Nezvyklá léčba alergie na mléko  
Alergii na mléčné bílkoviny lze podle vědců léčit postupným pitím stále většího množství mléka. Zároveň ale varují - doma to sami nezkoušejte!ˇ

Nebýt to zpráva z Johns Hopkins Children"s Center, putuje rovnou do spamového koše označeného „šarlatáni“. Až příliš připomíná léčitelské snahy, které končí pro pacienta zle nebo dokonce fatálně. Ostatně, k čemu jinému by mělo dojít, když alergikovi začneme podávat stále větší dávky toho, na co je alergický? Logicky by přece mělo dojít k většímu provokování imunitního systému a ke zhoršování stavu… Poznatky z Dětského centra Johna Hopkinse a pracovníků Duke University ale svědčí o něčem jiném.

 

Nejde zatím o velký počet pacientů, celkem jich bylo v pokusu jen devatenáct, nicméně přesto jsou jeho závěry přesvědčivé. Na rozdíl od mnohých jiných pozorování týkajících se alergií na mléko, jsou tyto výsledky věrohodné také proto, že se jedná o první dvojitě slepý pokus s použitím placeba. O co v pokusu šlo? Posuzoval se stav dvou skupin dětí, přičemž jedna z nich dostávala  sušené mléko a ta druhá jen bílý prášek stejné chuti a vůně.  Ani pacienti, ani jejich ošetřující personál netušili, kdo co dostává. 

 

 

 
Postupné zvyšování dávek mléka dětem může zcela překonat jejich alergii.

Podle výsledků zveřejněných v Journal of Allergy & Clinical Immunology to vypadá, že zvyšování dávek mléka vede k celkové adaptaci – toleranci alergenu, který původně vyvolával alergické reakce.
Dosavadní léčba alergie na potravinu spočívá v jejím celkovém odstranění z jídelníčku. Zásadou je vymýtit všechny možnosti, které by umožňovaly spustit alergickou reakci. Soudí se, že časté setkávání se s alergenem může navodit problémy, jež mohou ohrožovat alergika i na životě. Přes péči lékařů a snahu maminek jsou alergie na potraviny na stále větším vzestupu. Jen v USA jimi trpí tři milióny dětí, přičemž za deset let jejich počet vzrostl o 18%. Alergie na mléko přitom ze všech alergií suverénně vede. Podle Roberta Wooda, jednoho z autorů studie, o které je tento článek, kvalita života alergiků je srovnatelná s dětskými pacienty trpícími cukrovkou a jakákoliv léčba je tedy pomocí od utrpení a je hodna našeho zájmu.

 

Američtí vědci si vzali na mušku těžké dětské alergiky. Šlo o děti ve věku 6 – 17 let, jimž se alergické reakce opakovaně vracely. Z 19 mladých pacientů naordinovali dvanácti zvyšující se dávky mléčných proteinů. Sedm jich dostávalo placebo. Na začátku pokusu byla průměrná mez tolerance (než došlo k propuknutí alergické reakce) okolo 40 mg (zhruba čtvrt kávové lžičky) sušeného mléka.
Na konci čtyřměsíční studie podali všem lidským „pokusným králíkům“ alergen, aby zjistili, zda mezi skupinami vznikly nějaké rozdíly. Děti, jimž byly dávky alergizujících mléčných bílkovin po několik měsíců postupně zvyšovány, začaly tolerovat jejich mnohonásobně vyšší množství. V průměru až 5 140 mg denně bez toho, aby u nich nastaly problémy se svěděním v dutině ústní, nebo žaludečními nevolnostmi, průjmem,...
U těch pacientů, jež měli jenom placebo, ke změně nedošlo a tak, jako všichni na začátku pokusu, nebyli ani na jeho konci schopni tolerovat více než 40 mg mléčných bílkovin denně. Přičemž pacienti v aktivní skupině, jež mléčné bílkoviny dostávaly, byla nejnižší mez jejich tolerance až 2 540 mg na den. Nejvyšší dokonce 8 140 mg!
Zřejmě nejzajímavějším poznatkem je fakt, že ti, kteří dostávali pravidelně mléko na léčbu své mléčné alergie, měli na konci pokusu v krvi mnohem více protilátek proti mléčným bílkovinám, přesto však svoji alergii zvládali lépe. Závěr vědců je ten, že tolerance se u dětí buduje postupně a že tyto děti mají v nastoupené léčbě pokračovat. Zároveň dodávají, že není známo, co by se dělo při přerušení nastoupeného kurzu. Je klidně možné, že by se tolerance k mléku vytratila.

 

Stejný výzkumný tým se nyní pouští do sledování možnosti léčby alergie na bílkoviny vaječného žloutku. Pokud se budou výsledky opakovat, bude možno poznatky zobecnit a to by znamenalo ve stávajícím přístupu léčby nutričních alergií velké změny.

 

Pramen: Johns Hopkins Medical Institutions (The Journal of Allergy and Clinical Immunology, 28 October 2008) http://www.hopkinsmedicine.org/

Datum: 03.11.2008 07:37
Tisk článku

Související články:

Proč je mezi lidmi více alergiků na kravské mléko než na mléko koňské?     Autor: Josef Pazdera (17.10.2007)Diskuze:

Laktoza je něco jiného

Marek Šimon,2011-10-22 00:05:34

Jak správně uvádí paní D.G., neschopnost trávit laktozu je jiný případ. Nejde o imunitní reakci, jde o záležitost genetickou, v dospělosti vypne gen pro trávení laktozy. Jde o záležitost globální, lidstvo pravděpodobně schopnost trávit v dospělosti laktozu ztratilo už dávno, některým skupinám evoluce tuto schopnost vrátila, tam kde se mléčný dobytek nechoval, tam zůstal vypnutý.

Odpovědět

desenzibilace

Milos Bartonicek,2008-11-03 14:15:17

Ja nejsem odbornik proto budu rad kdyz mi nekdo opravi ale na danem objevu nevidim tolik prevratneho jak to ze clanku muze vypadat. Neni to vlastne uz metoda pouzivana relativne bezne v klinicke praxi u nekterych alergii jako desenzibilace zalozena na postupne zvysujici se davce alergenu?

Odpovědět


ano i ne

Josef Pazdera,2008-11-03 16:08:13

Ano i ne. Pravdu máte v tom, že desenzibilzace je známá delší dobu a že se úspěšně využívá respirační alergie - na pyly, roztoče, kočičí chlupy a plísně, alergie na včelí nebo vosí štípnutí). Nelze jí však použít pro každý alergen. V případě mléčných bílkovin se o takové možnosti vůbec neuvažovalo a v případě alergie na mléčné proteiny verdikt lékařů na celém světě dosud zněl – omezit nebo zcela zamezit příjem potravy s mléčným i bílkovinami, mléko nahradit sojovým mlékem, případně zkusit přejít na mléka od jiných druhů zvířat (koza, ovce) – to kdyby se jednalo o alergii na protein, který má jiný živočišný druh méně alergenní.
V tomto případě ale jde o nutriční alergii spojenou s konzumaci mléčných kravských proteinů, a z tohoto pohledu jde opravdu o něco zcela nového. Už třeba tím, jak enormně narostl titr protilátek a přesto symptomy choroby ZCELA vymizely. Další zajímavou věcí je, že nebylo přesně specifikováno, o jaký protein způsobujíc alergii se u pacientů jednalo. Z toho lze usoudit, že se nejednalo u všech případů o alergii na stejný protein (například beta-laktoglobulin, který občas bývá příčinou alergie – lidské mateřské mléko jej neobsahuje). Lze se tedy oprávněně domnívat, že se bude jednat o obecnější fenomén. U léčby nutriční alergie na mléčné proteiny jde skutečně o novou věc, kterou nikdo nepředpokládal.

Odpovědět


dekuji

Milos Bartonicek,2008-11-03 19:08:41

Dekuji za vycerpavajici odpoved a tesim se na dalsi Vase zajimave clanky.

Odpovědět

Spina vs Zdravi

Aleš Metzmacher,2008-11-03 11:00:30

Deti se musi poradne rochnit ve spine, aby byly zdravy a ne je drzet ve sterilnim prostredi

Odpovědět


To je pravda!

Karel Malý,2008-11-03 11:12:04

Dokázaly to už průzkumy mezi dětmi, které se živí přehrabáváním odpadků na kraji Káhiry, kde není o nějaké mikroorganismy, špínu a oděrky nouze. Výzkum ukázal, že jejich imunitní systém je mimořádně výkonný. (u těch co přežily)

Odpovědět

Aby nedošlo k omylu

Dagmar Gregorova,2008-11-03 09:15:23

Tento výskum sa týka výlučne alergie na mliečne bielkoviny (a produkcie imunoglobulínov IgE a IgG v imunitnom systéme) a nie neschopnosti tráviť mliečny cukor – laktózu. V tom prípade nejde o klasickú alergiu, aj keď to tak mnohí nazývajú, ale o vypnutie génu pre tvorbu enzýmu laktázy a žiadne zvyšovanie denných dávok mlieka s tým nič neurobí.

Odpovědět


Diskuze je otevřená pouze 7dní od zvěřejnění příspěvku
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace