Původ voříšků  
Značky na psí DNA odhalí i u „pouliční směsi“, jakého plemene byli rodiče.
Bádání v psí DNA nedávno odhalilo, že prapes všech dnešních psů – evropských i asijských a dokonce i těch amerických, které chovali původní indiáni před příchodem Kolumba, pocházel z oblasti východní Asie a že se vyvinul z východoasijského vlka.

Poněvadž výzkum psí DNA znovu pokročil,  přinášíme pro pejskaře další, tentokrát praktické informace. Brzo již nebude problém zjistit původ jakéhokoli psa nebo feny a to dokonce ani u těch  z takzvané „pouliční směsi“. Dosud se jejich původ nedal spolehlivě určit a mohli jsme jej pouze odhadovat. Například podle tělesné stavby nebo krevních skupin se usuzovalo, která plemena v sobě ten který jedinec má. To by se nyní mělo změnit.

Američanka Elaine Ostranderová se obklopila týmem spolupracovníků z Hutchinsonova centra pro výzkum rakoviny. Společně si vzali si do hlavy, že najdou způsob jak rozlišit různá plemena psů. Na DNA hledají oblasti (značky), které jsou pro jednotlivá plemena specifické. Zatím se jim daří a údajně budou již brzo schopni podle zděděných značek na DNA bezpečně zjistit, která z plemen stála u zrodu toho kterého jedince.

Na první pohled by se mohlo zdát, že vytčený úkol je jednoduchý. Není tomu tak, neboť patnáct tisíc let domestikace dalo vznik přibližně čtyřem stům plemen psů. A tak hledání zmíněných značek - jednotlivostí specifických pro to které plemeno, je hledáním jehel v kupkách sena. To ale není ještě ten hlavní zádrhel. Problémy spočívají v tom co rozumíme pod pojmem plemeno. O tom, zda se jedná o plemeno rozhodují chovatelé a mnohdy neuváženě. O novém plemeni se někdy hovoří i u „plemen“ vyšlechtěných v průběhu několika málo desítek let. Příkladem je  Presa Canario.


 

Presa Canario bývá u nás označováno také jako Kanárská doga. Jedná se o španělské plemeno a i když jehož původ sahá až k prehispánskému pastýřskému psu, při jeho restaurování došlo ke křížení s dalšími plemeny, jako například s Mastiffem a celou řadou dovezených molossoidních psů. Verdikt FCI o uznání plemene padnul v červnu roku 2001, ale ještě dlouho se bude jednat o zvířata krajně nevyrovnaná.

 U „plemen“, která papírově plemenem jsou, ale ve skutečnosti se u nich jedná jen o novodobou, neustálenou směs kříženců jiných plemen, tak u těch musí nutně vzniknout problém s  určením specifické plemenné značky, kterou by se od jiných plemen odlišovalo. U těchto zvířat se budou ještě řadu desítek let vyskytovat značky původních plemen.


Z uvedeného se můžeme důvodně domnívat, že slibovaný test na původ psů bude mít určité omezení. To bude vypadat přibližně následovně: Určíme vám původ vašeho voříška, ale jen za předpokladu, že se na jeho zrodu nepodílel příslušník některého z novodobých, neustálených plemen psů. I přes naznačené omezení, které se ostatně bude týkat jen výjimek, lze předpokládat, že test na určování původu psů, třeba těch z útulků, bude komerčně úspěšný, neboť kdo by nedal pár dolarů za to, aby si mohl zasvěceně pohovořit na téma: co že to vlastním za psa?

Datum: 08.07.2003
Tisk článku


Diskuze:

chci dostavat nove prispevky na muj e-mail

Renata,2005-08-28 18:06:27

dodatecne pisi o prispevky na muj e-mail,dekuji

Odpovědět

Prosim o radu

Renata,2005-08-28 18:02:01

Prosim zkuseneho chovatele kanar,dog o radu.Ujala jsem se 2,5lete feny,je sice mirna,oddana,poslusna a zželelo se mi ji,tak jsem si ji nechala,ale jedina chyba je,ze nesnasi kocky.Coz u psu chapu,ale jelikoz chovam britky a male psi,tak mam co delat abych ji uhlidala.Vecne ji vsak hlidat nebudu a stane se nestesti.Kdyby se nasel nekdo kdo by se ji ujal a poskytl ji domov,tak bych Vam byla moc vdecna.Myslela jsem to dobre,ale radeji si poridim stene a vychovam si ji tak aby byla kamaradka i s kockama jako mí psi.Nevite tedy o nekom kdo by mel o fenu zajem?Bude vhodna i k chovu,kryta jeste nebyla,ale do budoucna by byly pekna stenata je dobre stavena,krmena atd.Pomuzete mi tedy nekdo?Dekuji Vam predem p.Renata

OdpovědětTento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace