Dobré vztahy v rodině oddalují dívkám pubertu  
Když děvčatům nastane puberta dříve, než by měla, mívá to následky. Předčasný nástup puberty, nezůstává u děvčat bez následků na zdraví.

 

 

Zvětšit obrázek
Jay Belsky, Birbeck, University of London


U dívek s předčasným nástupem puberty se častěji vyskytují některé typy duševních poruch či nádorových onemocnění. Obecně se za projevy  předčasného nástupu puberty považuje růst prsou před sedmým rokem věku, vývoj ochlupení ve věku do osmi let a nástup první menstruace ve věku nižším než  deset let.


Co časnější pubertu vyvolává? Americký psycholog Jay Belsky došel před patnácti lety k závěru, že organismus dospívajících dívek reaguje velmi citlivě na rodinné prostředí. Pokud jsou vystaveny stresu, vstupují do puberty dříve, než když žijí v klidu a pohodě. Bruce Ellis z University of Arizona  a Marilyn Essexová z University of Wisconsin se pokusili Belskyho teorii ověřit. Výsledky svého dlouholetého výzkumu nyní zveřejnili v odborném časopise Child Development. 

 

 

Zvětšit obrázek
Marilyn Essexová, University of Wisconsin

Oba vědci začali se sledováním 227 dětí už v předškolním věku a pokračovali až do chvíle, kdy ukončily střední školu. Ellis a Essexová sbírali data o fyzickém vývoji každé sledované dívky a o jejím rodinném prostředí. Zajímaly je majetkové poměry rodiny, konflikty mezi rodiči, síla vazby mezi dětmi a rodiči i mezi sourozenci navzájem. Výsledky jejich výzkumu hovoří celkem výmluvně. Čím pevnější jsou vztahy v rodině a čím bezpečnější zázemí dítěti rodina skýtá, tím později nastupuje u děvčat puberta. Důležité jsou především podmínky, v jakých děti vyrůstaly v předškolním věku. Dívky z finančně dobře zabezpečených rodin se dostávaly do puberty později. Stejně tak i dívky, které nacházely silnou oporu u matky.

 

Bruce J. Ellis, University of Arizona

Spory mezi rodiči nebo rozvod nástup puberty u děvčat urychlovaly. Zajímavé je, že se podařilo vystopovat i určitý genetický vliv. Matky, které samy vstupovaly do puberty později, měly dcery, jimž předčasný nástup puberty hrozil o poznání méně. Studie potvrdila i nepříznivý vliv obezity. Dívky s normální tělesnou váhou jsou předčasným nástupem puberty ohroženy výrazně méně než dívky s nadváhou.

Ellis a Essexová jsou přesvědčeni, že se dostali na stopu obranného mechanismu, který formoval život už našich dávných předků. Pokud se mladé dívky ocitly v těžké životní situaci a strádaly, byl pro ně únik z rodiny vysvobozením. Časný nástup puberty jim k tomu otevíral cestu. Brzký vstup do světa dospělých s sebou ale nese i četná rizika. Jasně to dokazují statistiky, podle kterých se dívky s předčasným nástupem puberty stávají mnohem častěji závislými na různých návykových látkách, kouřením a alkoholem počínaje a tvrdými drogami konče. Mezi dívkami, jež vstoupily předčasně do puberty je také vyšší procento dívek, které otěhotní ještě před dosažením plnoletosti.

Datum: 10.04.2008 04:19
Tisk článku

Související články:

Neurokin B - klíč k pubertě     Autor: Jaroslav Petr (15.12.2008)
Fytoestrogeny ovlivňují reprodukci, ale i mozek     Autor: Anna Marcinková (14.08.2008)
Teenageři za svůj hněv nemohou     Autor: Ota Beran (28.02.2008)
Vše co nazýváme pubertou spouští první genový „polibek“     Autor: Josef Pazdera (04.02.2005)
Gen pro pubertu     Autor: Josef Pazdera (02.11.2003)Diskuze:

a take mozna naopak

Nina,2008-04-11 09:32:05

z pozorovani opic v zoo vyplyva ze mladata v techto rodinach dospivaji pomaleji oproti mladatum v rodinach zijicich v prirode. Vse je dano podminkama,protoze opici rodina v zoo neni vystavena stresum a obavamy o potravu,uzemi atd.

Odpovědět

Je to zvlastni,

zdena,2008-04-10 13:35:42

jak dovede priroda urychlit vyvoj, pokud ma pocit, ze ve stavajicim prostredi je jedinec ohrozen.... zajimave se v tomto svetle jevi i fakt, ze v zemich, kde se divky povazuji spise za pritez, dospivaji velmi brzy a tak se provdavaji hned po prvni menstruaci ve velmi rannem veku... rodice maji argument se dcery zbavit a tak jeji ohrozeni predcasnym sexualnim zivotem jeste stoupa....
A ve stredoveku to ani u nas nebylo lepsi, napriklad dcera Jiriho z Podebrad, provdana za Matyase Korvina, zemrela ve 12 letech pri porodu...atd.atd... clovek z toho ma uplne husi kuzi.....

Odpovědět


Konvence

DonNight,2008-04-10 17:02:18

Vaše husí kůže je jen výsledek společenské konvence, těhotenství 12-ti leté dívky je výsledkem přírody, tedy co nejzdařilejší průběh koloběhu přežít, rozmnožit a umřít. :-)

Odpovědět


tezko se to akceptuje...

zdena,2008-04-10 18:03:40

Vas cynismus na jednu stranu chapu, v podstate mate pravdu, na druhou stranu lide prece vedi, co delaji a jake to muze mit nasledky.... a navic, smeckova zvirata - a to clovek je - prehlizeji prvni riji samic a venuji se jen tem opravdu dospelym, protoze asi tusi, ze samice uz nevyroste a vlastne parenim by samec poskodil do budoucna celou skupinu.... Mluvim samozrejme o divokych zviratech..... Argumentem proti mne jsou kralici a mysi, ale prave proto to dopracovali na laboratorni zvirata, protoze se mnozi snad za vsech okolnosti.....
Naproti tomu jako priklad mohou slouzit psi, kteri i v drzeni cloveka, pokud jsou stresovani, se nespari. A je-li fena clovekem donucena se sparit, po narozeni stenata zakousne.... je to velice slozite, dalo by se o tom diskutovat cele hodiny, ale v podstate mate svou znacnou pravdu.
A tu husi kuzi z toho stejne mam.... :-)

Odpovědět


je to hledání optimálního řešení

ad,2008-04-11 17:21:59

asi, protože vždy je možno jít cestou delší, ale kvalitnější, nebo rychlejší, ale nekvalitnější. Jak se říká "lepší vrabec v hrsti, nežli holub na střeše".
Pokud organizmus "pozná", že by se delší cesty nemusel dočkat, volí cestu rychlejší, i za cenu ztrát v budoucnosti.
Stejně se vysvětlují některé typy kriminality - pokud nemá člověk co ztratit (tj. vlastně nemá, co normální cestou získat), vyplatí se mu i velmi riskantní kariéra - má totiž větší šanci, že se rozmnoží a jeho potomci přežijí.
Takže pokud jste v úplné bídě, "vyplatí" se např. loupit, než se pokoušet studovat - plánovat mnohaleté studium s potenciálními výsledky za mnoho a mnoho let je vlastně mnohem riskantnější podnik.

Odpovědět


dekuji AD za vase sdeleni,

zdena,2008-04-11 18:42:51

par udalosti se mi tak srovnalo v hlave, je to dost hrozne, ale logicke, myslim, ze zacnu vic veci lepe chapat.... jeste jednou diky. Zdena;

Odpovědět

Ta obezita

Jan Šimůnek,2008-04-10 12:39:33

může působit spíš tím mechanismem, že tuková tkáň produkuje estrogeny nezávisle na gonádách. V době před nástupem puberty se mohou tyto estrogeny sečíst s estrogeny z vaječníků a nastartovat pozitivní zpětnovazebné mechanismy o něco dřív. Něco podobného mohou udělat i estrogenně působící xenobiotika.

Odpovědět


ano, to je asi

Erik,2008-04-10 21:24:11

podstata vztahu tukoveho tkaniva a estrogenov

Odpovědět

vlastní zkušenost

Jitka,2008-04-10 09:23:58

Mám s tím osobní zkušenost. Otec kvartální alkoholik. Bylajsem ve třídě mezi prvními, které dospěly (hodnoceno nástupem měsíčků). Bohužel ani v našem manželství tomoc neklape. Ale udělám vše, abych moje dcery od něčeho podobného uchránila. Děkuji za článek.
Vaše Jitka

Odpovědět


Věřím vám

Jana,2008-04-10 20:51:04

Vzpomínám si na jednu dívku, její otec byl zlý člověk a alkoholik. I když byla spíš drobná a hubeňoučká, menses dostala velmi brzy, snad kolem deseti let.
Dnes je spokojeně vdaná a vypadá to, že u její dcery se situace opakovat nebude.

Odpovědět


vahala jsem, ale pridam se....

zdena,2008-04-11 18:34:27

otec byl despota, jeho heslo bylo: jen at se me boji, jen kdyz poslouchaji. dostala jsem menses presne na sve desate narozeniny, totalne neinformovana a v soku, ze zacinam umirat..... nastesti tyden na to muj otec odejel na tri roky do zahranici jako zastupce firmy a ja musela do internatu kv uli skolni dochazce. Dalsi tri roky jsem menses nemela, zrejme tedy proto, ze inrt byl lepsi nez domaci prostredi..... cyklus se vratil az ve ctrnacti letech.....

Odpovědět

Něco podobného okrajově zmiňoval článek

Duke,2008-04-10 08:58:27

http://www.osel.cz/index.php?clanek=3349

Odpovědět

Potvrzuji.

999,2008-04-10 08:37:08

Z vlastního pozorování potvrzuji. Předčasné dospívání dětí v problémových rodinách má však nejen fyzickou, ale i psychickou stránku. Má to svou logiku: Umožnit jedinci, aby se co nejrychleji "postavil na své vlastní nohy", osamostatnil se. Ještě na okraj: Strádání v rodinách může mít vedle uvedených příčin také charakter finanční (děti jsou konfrontovány s finančními problémy rodiny, její chudobou apod.).

OdpovědětTento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace