Laser spustí hromy a blesky  
Francouzští a němečtí vědci si zahráli na Peruna a pokusili se metat na krajinu v Novém Mexiku pomocí vysoce výkonného laseru hromy a blesky.


 

 

Zvětšit obrázek
Laser Teramobile. Parametry: 5 terawatt (TW), pulsy trvající 100 fs, energie 350 mJ při frekvenci 10 Hz.

Francouzští a němečtí vědci vyslali do oblaků  velmi rychlé pulsy silného laseru o výkonu 5 terawattů. Vytvořili tak v atmosféře kanály z ionizovaných  molekul dlouhé několik stovek metrů. Ty působí na elektrický výboj blesku jako hromosvod. Zatím je výkon laseru příliš malý, než aby vytvořil dostatečně silný iontový kanál na dostatečně dlouhou dobu. Blesk se vyvolat nepodařilo. V mračnech „bičovaných“ laserem bylo přesto velmi rušno a měřící aparatury zaznamenaly jasnou odezvu. 

Zvětšit obrázek
A ještě jednou Teramobile – tentokrát v cestovním balení.

Vědci jsou přesvědčeni, že by k vyvolání blesku postačilo ještě zvýšit rychlost laserových pulsů. Pak bychom mohli spouštět blesky podle libosti.

 


Nápad spustit bouřku pomocí laseru není nový. Poprvé to vědce napadlo už v sedmdesátých letech minulého století. Dlouho však neměli k dispozici dostatečně výkonná zařízení. V posledních letech se sice takové lasery podařilo vyrobit, ale byla to většinou velmi rozměrná zařízení a nešlo je používat mimo laboratoře.  Francouzští a němečtí inženýři vyvinuli skladnější a tudíž i mobilnější terawattový laser, pro který se ujalo označení Teramobile. Ten se vejde do standardního šestimetrového lodního kontejneru a lze ho tedy převážet. Díky tomu bylo možné dopravit laser na vrcholek hory South Baldy Peak v Novém Mexiku a během bouřky tam provádět pokusy s vyvoláním  blesků. Pokud se povede systém vylepšit, mohl chránit cenné objekty před zásahem blesku. Blesk byl například v roce 1987 příčinou zkázy vojenského satelitu v ceně 78 milionů dolarů. Výboj zasáhl během startu raketu Atlas Centaurus a odchýlil ji z kurzu natolik, že musela být zničena.

 

  

Iontový kanál vytvořený laserem v atmosféře

 

Pramen: Optics Express

Datum: 16.04.2008 07:59
Tisk článku


Diskuze:


Diskuze je otevřená pouze 7dní od zvěřejnění příspěvku nebo na povolení redakce








Zásady ochrany osobních údajů webu osel.cz