„Je to jeden z prvních přímých důkazů o tom, že narušení chodu biologických hodin vás opravdu něco stojí. Komplikuje vám to učení nových věcí,“ říká Norman Ruby.
Úspěšnost učení závisí na množství kyseliny gama-aminomáselné v části mozku zvané hipokampus. Pokud je této látky v hipokampu příliš, je činnost nervových buněk utlumena a ukládání informací do paměti vázne. Pod diktátem vnitřních biologických hodin dochází v mozku střídavě k poklesu a opětovnému vzestupu koncentrací kyseliny gama-aminomáselné. Ruby vyřadil křečíkům biologické hodiny z činnosti tím, že je v noci na dvě hodiny vystavil silnému světlu. Zvířatům stoupla v mozku včetně hipokampu koncentrace kyseliny gama-aminomáselné a nervové buňky výrazně polevily v práci. V důsledku toho zvířata „zhloupla“.
„Hipokampus musí být nabuzen, aby dokázal na úrovni molekul ukládat nové informace. Když nemají křečíci v pořádku biologické hodiny, nenaučí se nic,“ říká Norman Ruby.
O správnosti své představy se Ruby přesvědčil během experimentu, při kterém podával křečkům s narušeným chodem biologických hodin lék pentylentetrazol, čili PTZ. Tato látka brání kyselině gama-aminomáslené ve vazbě na nervové buňky. Zneškodnění molekul kyseliny gama-aminomáselné dovolí mozku nerušeně pracovat. Křečíkům, kteří užívali PTZ, se vrátila paměť, i když jejich biologické hodiny stále nepracovaly, jak měly a mozek byl zaplaven kyselinou gama-aminomáselnou.

Nadměrná produkce kyseliny gama-aminomáselné provází celou řadu onemocnění mozku. Například lidé s Downovým syndromem nepodávají dobré výkony při testech inteligence i proto, že mají mozek utlumen nadměrnou produkcí kyseliny gama-aminomáselné. K podobným závěrům docházejí i vědci, kteří zkoumají práci mozku postiženého Alzheimerovou chorobou. Rubyho objev otevírá možnost, ulevit těmto lidem aspoň částečně. Stejné kořeny mohou mít výpadky paměti u starých lidí.
„S postupujícím věkem se lidem narušuje chod biologických hodin. Spolu s mnoha dalšími faktory to může přispívat k jejich problémům s pamětí,“ říká Ruby.
Narušení biologických hodin vede v mozku k nárůstu koncentrace kyseliny gama-aminomáselné. Ta je příčinou neschopnosti se učit.ˇ
Veškeré to školní testování toliko pro hovado dobré jest…?
Autor: Miloslav Pouzar (15.08.2018)
Zažívají přednášky stav klinické smrti?
Autor: Miloslav Pouzar (26.07.2018)
Statiny překonaly neschopnost se učit
Autor: Josef Pazdera (28.11.2005)
Diskuze:
máslo na hlavě
Pekny Brumla2,2008-10-30 11:25:42
Staré úsloví - má máslo na hlavě- zdá se, že mělo docela blízko tomuto právě uveřejněnému objevu.
aktualni dotaz :-)
Zdena Galajdova1,2008-10-24 15:15:12
jak moc nas ovlivnuje ustavicne presoupavani casu sem a tam - ted uz to zase prijde, zase se budeme budit jinak zase dojde u mnoha lidi na prasku na spani a drncici budik rano..... A zase tim budou postizena zvirata, specielne dojnice, ktere pousteji mleko take podle biologickych hodin a pokud dojde k posunu casu, ochota pustit mleko se zablokuje, dochazi k zanetum, lecbe antibiotiky a obcas bohuzel to konci i na jatkach..... takze skody jsou jak na psychice lidi, tak i hospodarske skody... bude se s tim uz nekdy neco delat? Podle meho nazoru to smesne "usetreni proudu" je naprosto neodpovidajici potizim, ktere zmeny casoveho rezimu prinaseji.
Diskuze je otevřená pouze 7dní od zvěřejnění příspěvku