Proč jsou první slova dětí máma a táta?  
Lidský mozek je zřejmě zpočátku naladěn na přednostní vnímání opakujících se vzorů.ˇ


 

S pomocí nejnovější techniky zobrazování mozkových pochodů prováděla Judit Gervain z University of British Columbia spolu s týmem z Itálie a Chile pokusy na novorozencích. Celkem jich bylo 22 a  byli ve věku 2 – 3 dnů. Pokus spočíval v tom, že jim říkali speciálně pro tento účel sestavená slova.
Vědci kojencům přehrávali slova, která končila opakováním slabik. Jako například „mubaba“, „penana“ a střídali je se slovy bez opakování, jako třeba "mubage" a "penaku."

Judit Gervain

Skenování mozků ukázalo, že když z nahrávky zaznělo slovo s opakováním slabik, mozek vykázal vyšší aktivitu. Týkalo se to spánkového laloku a levého čelního laloku. Ostatní slova takovou reakci v mozku nevyvolávala. Podle vědců není proto náhoda, že v řadě jazyků se opakující se slabiky ve slovech určených dětem vyskytují. Příkladem mohou být anglické "daddy", "mommy", grandpa, nebo papa v italštině, ostatně i čeština má svoje: máma a táta.

 

V pokusech došlo i na sledování, jak gramatické struktury vnímají starší děti a dospělí. Centrum pro řeč je u většiny dospělých praváků umístěna do levé poloviny mozku. Tomu svým způsobem odpovídaly i zjištěné údaje u nejmladších dětí. Podle autorů studie jejich zjištění znamenají, že děti se rodí se schopností vnímat mateřský jazyk systematicky a efektivně a že zpočátku se přednostně zaměřujeme na slova s opakujícími se zvuky. V pozdějším věku dochází ke specializaci a mozek se již jazyk tímto způsobem neučí.ˇ 

Datum: 28.08.2008 07:57
Tisk článku


Diskuze:

Presne na komoru

Petr Habala,2008-08-29 16:13:01

U syna bylo poradi ""tata", "auto", "ne". Ted je mu rok a porad "mama" nerika. Podsotykam, ze nejsem automobilovy fanda, auto sice mam, ale beru ho jako pomucku, nikoliv hobby. Kde se to v nem vzalo, nechapu.

U dcery bylo proadi jeste jednoznacnejsi, prvni slovo bylo "ne".

Odpovědět

Pro většinu dětí jistě platí uvedené poznatky

Miroslav Gretschelst,2008-08-29 11:10:38

Ale u některých českých chlapečků (jsou to jistě výjímky potvrzující pravidlo :-) je kupodivu první vyžvatlané slovo "AUTO".

Odpovědět

Zimbabwe

Mandor Mandor,2008-08-28 08:43:31

Keby experiment prebiehal v Zimbabwe, tak by im prehravali slovo Mugabe :)

Odpovědět


Diskuze je otevřená pouze 7dní od zvěřejnění příspěvku
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace