Ginkgo biloba vůbec nesnižuje riziko demence!  
Ne všechny léčivé účinky připisované jinanu dvojlaločnému (Ginkgo biloba) jsou skutečné. Jeho užívání pro posilování paměti je sporné, ale nyní se jednoznačně prokázalo, že nesnižuje riziko vývoje demence ani Alzheimerovy choroby, ať už u zdravých starých lidí nebo u těch s mírnými kognitivními poruchami.

Již dříve se objevovaly zprávy, že jinan nemá na paměť až tak zázračné účinky, jak se dříve soudilo – o jedné studii informoval i Osel . Výsledky studie Ginkgo Evaluation of Memory, která byla první studií s dostatečným počtem účastníků a monitorovacích let k tomu, aby bylo umožněno měření účinnosti jinanu a zdravotního profilu v prevenci demence.

 

Demence, především Alzheimerova choroba, je převládajícím chronickým onemocněním, které v současnosti postihuje více než pět milionů lidí ve Spojených státech, a je hlavní příčinou stařecké neschopnosti a potřeby dlouhodobé péče. Jinan je předepisován v některých oblastech světa k ochraně paměti, i když dosud žádné léky s prokázanými ochrannými účinky proti demenci neexistují.
 

Steven T. DeKosky

„Navzdory dřívějším náznakům, že jinan má antioxidační a další vlastnosti, které by mohly chránit paměť, tak tento pokus ukazuje, že ve skutečnosti nemá žádný vliv na vývoj demence a Alzheimerovy choroby,“ řekl doktor Steven T. DeKosky, hlava celého rozsáhlého pokusu probíhajícího v několika centrech. Doktor DeKosky byl v době výzkumu ředitelem Alzheimer"s Disease Research Center na University of Pittsburgh a předsedou Department of Neurology a nyní je vicepresidentem a děkanem University of Virginia School of Medicine.
Dále výzkumníci zjistili, že jinan neovlivňuje ani podíl srdečních nemocí nebo mrtvice.

 

„Je možné, že by aspoň nějaké účinky byly pozorovány, pokud by studie probíhala ještě déle, protože to zabere opravdu spoustu času, než dojde od počátečních mozkových změn ke klinické demenci,“ poznamenal doktor DeKosky. Proto výzkumný tým zamýšlí vést následující analýzy mozkových funkcí a struktury u podskupiny pacientů s využitím zobrazení magnetickou rezonancí.

 

Ve studii, která byla vedena na pěti lékařských centrech v letech 2000 až 2008, bylo sledováno 3 069 osob starších 75 let, kteří neměli žádné nebo měli mírné kognitivní poruchy. Tyto osoby byly náhodně rozděleny do skupin a dvakrát za den užívaly buď 120 mg výtažku jinanu nebo placebo. Každých šest měsíců u nich byl přehodnocován vývoj demence s využitím několika dobře zavedených testů duševního stavu. Pokud byly zjištěny změny, které převyšovaly očekávané „normální“ změny při stárnutí, bylo provedeno rozsáhlejší hodnocení, včetně neurologického vyšetření.

 

Nicméně, výzkumníci nezjistili žádný statistický rozdíl ve vývoji demence nebo Alzheimerovy choroby mezi oběma skupinami. Mezi těmi, co brali jinan, se vyvinulo 277 případů demence. A mezi těmi, co brali placebo, se vyvinulo 246 případů demence, což je sice o něco méně než u těch co užívali jinan, ale statisticky průkazný rozdíl to nebyl, a mortalita byla také podobná.

 

Dalšími pracovišti, kde tyto studie probíhaly, byla: Johns Hopkins University, University of California-Davis a Wake Forest University. Správa dat a statistické analýzy proběhly na University of Washington v Seattlu. Hlavním vyšetřovatelem na University of Pittsburgh byl Lewis H. Kuller, M.D., Dr. P.H., universitní profesor Public Health, Department of Epidemiology, Graduate School of Public Health.

 

Podobně velký pokus stanovující účinnost jinanu nyní probíhá i v Evropě. Uvidíme, jestli potvrdí výsledky svých amerických kolegů a sejmou tak z jinanu část glorioly jeho výjimečných zdravotně prospěšných vlastností.

Pramen: University of Pittsburgh Schools of the Health Sciences.

Autor: Ota Beran
Datum: 22.11.2008 21:04
Tisk článku


Diskuze:

V USA udělali soudruzi chybu

Martin Sonda,2008-11-24 20:43:28

Pokusím se reagovat na článek i na diskusi současně. Předem je třeba říct, že v USA nemají v distribuci (nelze koupit a nedováží se) lékový extrakt ginka. Vše co mají jsou obyčejné potravní doplňky. U těch je všeobecně známo, že nemají dostatečný účinek, neboť ani nemusí obsahovat deklarované množství účiné látky a otázkou je v jaké kvalitě. Takže po doplnění informací lze s americkou studií na potravních doplňkách částečně souhlasit. Účinky extraktu ginka jsou již dokázány četnými studiemi a miliony pacientů. Od prvního prodeje lékového extraktu v roce 1974 uběhla spousta času a lékový extrakt s označením EGB761 již svou účinost dokázal. Výsledky studií byli publikovány v prestižních lékařských časopisech jako např. JAMA, Phytomedicine atd. V čechách je dnes volně prodejný pod názvem Tebokan a Tanakan. Dávkování je minimálně 80mg a max. 360mg denně, dávka 40mg je udržovací a většině pacientů již nepomáhá. Jinak musím s Brumlou2 ve většině souhlasit.

Odpovědět


Ti soudruzi v USA jsou ale hloupí.

Karel Malý,2008-11-26 09:00:00

Nejen, že se k nim za železnou oponu nedá dovézt (a tudíž ani koupit) výtažek z jinanu, ale oni navíc zkoumají jeho účinky, hlupáci, když my všichni víme, že se do USA žádný nedováží a tak ho pro výzkum nemohli mít. Navrch neprokázali jeho účinky na demenci, když nám všem je jasné, že "účinky extraktu ginka jsou již dokázány četnými studiemi a miliony pacientů."

Jedno vysvětlení se nabízí: v USA už jsou všichni dementi, tak se takovou studií nedá vůbec nic prokázat.

Odpovědět

Ginkgo

Pekny Brumla2,2008-11-24 15:54:18

Ginkgo pomáhá subjektivně a nejspíš i objektivně proti nedokrvení končetin i mozku, prostě vede k rozšíření cév a snažšímu průtoku krve, V 1g mozku je 1 km krevních vlásečnic. Pomáhá tudíž proti bolestem hlavy nebo ušním šelestům. Základnídávka je 40 mg/den, což beru někoik let- dříve časté bolesti hlavy spojené s nízkým krevním tlakem jsou už několik let pryč a zeslabilo to i ušní šelest. Nedostatečně okysličená místa mozku odumírají nebo slábne jejich výkonnost. Proti výzkumu nic nemám, možná to 3 000 hodně starých lidí už s Alzenheimerem nepomohlo, ale můžu předpokládat, že to pomáhá stamilionů lidí, kteří stárnou s Ginkgo v lepší kondicí. Nehledě na to, že tzv." vitamíny" si můžu koupit za peníze z FKSP, které jinak lze utratit vpodstatě jen za nějakou rekreaci. Čili zkušenosti s Ginkgo jen dobré. Vedlejší účinky nepozorovány, což se i všude uvádí. Je lepší, když se dá koupit jako potravinový doplněk v lékárně a hned, než když to budou 10 let testovat a zjistí, že jako lék proti Alzenhaimerovi to moc nefunguje. A proč by to mělo fungovat na všechno.

Odpovědět


Barak Obava,2008-11-26 01:17:33

Pekny Brumla2: "Ginkgo vede k rozšíření cév" a dále "dříve časté bolesti hlavy spojené s nízkým krevním tlakem jsou už několik let pryč". To si trochu protiřečíte, protože rozšířením cév docílíte právě poklesu krevního tlaku.

Odpovědět

Re: Vek testovanych osob

Stanislav Brabec,2008-11-24 11:48:51

Ano, takovou studii by bylo možné provést. Pokud by někdo sehnal dotaci nebo sponzora na 30000000 dávek výtažku z jinanu a 30000000 dávek placeba a celé to zorganizoval, už v roce 2070 by se mohli ti mladší z nás dočkat výsledku.

V pomyslném pořadníku na miliony dolarů na takový ověřovací „co kdyby“ test vyžadující celoživotní spolupráci pokusných osob (nebo dokonce i jejich potomků), jsou ovšem stovky látek. Ať už v očekávání možného pozitivního účinku, nebo v očekávání škodlivosti.

Lze odhadnout, jak většina těchto látek dopadne: Jako potravinový doplněk, kde není nutné takový důkaz předkládat. V opačném směru pak jako běžně používaná látka, jejíž výrobce se ohání certifikátem o neškodnosti.

Vzhledem k tomu, že účinky jinanu na prokrvení končetin jsou snad skutečné, přinejhorším by v roce 2071 změnili příbalový leták.

Odpovědět

Vek testovanych osob

Elek Oskar,2008-11-23 04:29:35

Je mozne, ze nic kladne pre jinan nezistili, pretoze testovane osoby boli prilis stare - ktovie, co by sa zistilo, keby pokus prebiehal niekolko dekad s ludmi, ktori by ho brali od dvadsiatich rokov. Je tu moznost, ze jinan a jemu podobne latky musia posobit od mladosti, aby mozog "zafixovali" pred degeneraciou v ranom veku, nie v starobe, kedy mozog uz ma nieco za sebou.

Odpovědět


Vám taky už ani jinan nepomůže!

Duke,2008-11-25 20:28:25

Snad vám Stanislav Brabec vysvětlil dost podrobně, co jste napsal za hloupost.

Odpovědět


Diskuze je otevřená pouze 7dní od zvěřejnění příspěvku nebo na povolení redakce
Zásady ochrany osobních údajů webu osel.cz