Oxytocin - hormon důvěry  
Vzájemná důvěra je klíčem k úspěšné spolupráci. Tým švýcarských vědců pod vedením Ernsta Fehra z university v Curychu zjistil, že důvěru mezi lidmi pomáhá udržet hormon oxytocin.

 

 

Zvětšit obrázek
Striatum místo spojené s altruismem a uchováváním ponaučení ze svých chyb. (Foto: Deric Bownd)


Vědci nechali dobrovolníky hrát „na důvěru“. Všichni účastníci pokusu dostali určitou částku peněz a mohli se o ni rozdělit s investorem, který by jejich vklad zhodnotil. Tento projev důvěry se jim nemusel vyplatit, protože investor nebyl povinen se s dárcem o zisk z jeho vkladu rozdělit. Hráči se nejednou přesvědčili o platnosti úsloví: Pro dobrotu na žebrotu. Snášeli to různě.

 

 
Amygdala , sídlo strachu.


Polovině dobrovolníků vstříkávali vědci do nosu před každým rozhodnutím hormon oxytocin. Druhá polovina dobrovolníků dostávala místo oxytocinu jen vodu. Nikdo z účastníků pokusu nevěděl, jestli hormon dostává. Pokud byli dobrovolníci zrazeni a investor se s nimi o zisk nerozdělil, záležela jejich reakce na tom, zda dostávali oxytocin. Dávka hormonu jim zjevně posilovala důvěru v investora. Dobrovolníci užívající oxytocin mu navzdory zklamání svěřovali v dalších kolech hry zhruba stále stejné částky. Bez dávky hormonu zklamaní dobrovolníci důvěru v investora rychle ztráceli a jejich ochota svěřit mu peníze dramaticky klesala.

 

Zajímavé výsledky přineslo souběžné sledování aktivity mozku všech dobrovolníků. Pokud dostávali dávky oxytocinu, klesala jim v mozku aktivita v centrech zvaných amygdala a striatum. Amygdala se podílí na spouštění strachu a striatum sehrává důležitou roli v procesech, během kterých si bereme ponaučení ze svých chyb. Je zajímavé, že se aktivace amygdaly a striata neprojevila, když dobrovolník věděl, že ho neošidil živý investor ale počítač, který o podílu z investice rozhodoval jakousi obdobou losování. Z toho vyplývá, že oxytocin vstupuje do hry zcela specificky jen v mezilidských vztazích.

 

 

Zvětšit obrázek
Oxytocin pomáhá prolomit vrozenou nedůvěru.

Výsledky publikované ve vědeckém časopise Neuron dokazují, že oxytocin sehrál významnou roli v evoluci člověka a vzniku lidské společnosti. Hormon potlačuje strach ze zrady a zklamání a tím otupuje naši vrozenou nedůvěru k jiným lidem.

Zvětšit obrázek
Prof. Dr. Ernst Fehr, Institut für Empirische Wirtschaftsforschung, Universität Zürich

 

„Lidé nejsou ve společenských vztazích obvykle dvakrát nakloněni k riskování,“ řekl americký psycholog Mauricio Delgado z Rutgersovy university v komentáři švýcarského experimentu pro časopis Science. „Troška oxytocinu nám pomáhá tuto vrozenou nedůvěru prolomit.“

 

Při některých duševních poruchách mají nemocní důvěru v ostatní lidi narušenu tak zásadním způsobem, že jim činí problémy zařadit se do společnosti. S velkými potížemi při komunikaci a spolupráci se potýkají například lidé postižení autismem nebo schizofrenií. V doprovodném článku pro časopis Neuron vyjádřil Delgado přesvědčení, že studie Fehrova týmu otevírá pro léčbu podobných poruch a onemocnění zcela nové možnosti. 

 

 

 

 

Datum: 27.05.2008 11:12
Tisk článku

Související články:

Závisí důvěra na oxytocinu?     Autor: Josef Pazdera (25.01.2004)Diskuze:

kde kupovat oxytocin v cechach

Messing Mnbvcx,2009-04-19 15:56:50

Ja si kupuji Oxytocin na feromony.cz je to parada ale každy musi asi vyskouset sám na http://www.feromony.cz/clanky.php maji zajimavé članky o oxytocinu převzaté z novinek.cz
je na ne i tel 776361535 a prodavaji to uz pár měsíců. co vaše skušenost s oxytocinem

Odpovědět

Co na to místní paranoici?

Bikkhu,2008-05-27 14:23:15

Tady je způsob jak změnit nucené sledování na sledování dobrovolné - rádi se svěříte tomu komu věříte :-)))

Odpovědět


ja tomu

mikjs,2008-06-08 09:38:23

neverim

Odpovědět

Zneužití

Tomáš,2008-05-27 13:54:02

Dokážu si představit jeho použití na různých výletech spojených s prodejem předražených nesmyslů nebo při jednání s různými podvodníčky, třeba i sňatkovými. Oxitocin umístěný do květu na uvítanou by dělal hotové divy.

Odpovědět

rozmanite ucinky oxytocinu

Dagmar,2008-05-27 12:02:30

Na to, ze hormon a neurotransmiter oxytocin podporuje doveru, naklonnost, vernost, matersky pud... poukazalo uz mnoho studii. Pre dalsie info http://en.wikipedia.org/wiki/Oxytocin
zial, len s anglictine je to dobre spracovane.
V casti "Actions of oxytocin within the brain" je (pre mna) zaujimava informacia, ze by mohol zmiernovat emocionalnu lahostajnost u autistov.

Odpovědět


Diskuze je otevřená pouze 7dní od zvěřejnění příspěvku
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace