Sex za úplatu? Běžná záležitost.  
Otázku proč vzniklo označení „nejstarší řemeslo“ na světě, asi nebude tak obtížné zodpovědět. Složitější by mohla být otázka, jak dlouhý je vývoj tohoto chování, a hlavně, jak hluboko je v nás zakořeněno.

„Sex za úplat“u se objevuje u mnoha živočišných druhů, a to včetně člověka.

Pokud jdeme zpátky po stopách evoluce, budeme se setkávat s projevy, které toto chování nápadně připomínají. Samičky některých ptáků se páří s těmi samečky, kteří jim přinesou materiál na stavbu hnízda. Kolibříci prostřednictvím páření získávají přístup k nejproduktivnějším květům. Zatímco u většiny zvířat se sexuální pud prakticky rovná rozmnožovacímu, pro některé primáty a člověka to neplatí. Primáti stejně jako lidé také praktikují sex za „úplatu“. A navíc se to zdá být normou. Až dosud se vědci domnívali, že u lidí je to spíše otázka nutnosti sociálně slabších vrstev se nějak uživit. Že tomu tak docela není, ukázaly výsledky nedávno publikované studie chování studentů, kterou vedl Daniel Kruger z Univesity of Michigan

 

Daniel Kruger: „Nový výzkum mezi americkými studenty ukázal, že i bohatí studenti, kteří to z hlediska materiálního zabezpečení naprosto nemají zapotřebí, usilují o sex za provizi.“

„Výměna zboží za sex, jakési „svatební dárky“, se objevovaly v průběhu vývoje u celé řady druhů, včetně člověka,“ řekl Kruger. „Samečci těchto druhů nabízí ochranu a materiální zajištění samičkám a potomkům výměnou za právo na reprodukci. Za příklad takové „obchodní smlouvy“ může být považován dohodnutý sňatek. Výsledky z nedávné doby dokazují, že takové chování je u lidí pevně zakořeněné a přetrvává i bez ohledu na to jaký majetek, prostředky nebo bezpečí tímto získají.

 

„Je pozoruhodné objevit tyto vzory chování i mezi studenty, kteří se účastnili studie,“ řekl Kruger. „Viděli jsme mnoho příkladů, kdy se lidé takto chovali bez viditelné potřeby a stále jsme objevovali tyto tendence i u lidí, kteří jsou již dobře zabezpečeni.“

 

Předpověditelné jsou i rozdíly mezi pohlavími projevující se v typu nabízených výměn. Muži se častěji pokouší nabídnout materiální statky za sex, ženy zase nabízejí sex za úplatu,“ řekl Kruger.

 

Freska z antických Pompejí. Je v budově, které se říkalo lupanarum. Slovo lupanarum je odvozeno od latinského slova lupa, což znamená vlčici. Slovem „vlčice“ Římané označovali také prodejné ženy. Freska je součástí erotických fresek, které pokrývaly stěny zhruba desítky komnat dvoupatrové budovy. Fakticky šlo o obrázkový katalog nabízených služeb. Obdobnou péči o zákazníky v podobě sexu za peníze nabízely v té době v Pompejích i obyčejné ubytovací domy.

Pro účely této studie výzkumníci vyzpovídali 475 studentů michiganské university, aby odhalili, zda se pokusili o výměny reprodukčně relevantních prostředků mimo schůzky nebo formální vztahy a zda si uvědomovali, když se o podobné jednání vůči nim pokoušeli jiní. Ačkoliv tato studie byla omezená na studenty sledovaného souboru, tyto typy výměn se běžně uskutečňují po celém světě, v různých kulturách a u různých druhů.

 

„Většina studentů si byla dobře vědoma svých vlastních pokusů „zobchodovat sexuální měnu“, řekl Kruger a pokračuje: „Nicméně, pokud byli v trvalém vztahu, nenahlíželi už na podobné chování v partnerství jako na pokus o „obchod“.

 

Celkově bylo zjištěno, že strategie pokoušení se o „sex za úplatu“, například peníze, oblečení,... za sex, je úspěšná pouze u zhruba 25 procent pokusů. A samozřejmě nejde pouze o hmotné statky, některé z „obchodních nabídek“ zahrnovaly třeba lístky na zápas University of Michigan versus Ohio State Univerzity, pomoc při studiu, praní prádla, tašku od Louise Vuittona, lekce zpěvu a další věci a služby.

 

Studenti, účastnící se této studie, byli ve věku od 18 do 26 let. Pokud jde o jejich vlastní pokusy o směnu tak 27 procent mužů a 14 procent žen uvedlo, že se pokusili vyměnit něco za sex; 5 procent mužů a 9 procent žen se pokusilo vyměnit sex za něco. V případě návrhu výměny iniciované někým jiným, tak 14 procentům mužů a 20 procentům žen byla někým nabídnuta úplata za sex a 8 procent mužů a 5 procent žen bylo osloveno s nabídkou výměny sexu za protislužby.

 

„V případě vzorku starších jedinců, a to zejména těch, kteří by byli reprezentativní pro odhad chování celé populace, bychom se pravděpodobně dočkali uvedení ještě více příkladů a zkušeností,“ řekl Kruger.
Dokument „Young Adults Attempt Exchanges in Reproductive Relevant Currencies,“ vyjde tento měsíc v Journal of Evolutionary Psychology.

 

Zdroj: University of Michigan.

Autor: Ota Beran
Datum: 22.04.2008
Tisk článku

Související články:

Spánek nebo sex?     Autor: Josef Pazdera (02.08.2017)
V lásce a válce je dovoleno vše     Autor: Tomáš Ditrich (07.09.2011)
Samčí paranoia     Autor: Josef Pazdera (18.08.2011)
Městské teenagerky jsou pohlavními nemocemi promořeny     Autor: Josef Pazdera (28.12.2009)
Peptid přenášený spermiemi dělá z lenošivých samiček život riskující divošky     Autor: Josef Pazdera (29.11.2009)Diskuze:

americka radoby vedecka pitomost

3022,2008-05-03 23:23:48

velmi... zapadni a "kapitalisticky" pohled na vec. Vpodstate vychazi z toho pohledu na vec, ze samicka nejakyho ptaka se necha materialne uplacet - tzn. ze ji nejde o toho ptaka, ale napr. o to hnizdo. Jiny vysvetleni ovsem je, ze pro samicku je sexualne pritazlivejsi ten ptak, kterej je schopen to lepsi hnizdo postavit.

Nasledne pak taky vychazi z ideje, ze skutecnost ze zeny se casteji zabyvaji prostituci dokazuje to, ze sex je obecne uplatek za materialni statky. To je ovsem jen teorie, domenka, vydavana ovsem za pravdu bez zohlednovani jinych vysvetleni toho faktu, napr tu, ze na strane zen neni po placenym sexu takova poptavka, napr. proto ze zeny v milostnem zivote vic preferuji jednoho staleho partnera, nebo proto ze je zde neustale slusna nabidka muzu ochotnych si zaspasovat i zadarmo... proste jakykoliv jiny mozny zduvodneni.

...a co se tyce toho zpovidani studentu, jak vime, odpovedi zavisi na stylu kladeni otazek a mnohdy nejde o to jak kdo odpovida, ale o to, jak kdo odpovedi vyhodnocuje :-). Kdyz napr zensky prinesu kytky, pujde se mnou ochotneji proto ze "zobchodovala" puget, nebo proto, ze jsem zapusobil lepsim dojmem, jako kvalitnejsi partner?

Odpovědět

Nesmysl

Kulinsky,2008-04-28 01:03:44

Sex za uplatu? Nesmysl. Se skolackami to jde beztrestne i bez uplaty. Vas Kulda.

Odpovědět


Tak nevím...

Bikkhu,2008-04-28 07:47:08

Jestli narážíte na ten známý případ z Kataru, tak ten jim platil až 20 000 za den, to mi nepřipadá zadarmo. A ať mi nikdo neříká že si rodiče nevšimli že 10 letá hoka má najednou třeba 100 000. Měli by zavřít ty rodiče, pokud tam ty holky neposílali sami, tak je to přinejmenším zanedbání povinné péče. Pást vlastní děti u nás zjevně taky trestné není, ani na D55.

Odpovědět


Jo, Kulínský....

Bikkhu,2008-04-28 07:50:31

Tak mi to došlo pozdě...
Ale i to klidně mohl být sex za ůplatu, byl to přece sbormistr, a úplata v tomto případě nemusí být v penězích, může jít o výhody. Nebo o "společenskou prestiž" ve sboru.

Odpovědět

No jo, no.

Alena,2008-04-24 05:42:18

Taky jsem byla mladá, blbá a tuzexová bunda byla jinak pro mne zcela nedosažitelná. Tak moc jsem ji chtěla.... Jak říkám, mladá a pitomá. Ale dneska jich asi taky bude dost takovejch, jako já.

Odpovědět


No jo ale tohle je v Americe.

Dwarf,2008-04-26 14:58:23

Kde většina nějakou hmotnou nouzí netrpí.

Odpovědět


Hmotna nouze

Atomousek,2008-05-22 15:54:24

Hmotna nouze nevychazi z absolutni, ale relativni hodnoty majetku (v tomto smyslu)

Odpovědět

Úspěšnost?

Dane,2008-04-23 20:18:13

Připadá mi docela vysoká úspěšnost 25 % při výměně sexu za úplatu. Když student oslovil čtyři dívky tak byl u jedné z nich úspěšný. A to se mi zdá na prudérní Spojené státy docela dost.

Odpovědět


Taky mi to přišlo dost vysoké procento úspěšnosti.

JirkaF,2008-04-23 20:49:07

Docela dost nábožensky založená země jako USA jsou a každá čtvrtá je děvka?

Odpovědět


I tady na oslu psali....

Bikkhu,2008-04-24 08:34:40

např. o závislosti: čím prudérnější země, tím víc mladistvých matek, např.
Zajímavější už je že 14% dívek si pokusilo koupit sex.

Odpovědět


Ale platí to i naopak,

Jarmila,2008-04-24 11:16:47

a každý čtvrtý je gigolo.

Odpovědět


Uspesnost

Tom,2008-04-29 18:54:37

Je ovsem potreba vzit v potaz, ze jak se pise v clanku, pouze 20% zen byla nabidnuta uplata za 'protisluzbu' (u muzu je to procento jeste o neco nizsi). Pokud kazdy ctvrty takovy pokus byl uspesny, vychazi z toho odhad, ze cca 5% divek by bylo ochotno poskytnout sex za uplatu. A to uz tak nerealisticky odhad neni, ne?

Odpovědět

Oblečení?

Karel,2008-04-22 13:29:45

Nemohu se ubránit pocitu že překládat 'investment' jako 'oblečení' není v tomto případě zcela přesné. Ještě že autor dodal zdroj, musím říct že bez něj bych byl poněkud zmatený :-)

Odpovědět


Oblečení

mag,2008-04-23 12:38:59

Karle, děkuji za vysvětlení. Musím přiznat, že oblečení mi také vrtalo hlavou... Dovedu si představit jako platidlo všechno možné, ale zrovna u oblečení (které není drahé a je ho všude plno) jsem se docela divila.

Odpovědět


nejvic je mi divne,

zdena,2008-04-23 13:46:52

ze ten preklad nebyl divny autorovi clanku ..... zni to jako neverohodny blabol.... sorry.... a jak to vubec proslo dal .....?

Odpovědět


Asi to pořádně nečetl, jinak by mu neuniklo

Karel,2008-04-23 14:45:57

Some of the attempted trades included: tickets to the
U-M versus Ohio State game; studying assistance; laundry washed; a Louis Vuitton bag; and voice lessons among other things.
Tedy šatstvo, nýbrž rozličné komodity: mj. vstupenky, pomoc při studiu, vyprání (no, tady to ošacení je), kabelka, hodiny zpěvu ...

Odpovědět


A není to jedno?

JaANikdojiny,2008-04-23 19:21:32

začíná to květinou a plynule přechází až k autům a domům...

Odpovědět


V článku je jasně popsáno,

JirkaF,2008-04-26 14:40:17

že šlo o výměnu sexu za věci, hmotné statky, lístky na zápas a třeba i oblečení. Proto abych pochopil o co jde, mi to stačí, ale pro mě za mně ať si to autor přeloží jak chce třeba parafernálie.

Odpovědět

...

Jirka,2008-04-22 13:12:27

Pud ano, ale cíl je naprosto odlišný...

Odpovědět


Pudu na cíli nezáleží...

Bikkhu,2008-04-24 08:31:11

Když potřeba starat se o něco nemohoucího (která patří rozmnožovacímu pudu - péče o mláďata) donutí člověka pořídit si štěně, taky se nedá čekat že si bude myslet se s ním může rozmnožovat (teda většinou :-))
Pud vytvoří tlak, směr mu dá až vědomí (a to i u zvířat)

Odpovědět

Jsem divný?

Jirka,2008-04-22 12:52:41

Zdravím,
tak nevím jestli jsem jediný komu to přijde divné...ale jak můžou srovnávat sex za úplatu s rozmnožováním za úplatu? Je jasné že v rámci přirozeného a sexuálního výběru si samičky vybírají ty, které je jsou schopny lépe zabezpečit, tudíž ty, kteří "něco doneseu". Ale "nejstarší řemeslo" má s reprodukcí společný tak maximálně strach z toho aby "lehká děva" neotěhotněla...

Odpovědět


jedná se o stejný pud

ad,2008-04-22 13:10:54

proto je chování obdobné

Odpovědět


Diskuze je otevřená pouze 7dní od zvěřejnění příspěvku
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace