Objev nového typu bílých trpaslíků  
Astronomové na McDonaldově observatoři objevili nový typ hvězdy - pulsujícího uhlíkového bílého trpaslíka.

 

 

Zvětšit obrázek
Světelná křivka prvního objeveného pulsujícího uhlíkového bílého trpaslíka. Kredit: K. Williams/ T. Jones/ McDonald Obs

 

 
Michael H. Montgomery (University of Texas)

Astronomové Michael H. Montgomery, Kurtis A. Williams a postgraduální student Steven DeGennaro (University of Texas, Austin) předpověděli i potvrdili existenci nového typu proměnné hvězdy. Jedná se o „pulsujícího uhlíkového bílého trpaslíka“. Drtivá většina hvězd ve vesmíru - včetně našeho Slunce - skončí svoje životy jako bílí trpaslíci. Proto studium pulsací (světelných křivek) těchto nově objevených exemplářů otevírá astronomům nový pohled na konečná stádia života většiny hvězd.

 

Bílý trpaslík je závěrečné stádium života Slunci podobných hvězd, kterým vyhořelo v jádru palivo. Je extrémně hustý a v případě průměru naší Země by jeho hmotnost byla 1,5 hmotností Slunce. Donedávna byly známy pouze dva hlavní typy bílých trpaslíků: ty s vnější vrstvou vodíku (asi 80 %) a ty s vnější vrstvou helia, které si tu horní vodíkovou obálku „svlékly“ (asi 20 %).

 

Vloni astronomové Patrick Dufour a James Libert (University of Arizona, Tucson) objevili třetí typ bílého trpaslíka. Z dosud neznámých důvodů „horcí uhlíkoví bílí trpaslíci“ svlékli obě své obálky – vodíkovou i heliovou – a odhalili své vnitřní uhlíkové vrstvy. Astronomové mají podezření, že by to mohli být nejhmotnějšími bílí trpaslíci - zbytek hvězd příliš malých, aby svůj život skončily jako supernovy.

 

Zvětšit obrázek
Hvězda SDSS J142625.71+575218.3 je první objevený pulsující uhlíkový bílý trpaslík. Kredit: SDSS

 

Spustit animaci
Animace hvězdných oscilací. Kredit: Chambers and Baker (University of Sydney)

Po objevu těchto nových uhlíkových bílých trpaslíků Montgomery oznámil, že podle jeho výpočtů by u tohoto typu hvězd byly možné pulsace. Pulzující hvězdy jsou pro astronomy zajímavé proto, že změny ve světelných křivkách mohou odhalit, co se děje v jejich nitrech. Abychom rozuměli nitru Země, podobným způsobem geologové studují seizmické vlny při zemětřeseních. Tento typ zkoumání pulsací hvězd se nazývaná „asteroseismologie“ - „hvězdotřesení“ („asteroseismology“).

 

Tým z Texaské university zahájil systematické studium uhlíkových bílých trpaslíků. Pulsary hledali pomocí 2,1m dalekohledu Otto Struve Telescope na McDonaldově observatoři v Austinu (v rámci projektu SDSS - Sloan Digital Sky Survey - Sloanovy digitální přehlídky oblohy). Hvězdu odpovídající Montgomeryho výpočtům objevil DeGennaro ve vzdálenosti asi 800 sv.l. v souhvězdí Velké Medvědice (UMa, Ursa Major) . Obdržela „jméno“ SDSS J142625.71+575218.3. Intenzita jejího světla se mění pravidelně každých 8 minut téměř o 2 %.

 

Hvězda leží 10° VSV (ENE) od Mizaru (zeta UMa), prostřední hvězdy v oji Velkého vozu. Parametry toho bílého trpaslíka jsou: stejná hmotnost jako naše Slunce, průměr menší než má Země, teplota 19 500 °C a jen 1/600 svítivosti Slunce.

 

„Objev této pulsující hvězdy je velmi důležitý,“ řekl astronom Michael Briley (NSF - National Science Foundation). „Umožní nám zkoumat nitro bílého trpaslíka, což by mělo pomoci vyřešit záhadu, odkud uhlíkoví bílí trpaslíci přišli a co se stalo s jejich vodíkem a heliem.“

 

Zvětšit obrázek
2,1m dalekohled Otto Struve Telescope (McDonald Observatory). Kredit: Marty Harris/McDonald Observatory.

Zatím nebyl objeven žádný jiný „vzorový“ pulsar. SDSS J142625.71+575218.3 je jediná pulsující hvězda dané velikosti a teploty odpovídající Montgomeryho výpočtům.

 

 

Zvětšit obrázek
Vlastní konstrukce dalekohledu.

Astronomové si myslí, že pulsace jsou způsobené změnami ve vnější uhlíkové obálce hvězdy, když dojde k  ochlazení „horkého bílého trpaslíka“. Ionizované atomy uhlíku ve vnějších vrstvách hvězdy se vrátí do neutrálního stavu a spustí pulsace.

 

Ale existuje možnost, že příčina hvězdných variací je jiná. Jsou potřebné další studie, aby astronomové odhalili neznámý proces, který „odlupuje“ hvězdám (bílým trpaslíkům) jejich povrchové vrstvy vodíku a helia, aby obnažil jejich uhlíkové nitro.

 

Objev byl zveřejněn 1. května 2008 v Astrophysical Journal Letters.

Prameny:  McDonald Observatory, ScienceDaily

Datum: 06.05.2008 15:16
Tisk článku

Související články:

Bílý trpaslík rozcupoval planetku     Autor: Pavel Koten (27.12.2006)
Hnědý trpaslík v planetárním systému     Autor: Pavel Koten (25.09.2006)



Diskuze:

diskuze výhradně pro rozumné lidi www.racional.eu

Karel Lisycký,2015-03-24 14:59:06

Kolik uživatelů fóra je potřeba na výměnu žárovky?
-- 1 uživatel vymění žárovku a napíše příspěvek o tom, že vyměnil žárovku.
-- 3 uživatelé na to, aby napsali o podobných zkušenostech o výměně žárovky a o tom, jak různě mohou být žárovky vyměňovány.
-- 7 uživatelů k upozornění na to, jak nebezpečné může vyměňování žárovky být.
-- 1 uživatel k tomu, aby přesunul téma do sekce "Světlo".
-- 2 uživatelé na obhajobu toho, že téma mělo být přesunuto do sekce "Elektrické spotřebiče".
-- 5 uživatelů, aby poukázali na gramatické chyby v příspěvcích, týkajících se předchozích příspěvků o výměně žárovky.
-- 5 uživatelů, aby poukázali na gramatické chyby uživatelů, kteří poukazovali na gramatické chyby
-- 5 uživatelů, aby napsalo, že všichni uživatelé, jenž udělali gramatickou chybu, si mají znovu odchodit základní školu
-- 5 uživatelů, aby poukázali na gramatické chyby uživatelů, kteří posílali zpět do základní školy (a ti se budou bránit tím, že rychlý chlapci je správně, protože jsou v jejich nářečí mladý chlapci)
-- 4 uživatelé na to, aby se dohadovali, jestli se má říkat "žárovka" nebo "výbojka".
-- 2 uživatele "průmyslové profesionály", kteří budou všechny informovat o tom, že správný termín je "světlo".
-- 2 uživatele, kteří o sobě budou prohlašovat, že jsou také odborníci z průmyslu a že výraz "žárovka" je naprosto správný.
-- 5 uživatelů na to, aby se dohadovali, jestli jsou lepší klasické žárovky nebo rtuťové výbojky
-- 1 uživatel, který bude o sobě prohlašovat, že je doktor přírodních věd s červeným diplomem, a proto ví, že rtuť není jedovatá a jedovatost rtuti je jen mýtus. A kdo si myslí, že je rtuť jedovatá, je směšný.
-- 2 uživatele na to, aby upozornili, že toto není diskuze o pravopisu, ať přejdou do diskuze o pravopisu
-- 5 uživatelů na to, aby všechny ostatní informovali o tom, že diskuze o žárovkách není diskuze o žárovkách, ať ostatní laskavě pokračují v diskuzi jménem "Jaký monitor a vypalovačku?", která o žárovkách je.
-- 5 uživatelů k obraně příspěvků této diskuze, kteří budou říkat že všichni používáme žárovky a proto jsou ty příspěvky vlastně relevantní.
-- 2 feministky, aby upozornili na to, že ženy šroubují žárovky daleko lépe, než muži
-- 5 uživatelů ke vkládání příspěvků s odkazy, kde mohou ostatní uživatelé vidět různé druhy žárovek.
-- 4 uživatele, kteří napíšou příspěvky se správnými odkazy.
-- 6 uživatelů, kteří budou odkazovat na všechny příspěvky napsané od počátku až do současnosti, kompletně je citovat a to včetně všech hlaviček a podpisů, a nakonec do svého příspěvku přidají "Já taky"
-- 7 uživatelů, kteří budou psát skupině uživatelů, která dlouho nepsala, že nepíšou, protože nemůžou oponovat jejich názorům.
-- 4 uživatelé, kteří budou říkat "A neřešilo se tady tohle před chvílí?".
-- 8 uživatelů, kteří budou říkat "nejdřív hledej, než se tady budeš ptát na něco o žárovkách" a dají link na vyhledávání googlu s dotazem výměna žárovek, ve kterém google vyhodí jen odkazy na různé podstránky diskuze, ze které byl uživatel odkázán k vyhledávači.
-- 1 uživatel, který se zeptá, jak vyměnit kolo u auta.
-- 5 ekologů, aby nás varovalo, že žárovky způsobují extrémní globální oteplení, jenž do pěti let uvaří veškerý život na planetě
-- 1 administrátor, aby zablokoval uživatele za to, že si dovolil si stěžovat na šikanu jiným uživatelem
-- 1 uživatel, který byl doposud skrytý a bude reagovat na prapůvodní první příspěvek, který byl napsán před půl rokem, takže všechen ten cirkus se bude opakovat.

U nás to takto nikdy vypadat nebude, nebojte!
www.racional.eu diskuze jen pro rozumné lidi

Odpovědět


Diskuze je otevřená pouze 7dní od zvěřejnění příspěvku nebo na povolení redakce








Zásady ochrany osobních údajů webu osel.cz