Šaty dělají člověka  
V soutěži o nejdražší oblečení na světě by to nevyhrály extravagantní kreace módních návrhářů, ale pracovní oděv.

 

 

Zvětšit obrázek
Program Mercury

 

 

Jeff Hanley

NASA uzavřela se společností Oceaneering International Inc. z texaského Houstonu kontrakt na návrh, vývoj a výrobu nového kosmického skafandru.

 


Tento skafandr bude mít za úkol chránit astronauty během cest, v rámci připravovaného programu Constellation, na mezinárodní vesmírnou stanici a cest na povrch Měsíce, plánovaných někdy okolo roku 2020.

 

 

Je to velká výzva, a tak nejen Oceaneering, ale i jeho četné subdodavatele jako jsou Air-Lock Inc. z Milfordu v Connecticutu, David Clark Co. z Worcesteru v Massachusetts, Cimarron Software Services Inc. z Houstonu, Harris Corporation z Palm Bay na Floridě., Honeywell International Inc. z Glendale v Arizoně, Paragon Space Development Corp. z Tucsonu v Arizoně, a United Space Alliance z Houstonu, kteří si této příležitosti velmi váží a považují možnost se na něčem takovém účastnit nejenom za velkou čest, ale také výbornou reklamu.
 


 

 


 

„Přidělení smlouvy na tento skafandr doplňují požadované technické specifikace pro vesmírný let programu Constellation, kdy by první člověk měl letět v roce 2015,“ řekl Jeff Hanley, manažer programu Constellation z Johnsonova vesmírného centra NASA v Houstonu. Nejde tu jen o skafandry, smlouvy na kabinu posádky pro Orion a raketu Ares I a ty už byly zadány v minulých dvou letech.

    

 

Jen pro představu, smlouva na tento skafandr, zahrnující náklady a zisk týkající se základního prováděcího období od června 2008 do září 2014, je zakázkou, která má hodnotu minimálně 183,8 miliónu US dolarů.

 

 

Během tohoto období mají Oceaneering a jeho subdodavatelé za úkol provést návrh, vývoj, testování a vyhodnocení veškeré práce, jejichž završením bude výroba, montáž a první let obleku potřebného pro astronauty tvořící posádku na palubě průzkumného vozidla Orion. Základní smlouva také zahrnuje počáteční práce na návrhu obleku potřebného pro pobyt na Měsíčním povrchu.

 

 

 

Zvětšit obrázek
Spaceshuttle.

„Jsem nadšený z nového partnerství mezi NASA a Oceaneering,“ řekl Glenn Lutz, projektový manažer pro systém skafandrů v Johnsonově centru. „Nyní je na čase, aby náš „skafandrový tým“, zahájil společnou cestu, která vyvrcholí, až se na Měsíci otiskne nový vzorek podrážek.“

 

 

 

Zvětšit obrázek
Budoucí Constelation/Orion.(Credit NASA)

Obleky a jejich podpůrné systémy budou potřebné až pro čtyři astronauty na měsíční cesty a až pro šest cestujících na vesmírnou stanici. Tento systém také musí být navržen tak, aby vydržel předpokládaný počet „procházek“ po Měsíci, plánovaných během šestiměsíčních lunárních expedic. Kromě toho, skafandry a podpůrné systémy musí poskytovat nejenom možnost vesmírné „procházky“ stejně jako ochranu proti podmínkám prostředí při startu a přistání, jako by mohla být například netěsnost kabiny kosmické lodi.

 

 

Součástí tohoto kontraktu by měly být dvě etapy: Etapa 1 zahrnuje dokončení návrhu, vývoje, testování a vyhodnocení součástí oděvu pro výstup na povrch Měsíce. Ta by začala v říjnu 2010 a proběhla do září 2018, s celkovými náklady v hodnotě 302,1 miliónů US dolarů.
Etapa 2 zajišťuje možnost výroby obleku pro Orion, zpracování a udržování techniky s maximální hodnotou 260 miliónů US dolarů, a to v závislosti na požadavcích na technické vybavení. Ta by začala na konci základního prováděcího období v říjnu 2014 a pokračovala až do září 2018. A dále se počítá se, že zkušenosti budou využity při plánovaném letu na Mars.

 

 

Video ukazuje, jak si představují Američané návrat na Měsíc

 

a jak už nyní probíhají zkoušky některých technologií:

 

 
Mise programu Constellation bude vyžadovat dva typy skafandrů, které splní požadavky misí Orion na vesmírnou stanici a na Měsíc. Vlevo: Sestava 1 bude využita pro dynamické události, jako jsou například řízení startu a přistání; mimořádné činnosti uvnitř lodi během kritických událostí, nenadálé události, jako je například ztráta tlaku v části Orionu pro posádku a další. Vpravo: Sestava 2 bude sestavena podle sestavy 1 a bude umožňovat činnost na povrchu Měsíce. Při přípravě k vstupu na povrch Měsíce vytvoří astronauti sestavu 2 náhradou některých součástek sestavy 1 za součástky specializované pro činnosti na povrchu. (Credit: NASA)

Zdroj: National Aeronautics and Space Administration.

 

 

 

 

Autor: Ota Beran
Datum: 18.06.2008 01:56
Tisk článku

ČCHI - ENERGIE PRO ŽIVOT A TECHNIKU - Žert Vlastimil, Sándor Andrej
 
 
cena původní: 238 Kč
cena: 212 Kč
ČCHI - ENERGIE PRO ŽIVOT A TECHNIKU
Žert Vlastimil, Sándor Andrej
Související články:

Kritické momenty kosmonautiky díly 11 – 14     Autor: Ondřej Šamárek (14.12.2012)
Vesmírný výtah – proč tu již není?     Autor: Jan Bílek (25.01.2010)Diskuze:

pracovni odev

jara cimrman,2008-06-19 05:50:42

...pracovni "odev" provozovatelek nejstarsiho remesla vubec by naopak jiste vyhral svoji laci a ani 'dyzajn" by nemusel bejt (ve vetsine pripadu) spatnej....

Odpovědět

http://www.youtube.com/watch?v=9P7Zd-x2QXw

aa,2008-06-19 01:37:50

We are livin' in Ameeerikaa Ameeerikaa Ameeerikaa ist Wunderbar, Coca-Cola, Wonderbra.

Odpovědět

Stejná chyba

Honza2,2008-06-18 17:05:10

Podruhé dělá stejnou chybu jen hlupák. Místo těch pár šašků ve skafandrech tam maj pro začátek poslat automat, co by vyráběl z měsíčního prachu a sluneční energie fotovoltaické články. Třeba nějaké primitivní s účinností nula nic, ale zadarmo a bez potřeby je vozit přes půl sluneční soustavy. A pak automat, kterej bude kutat ve skalách chodby. A automat, kterej z měsíčního prachu bude péct keramické součástky. A spoustu jednoduchejch automatů, který budou vrtat po celém měsíci a hledat naleziště čehokoliv.

Odpovědět


Hurvínek & válka :-)

Stanislav,2008-06-18 20:16:52

Tedy nevím, jestli je výroba fotovoltaiky tak snadná. Doporučuji text Já, tužka, pro představu, jak to na Zeměkouli chodí ... :-)
http://neviditelnypes.lidovky.cz/ekonomie-ja-tuzka-0zu-/p_ekonomika.asp?c=A070502_120830_p_ekonomika_wag

Odpovědět


Děkuji

Honza2,2008-06-19 08:24:13

Děkuji za odkaz.
O výrobě fotovoltaických článků něco málo vím. Dokonce si i zhruba dokážu představit, jak by takový automat na jejich výrobu na Měsíci fungoval. Samozřejmě že ten stroj nenavrhnou a nevyrobí filozofové. Ty umí psát leda traktáty o složitosti výroby tužek :-)

Odpovědět


Honzo2, vás je tady škoda.

Daniel,2008-06-19 08:37:15

Vy byste měl jít dělat ředitele NASA.
To by to teprve nabralo otáčky...

Odpovědět


Honzo 2,

Stanislav,2008-06-21 12:51:18

to bylo dobré ... :-) Nicméně nám přibližte, jak a z jakých materiálů a co na to za stroje.
P.S. dám vám flašku velmi dobrého roudnického vína, a to výměnou za lakovanou tužku s gumou vaší vlastní výroby, s použitím jakýchkoli strojů a nástrojů, ale ze surovin pouze "ze země", a s použitím surového dřeva ... ;-)

Odpovědět


Tužka

Honza2,2008-06-24 15:44:14

Za vlastnoruční výrobu tužky budu chtít minimálně víno z vaší vlastní produkce :-)
A mám povoleno pro suroviny jezdit autem a letadlem, nebo musím chodit pěšky, případně se plavit na vlastnoručně svázaném voru? V druhém případě bych se ze soutěže o výrobu tužky z časových důvodů předem odhlásil :-)

Odpovědět


Solární panely z prachu

Honza2,2008-06-25 10:48:45

Nějaká informace o možnosti vyrábět solární panely z Měsíčního prachu je třeba tady:

http://www.21stoleti.cz/view.php?cisloclanku=2005121931

Jistě by se toho dalo najít víc. To, že by ty články vyráběl lépe a rychleji automatický stroj než člověk ve skafandru je snad jasné i dítěti z mateřské školky. Stačí se jít podívat do jakékoliv moderní fabriky :-)

Odpovědět

díky za článek

Dane,2008-06-18 13:44:27

Ta videa jsou pěkná. Zdá se že na Měsíci bude brzy pěkně rušno...

Odpovědět
Pro přispívání do diskuze musíte být přihlášeni
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace