Ceny Ig Nobel 2003  
Pokračování článku „Ocenění Ig Nobel“.

O existenci cen Ig Nobel jsme vás poprvé informovali na na stránkách Osla v článku „Ocenění Ig Nobel“. Nyní doplňujeme  informace o tom, jak letošní udělování probíhalo a připojujeme celkový seznam letošních poctěných.

Byl jsem pokárán, abych doplnil původ zkratky Ig Noble.  Zkratka Ig původně vznikla jako zkratka jména Ignáce, což byl fiktivní hloupý bratr chytrého Alfreda Nobela.  Zároveň ale znamená "ignorancy". Při letošním udílení cen se ale o Ignáci moc nemluvilo a ani nepsalo. Zda to bylo z úcty k památce Alfreda, nebo z respektování cti těch, kteří nabyli odvahu si pro ní dojet, těžko říct. Možná se pořadatelé snaží tlačit význam ceny trochu jinam. Cena za ignoranci, což také jeden z významů, se již dá chápat dvojsmyslně a není tedy pouze totální negací. Ona totiž ignorance nemusí být vždy jen na straně tvůrce oceněné publikace, ale může být i na společnosti, která zmíněný výzkum požaduje a financuje. Takové pojetí není tak urážlivé. Toto jsou ale pouze naše dohady, záměry pořadatelů, samozřejmě, neznáme.

Celý a oficiální název akce, která se konala 2. října v posluchárně Harvardské university v Cambridge,  je “The 13th First Annual Ig Nobel Prize Ceremony”. Také v názvu je cosi Zimrmanovského, no posuďte sami: Třináctý ročník prvního každoročního slavnostního udělování cen Ig Nobela.

Cen bývá udělováno deset a zahrnují oblast od fyziky  přes lékařství, chemii, literaturu až po cenu míru. Naprostá většina oceněných (devět z deseti) se letos  pro ceny dostavila osobně. A to i přes skutečnost, že osm z nich si pro ni muselo dojet z jiných kontinentů. To je pro našince dost těžko pochopitelné , utratit desítky tisíc za cenu „ignorance“, ocenění totiž vše podnikají pouze na vlastní náklady! Inu budeme si muset zvykat na to, že i negativní reklama je reklamou.  
Také vstup pro diváky, kteří se udělení cen chtějí účastnit, není nikterak levnou záležitostí. Vstupenky stály od 16 do 25 US dolarů. I tak byl sál Sandersovy posluchárny pro 1200 lidí, kterou Harvardská universita v Cambridge disponuje, k tomuto účelu malý. Pro ty, kteří se  slavnostního zahajovacího ceremoniálu nemohli účastnit a nebo pro něž bylo vstupné drahé, byly o dva dny později pořádány neformální přednášky. Prostory pro konání přednášek si pokládal za čest  poskytnout  MIT.  MIT je celosvětově používaná zkratka pro Massachusetts Institute of Technology. O jak prestižní vědeckou instituci jde si uvědomíme, když vezmeme na vědomí, že  57 osob (stávajícich zaměstnanců, nebo lidí, kteří prošli studiem na tomto institutu) je nositeli Nobelových cen. Na  přednáškách v prosotrách MITu poskytovali cenami obdaření autoři  tiskovky a  Edward A. Murphy III zde měl přednášku na téma jak jeho otec Edwad A Murphy Junior, s malou skupinou významných osobností dal základ Murphyho zákonům. 


Seznam těch, kteří cenu Ig Nobel získali v roce 2003

Strojírenství
Zesnulý John Paul Stapp, zesnulý Edward A. Murphy, Jr., and George Nichols, za společnou práci při zrodu Murphyho zákonů (1949) a základního strojírenského principu v němž je zahrnuto, že „Pokud k dosažení nějakého cíle existují dva a nebo více způsobů, ale jen  jeden z nich špatný a vede ke katastrofě, určitě si ho někdo zvolí“. Jinak řečeno: „Jestliže se něcomůže pokazit, pokazí se to“.

Fyzika
Jack Harvey, John Culvenor, Warren Payne, Steve Cowley, Michael Lawrance, David Stuart, and Robyn Williams z Austrálie, za jejich přesvědčivou zprávu "Analýza síly, která je potřebná k vlečení ovcí na různých typech podlahy."
[publikováno v časopise: Applied Ergonomics, vol. 33, no. 6, November 2002, pp. 523-31. Kopie je  k dispozici na http://www.culvenor.com/]

Lékařství
Eleanor Maguire, David Gadian, Ingrid Johnsrude, Catriona Good, John Ashburner, Richard Frackowiak, and Christopher Frith z  University College London, za presentaci důkazu, že mozky taxikářů v Londýně jsou vyvinutější než ty které mají jejich spoluobčané.
[Publikováno pod názvem "Navigation-Related Structural Change In the Hippocampi of Taxi Drivers," v odborném časopise: Proceedings of the National Academy of Sciences, vol. 97, no. 8, April 11, 2000, pp. 4398-403. ]

Psychologie

Gian Vittorio Caprara and Claudio Barbaranelli z University of Rome, and Philip Zimbardo of Stanford University, za jejich inteligentní zprávu o"Specifických zvláštnostech osobních výpadů politiků"
[Publikováno v časopise: Nature, vol. 385, February 1997, p. 493.]

Chemie
Yukio Hirose z Kanazawa University, za jeho chemické bádání na bronzové soše ve městě  Kanazawa, která přestala přitahovat holuby.

Literatura

John Trinkaus, z Obchodní školy v Zicklin v New Yorku, za úzkostlivý sběr dat a za publikování více než 80 detailních akademických zpráv o specifických obtížích a anomáliích každodenního života. Jako příklad byly uvedeny jeho publikace na téma: Jaké procento mladých lidí nosí baseballovou čepici  se štítkem obráceným dozadu místo dopředu;  Jaké procento chodců preferuje bílou sportovní obuv před jinými barvami; Jaké procento plavců plave dokolečka v místech, kde je bazén mělký  a kolik jich dává přednost hloubce; Jaké procento řidičů automobilů většinou, ale ne vždy zastavuje na speciální odlišné značce stop; Jaké procento dojíždějících do práce nosí kufříky; Jaké procento kupujících překračuje počet položek povolených nařízeními v supermarketech pro tzv. expresní pokladny; a za zjištění procenta studentů, kteří nesnáší zápach růžičkové kapusty.
86 profesorových publikací je uvedeno v  "Trinkaus -- An Informal Look," Annals of Improbable Research, vol. 9, no. 3, May/Jun 2003.

Ekonomie
Karl Schwärzler a národ  Liechtensteinska, za uskutečnění možnosti pronajmout  celou zemi pro účely zasedání společností, svatbebních hostin, barových sešlostí a dalšího schůzování.
Reference: <www.xnet.li> and <www.rentastate.com>

Mezioborový výzkum
Stefano Ghirlanda, Liselotte Jansson, a Magnus Enquist  ze  Stockholmské University, za jejich osudové zjištění, že "Drůbež dává přednost hezkým lidem."
[Publikováno v časopise: Human Nature, vol. 13, no. 3, 2002, pp. 383-9.]

Cena míru
Lal Bihari, Indie. Farmář z oblasti Uttar Pradesh cenu obdržel za trojnásobnou dokonalost. Za prvé za vedení aktivního života dokonce i poté co byl oficiálně prohlášen za mrtvého, neboť musel úřadům složitě dokladovat že žije; Za druhé, za žertovnou posmrtnou kampaň proti neschopnosti byrokracie a hamižnosti příbuzných; a  za třetí, za  založení Asociace zemřelých.
Cenu přebíral: Madhu Kapoor, ponvadž  Lal Bihari se účastní na přípravách filmu o životě a smrti.]


Biologie
C.W. Moeliker, z Přírodovědného muzea v Rooerdamu, Nizozemí, za první vědecké dokumentování případu homosexuální  nekrofilie u divokých kachen.
[Publikováno jako "The First Case of Homosexual Necrophilia in the Mallard Anas platyrhynchos (Aves: Anatidae)" C.W. Moeliker, Deinsea, vol. 8, 2001, pp. 243-7. Fotografie přikládáme k nahlédnutí. Celýtext na adrese <http://www.nmr.nl/deins815.htm>]


Poznámka: Lze očekávat, že některé v článku uvedené odkazy přestanou časem (obdobně jako po loňském udělení cen) fungovat. Buďto je to vina přetížených serverů na kterých jsou výtvory umístěny a nebo se jejich tvůrci za ně přeci jen trochu stydí.

Datum: 12.10.2003
Tisk článku

Stromy - Socha Piotr, Grajkowski Wojciech
 
 
cena původní: 399 Kč
cena: 319 Kč
Stromy
Socha Piotr, Grajkowski Wojciech
Související články:

Příval balvanů zasypal i televizi     Autor: Redakce (24.03.2013)
Ocenění Ig Nobel     Autor: Josef Pazdera (10.10.2003)Diskuze:

Žádný příspěvek nebyl zadánPro přispívání do diskuze musíte být přihlášeni
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace