Upravený virus léčí nádory mozku  
Geneticky upravený virus provázející obyčejné nachlazení je schopen proniknout do nádorových buněk a zahubit je.

Upravený adenovirus použili Američané v pokusu na myších, jejichž mozek byl napaden smrtelným nádorem. Léčebný efekt virové infekce byl u myší natolik účinný, že americký Národní ústav pro rakovinu a nejvyšší úřad pro schvalování léčiv a léčebných postupů – FDA, nezvykle rychle vydaly souhlas k testování zmíněného viru na lidech. Pokud bude vše fungovat i na lidech, tak jako u myší, bude se jednat o první úspěšné vyléčení maligního nádoru gliomu (glioblastomu) – nejnebezpečnější formy mozkového nádoru.
Nádory na mozku postihují v USA 18 000 osob ročně a zahubí 13 000 lidí ročně. Z těchto 13 000 úmrtí mají na svědomí právě gliomy. Na gliomech je nejhorší to, že každý z nemocných touto chorobou zatím vždy do jednoho roku zemřel.
O objev úspěšné léčby gliomů u myší se především zasloužil Dr.Frederick Lang Lékařského Andersonova centra pro léčbu nádorů v Hustonu. Centrum je součástí Texaské univerzity.
Lang se svými kolegy zde použil geneticky změněný virus obyčejného nachlazení, který je znám jako běžný adenovirus. Virus zeslabil natolik, že nenapadá zdravé buňky. Poté vložil do viru „klíč“, který otevírá viru vstup do nádorových buněk. Když takto upravený virus testovali na myších, kterým injikovali do mozku zvláště nebezpečnou formu lidských nádorových buněk (buňky glioblastomu), podařilo se jim 60% myší vyléčit. Když po 140 dnech takto léčené myši usmrtili a zjišťovali přítomnost nádorových buněk, žádné nenašly. Myši v kontrole zmíraly do 20 dnů.
Obdobný léčebný efekt nebyl dosud u těchto nádorů nikdy a při žádné léčbě pozorován. Zástupci univerzity již veřejně publikovali, že dostatečné množství léčebné látky pro testování na lidech dodají nejpozději během příštího roku. Také je již sestaven tým, který bude nový způsob léčby na lidech testovat. Budou to týmy dvou nezávislých pracovišť - Katalánského ústavu onkologie v Barceloně ve Španělsku a Alabamské univerzity v Birminghamu.


Glioblastom odhalený počítačovou tomografií znamená pro pacienta tu nejhorší prognózu.

Lidské adenoviry jsou studovány pro účely genové terapie poměrně dlouhou dobu. Vyznačují se totiž vysokou schopností infikovat lidské buňky a účinně vnášejí genetický materiál do buněčné DNA. Někteří vědci, kteří s adenoviry pracují, namítají, že léčebný účinek se v případě léčby navržené Langem nemusí dostavit. Jejich námitky spočívají na obavách, že lidský imunitní aparát rozezná oslabené adenoviry jako vetřelce, začne proti nim bojovat a zničí je dříve, než se léčebný efekt dostaví. Autor projektu Lang v této souvislosti namítá, že v případě léčby gliomů se virus bude aplikovat do mozku a zde jsou možnosti imunitního systému značně omezeny. Nebezpečí likvidace adenovirů imunitním systémem zde nehrozí. Jeho argumenty ostatně potvrzují i provedené pokusy na myších, kdy všechny ostatní způsoby léčby jako je ozařování a chemoterapie byly téměř neúčinné. Pouze při aplikaci některých nových chemoterapeutik došlo v několika případech ke krátkému prodloužení života pokusných myší, ale byly to jen výjimky a stejně všechny myši v krátké době uhynuly. Zdá se, že námitky oponentů jsou v tomto případě plané.
Autor projektu Lang se nyní soustředí na jiný problém a to proč se daří zachránit „jen“ 60% myší. Proč ne všechny? Vysvětlení se nabízí několik - může se jednat o případy, kdy nádor roste rychleji, než se mohou adenoviry množit. Může se ale také jednat o případy, kdy injekce adenovirů do mozku pokusných zvířat nebyla provedena správně.
I kdyby se autorovi objevu na tyto otázky nepodařilo najít odpověď (a metodu dále vylepšit), a pokud vše u lidí půjde tak jak u myší, znamenalo by to převratný způsob léčby mozkových nádorů. Především těch nádorů, které lze považovat za „ortel smrti“, neboť jsou agresivní, inoperabilní a dosud proti nim nebyla známa žádná úspěšná léčba.
Datum: 11.08.2003
Tisk článku


Diskuze:

diskuze výhradně pro rozumné lidi www.racional.eu

Petr Pavel2,2015-03-23 21:34:32

Kolik uživatelů fóra je potřeba na výměnu žárovky?
-- 1 uživatel vymění žárovku a napíše příspěvek o tom, že vyměnil žárovku.
-- 4 uživatelé na to, aby napsali o podobných zkušenostech o výměně žárovky a o tom, jak různě mohou být žárovky vyměňovány.
-- 7 uživatelů k upozornění na to, jak nebezpečné může vyměňování žárovky být.
-- 1 uživatel k tomu, aby přesunul téma do sekce "Světlo".
-- 2 uživatelé na obhajobu toho, že téma mělo být přesunuto do sekce "Elektrické spotřebiče".
-- 6 uživatelů, aby poukázali na gramatické chyby v příspěvcích, týkajících se předchozích příspěvků o výměně žárovky.
-- 6 uživatelů, aby poukázali na gramatické chyby uživatelů, kteří poukazovali na gramatické chyby
-- 6 uživatelů, aby napsalo, že všichni uživatelé, jenž udělali gramatickou chybu, si mají znovu odchodit základní školu
-- 6 uživatelů, aby poukázali na gramatické chyby uživatelů, kteří posílali zpět do základní školy (a ti se budou bránit tím, že rychlý chlapci je správně, protože jsou v jejich nářečí mladý chlapci)
-- 5 uživatelů na to, aby se dohadovali, jestli se má říkat "žárovka" nebo "výbojka".
-- 2 uživatele "průmyslové profesionály", kteří budou všechny informovat o tom, že správný termín je "světlo".
-- 2 uživatele, kteří o sobě budou prohlašovat, že jsou také odborníci z průmyslu a že výraz "žárovka" je naprosto správný.
-- 5 uživatelů na to, aby se dohadovali, jestli jsou lepší klasické žárovky nebo rtuťové výbojky
-- 1 uživatel, který bude o sobě prohlašovat, že je doktor přírodních věd s červeným diplomem, a proto ví, že rtuť není jedovatá a jedovatost rtuti je jen mýtus.
-- 2 uživatele na to, aby upozornili, že toto není diskuze o pravopisu, ať přejdou do diskuze o pravopisu
-- 5 uživatelů na to, aby všechny ostatní informovali o tom, že diskuze o žárovkách není diskuze o žárovkách, ať ostatní laskavě pokračují v diskuzi jménem "Jaký monitor a vypalovačku?", která o žárovkách je.
-- 5 uživatelů k obraně příspěvků této diskuze, kteří budou říkat že všichni používáme žárovky a proto jsou ty příspěvky vlastně relevantní.
-- 2 feministky, aby upozornili na to, že ženy šroubují žárovky daleko lépe, než muži
-- 5 uživatelů ke vkládání příspěvků s odkazy, kde mohou ostatní uživatelé vidět různé druhy žárovek.
-- 4 uživatele, kteří napíšou příspěvky se správnými odkazy.
-- 5 uživatelů, kteří budou odkazovat na všechny příspěvky napsané od počátku až do současnosti, kompletně je citovat a to včetně všech hlaviček a podpisů, a nakonec do svého příspěvku přidají "Já taky"
-- 5 uživatelů, kteří budou psát skupině uživatelů, která dlouho nepsala, že nepíšou, protože nemůžou oponovat jejich názorům.
-- 4 uživatelé, kteří budou říkat "A neřešilo se tady tohle před chvílí?".
-- 9 uživatelů, kteří budou říkat "nejdřív hledej, než se tady budeš ptát na něco o žárovkách" a dají link na vyhledávání googlu s dotazem výměna žárovek, ve kterém google vyhodí jen odkazy na různé podstránky diskuze, ze které byl uživatel odkázán k vyhledávači.
-- 1 uživatel, který se zeptá, jak vyměnit kolo u auta.
-- 5 ekologů, aby nás varovalo, že žárovky způsobují extrémní globální oteplení, jenž do pěti let uvaří veškerý život na planetě
-- 9 opravdu přínosných uživatelů, kteří úplně každého uživatele do posledního musí upozornit na to, že je směšný. A každého jednotlivce musí na tuto veledůležitou informaci upozornit v samostatném příspěvku.
-- 1 administrátor, aby zablokoval uživatele za to, že si dovolil si stěžovat na šikanu jiným uživatelem
-- 1 uživatel, který byl doposud skrytý a bude reagovat na prapůvodní první příspěvek, který byl napsán před půl rokem, takže všechen ten cirkus se bude opakovat.

U nás to takto nikdy vypadat nebude, nebojte!
www.racional.eu diskuze jen pro rozumné lidi

Odpovědět

vstup do studie

ještěrka,2008-01-26 19:14:15

Dobrý den, moc by mě zajímalo, zda by se obyčejný člověk z Čech, který má diagnózu Glioblastom IV třídy - multiformní, mohl dostat do studie na léčtu této nemoci a zkusit setedy vyléčit. Operaci, ozařování i chemoterapii již podstoupil a po půl roce na magnetické rezonanci zjištěna recidiva na temenním laloku. Děkuji moc za odpověď nebo jakoukoli reakci. ještěrka

Odpovědět


dotaz pro ještěrku

Petra,2008-02-19 12:27:59

Dobrý den, reaguji na Váš dotaz. Moje maminka je ve stejne situaci,Glioblstom IV. Situace je velmi vážná,chtěla bych se zeptat jestli jste získala nějaké bližší informace nebo kontakty ve věci léčby Onkologického ústavu v Barcelóně. Děkuji za jakékoliv reakce.

Odpovědět

Mozkové nádory se léčí i elektrickým polem

dejavu,2007-06-01 09:32:58

TTFields je zařízení, které se specificky zaměřuje na rapidně rostoucí nádorové buňky se střední frekvencí elektrických polí, nazvané Tumor-Treating Fields (TTFields). Díky tomuto zařízení se téměž zdvojnásobilo procento pacientů, jež přežijí nápor zákeřné nemoci, jakou je rakovina!

Více zde: http://www.meredit.cz/Dusevni-a-telesne-zdravi/Telesne-zdravi/Nador-na-mozku-uspesne-lecen-pomoci-elektrickeho-pole?Itemid=1

Odpovědět

hm..

inverze,2005-09-17 14:27:18

Nádherný optimistický nadpis, ale byla to zase nafouklá bublina.

OdpovědětTento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace