Černí vlci se psí krví  
Američtí vlci jsou pestří. Někteří jsou zbarveni téměř bíle, jiní mají kožich šedý. V zalesněných oblastech jsou hojní vlci s černou srstí. Nejnovější výzkum mezinárodního týmu genetiků vedených Gregorym Barshem ze Stanford University prokázal, že černí vlci zdědili barvu od domácích psů, kteří přišli do Nového světa s prvními lidmi před 15 000 roky.


 

Zvětšit obrázek
Gregory Barsh

V kanadské tundře jsou černí vlci velice vzácní. V lesích však tvoří šelmy s černým kožichem bezmála tři čtvrtiny vlčí populace. Důvod se zdá na první pohled zřejmý.

Vědci očekávají další rozšiřování černých vlků na úkor vlků světlých.

Na zasněžených pláních tundry přináší vlkům světlé zbarvení výhodu, protože je dokonaleji maskuje a dovoluje jim přiblížit se nepozorovaně ke kořisti. V tmavých lesích skýtá podobný prospěch černá barva. Mechanismus vzniku černého zbarvení u psovitých šelem ale nabízí i jiná vysvětlení. U většiny obratlovců je černé zbarvení důsledkem mutace genu pro bílkovinu označovanou jako melanokortinový receptor 1, jež má přímý vztah k množství pigmentu v kůži. U psů je černá barva výsledkem mutace genu pro bílkovinu zvanou beta-defenzin, jež se významnou měrou podílí na ochraně organismu proti infekci. Černí psi mají gen pro beta-defenzin zkrácený o tři písmena genetického kódu a je možné, že to s sebou přináší i změnu ve fungování jejich imunitního systému.


Barshův tým prověřil dědičnou informaci černých a bílých vlků z kanadské Arktidy i Yellowstoneského národního parku a srovnal ji s dědičnou informací domácích psů. Ukázalo se, že černí vlci mají gen pro beta-defenzin zkrácen stejně jako psi. Mnohým vlkům přináší tento gen zjevně výraznou výhodu, protože se rychle rozšířil jejich populací. Přesto nemá černá barva u vlků dlouhou historii. U psů se objevil gen pro černé zbarvení už před 50 tisíci roků.  Výzkum dědičné informace černých vlků dokazuje, že se u nich zkrácený gen pro beta-defenzin objevil teprve před 10 až 15 tisíciletími, tedy v době, kdy na americký kontinent přišli z Asie první lidé s domácími psy. Je vysoce pravděpodobné, že vlci získali gen pro černou barvu  křížením s domácími psy. Taková „mesaliance“ nepředstavovala velký problém, protože psi prvních Američanů se od svých divokých předků příliš nelišili a spolu s lidmi rychle osídlili celý kontinent. Varianta genu, která se u psů udržovala po tisíciletí pouze přičiněním člověka, se tak dostala do populace divokých vlků.


„Obvykle vnímáme domestikaci jako něco, co má sloužit zájmům a potřebám člověka,“ říká Gregory Barsh o výsledcích studie zveřejněné v prestižním vědeckém týdeníku Science. „Proto nás skutečně překvapilo, když se ukázalo, že domácí zvířata sloužila jako zdroj genu, který pomohl divoké populaci, z níž domácí psi vzešli. Fascinující je i skutečnost, že část dědičné informace dávno vyhynulých  psů prvních obyvatel Ameriky  mohla přežít v dědičné informaci divokých vlků.“


Vědci jsou přesvědčeni, že černé severoamerické vlky čeká ještě větší rozšíření. S oteplováním se posouvá hranice lesa dále na sever a zmenšují se plochy tundry. V tomto prostředí najdou černí vlci příhodnější podmínky než bíle zbarvené šelmy.

 

Zvětšit obrázek
Mladý vlk z Bělověžského pralesu ve východním Polsku (Obr.: Marco Musiani)

Zabíjení vlků  stáda nechrání
Mnozí kanadští a američtí farmáři vidí rudě, když najdou na pastvinách stopy po vlčí smečce. Především v období, kdy krávy rodí na pastvinách telata, si vlci vybírají na stádech krvavou daň. Mnozí chovatelé dobytka vyhlásili vlkům válku. Kanadský zoolog Marco Musiani z University of Calgary posbíral data o vlčích útocích na stáda v kanadské provincii Alberta a amerických státech Idaho, Montana a Wyoming a srovnal je s údaji o opatřeních, kterými se farmáři snažili situaci řešit. Pokud by mělo zabíjení vlků snížit počet útoků na stáda, museli by farmáři každoročně zabít až polovinu vlčí populace. To je v mnoha oblastech zcela nereálné.
„Zabíjení vlků je akt pomsty, ale dalším škodám nezabrání,“ říká Musiani. „Na uvolněné místo zabitého vlka nastoupí další šelma. Je to jako kdybyste předpokládali že uvězněním několika zločinců zlikvidujete kriminalitu.“
Absolutní bezpečí by stádům zajistilo jen vyhubení vlků. Pokud mají lidé a vlci žít vedle sebe, musí se lidé smířit se škodami, které šelmy občas napáchají. Musiani doporučuje, aby farmáři dostávali za škody napáchané vlky finanční kompenzace.

Vytí vlka - audio 

Pramen: Univ. Calgary

Datum: 09.02.2009 09:09
Tisk článku

Arktický vlk - Mech David L.
 
 
cena původní: 460 Kč
cena: 455 Kč
Arktický vlk
Mech David L.

Diskuze:

diskuze výhradně pro rozumné lidi www.racional.eu

Karel Lisycký,2015-03-24 15:00:13

Kolik uživatelů fóra je potřeba na výměnu žárovky?
-- 1 uživatel vymění žárovku a napíše příspěvek o tom, že vyměnil žárovku.
-- 3 uživatelé na to, aby napsali o podobných zkušenostech o výměně žárovky a o tom, jak různě mohou být žárovky vyměňovány.
-- 7 uživatelů k upozornění na to, jak nebezpečné může vyměňování žárovky být.
-- 1 uživatel k tomu, aby přesunul téma do sekce "Světlo".
-- 2 uživatelé na obhajobu toho, že téma mělo být přesunuto do sekce "Elektrické spotřebiče".
-- 5 uživatelů, aby poukázali na gramatické chyby v příspěvcích, týkajících se předchozích příspěvků o výměně žárovky.
-- 5 uživatelů, aby poukázali na gramatické chyby uživatelů, kteří poukazovali na gramatické chyby
-- 5 uživatelů, aby napsalo, že všichni uživatelé, jenž udělali gramatickou chybu, si mají znovu odchodit základní školu
-- 5 uživatelů, aby poukázali na gramatické chyby uživatelů, kteří posílali zpět do základní školy (a ti se budou bránit tím, že rychlý chlapci je správně, protože jsou v jejich nářečí mladý chlapci)
-- 4 uživatelé na to, aby se dohadovali, jestli se má říkat "žárovka" nebo "výbojka".
-- 2 uživatele "průmyslové profesionály", kteří budou všechny informovat o tom, že správný termín je "světlo".
-- 2 uživatele, kteří o sobě budou prohlašovat, že jsou také odborníci z průmyslu a že výraz "žárovka" je naprosto správný.
-- 5 uživatelů na to, aby se dohadovali, jestli jsou lepší klasické žárovky nebo rtuťové výbojky
-- 1 uživatel, který bude o sobě prohlašovat, že je doktor přírodních věd s červeným diplomem, a proto ví, že rtuť není jedovatá a jedovatost rtuti je jen mýtus. A kdo si myslí, že je rtuť jedovatá, je směšný.
-- 2 uživatele na to, aby upozornili, že toto není diskuze o pravopisu, ať přejdou do diskuze o pravopisu
-- 5 uživatelů na to, aby všechny ostatní informovali o tom, že diskuze o žárovkách není diskuze o žárovkách, ať ostatní laskavě pokračují v diskuzi jménem "Jaký monitor a vypalovačku?", která o žárovkách je.
-- 5 uživatelů k obraně příspěvků této diskuze, kteří budou říkat že všichni používáme žárovky a proto jsou ty příspěvky vlastně relevantní.
-- 2 feministky, aby upozornili na to, že ženy šroubují žárovky daleko lépe, než muži
-- 5 uživatelů ke vkládání příspěvků s odkazy, kde mohou ostatní uživatelé vidět různé druhy žárovek.
-- 4 uživatele, kteří napíšou příspěvky se správnými odkazy.
-- 6 uživatelů, kteří budou odkazovat na všechny příspěvky napsané od počátku až do současnosti, kompletně je citovat a to včetně všech hlaviček a podpisů, a nakonec do svého příspěvku přidají "Já taky"
-- 7 uživatelů, kteří budou psát skupině uživatelů, která dlouho nepsala, že nepíšou, protože nemůžou oponovat jejich názorům.
-- 4 uživatelé, kteří budou říkat "A neřešilo se tady tohle před chvílí?".
-- 8 uživatelů, kteří budou říkat "nejdřív hledej, než se tady budeš ptát na něco o žárovkách" a dají link na vyhledávání googlu s dotazem výměna žárovek, ve kterém google vyhodí jen odkazy na různé podstránky diskuze, ze které byl uživatel odkázán k vyhledávači.
-- 1 uživatel, který se zeptá, jak vyměnit kolo u auta.
-- 5 ekologů, aby nás varovalo, že žárovky způsobují extrémní globální oteplení, jenž do pěti let uvaří veškerý život na planetě
-- 1 administrátor, aby zablokoval uživatele za to, že si dovolil si stěžovat na šikanu jiným uživatelem
-- 1 uživatel, který byl doposud skrytý a bude reagovat na prapůvodní první příspěvek, který byl napsán před půl rokem, takže všechen ten cirkus se bude opakovat.

U nás to takto nikdy vypadat nebude, nebojte!
www.racional.eu diskuze jen pro rozumné lidi

Odpovědět

Černí američtí vlci

Josef Benda,2009-02-09 20:09:46

Jsem dlouholetý chovatel německých ovčáků a genetikou barvy tohoto plemene jsem se dost zabýval.Černá barva u NO je dominantní vůči všem jiným barvám,i aguti-vlkošedé.Pokud by se v chovu NO ponechával vysoký podíl černé barvy,za chvíli by byl chov NO celý černý.Co mi však také zaráží,že jen v Americe se křížili vlci se psy.Vždyť areál Starého světa by tomu dával větší možnosti,a přesto se v Euroasii černá barva u vlků nevyskytuje.

Odpovědět
Pro přispívání do diskuze musíte být přihlášeni
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace