Chřipkový vir vzdoruje Tamiflu  
V roce 2004 se rozšířila světem „ptačí chřipka“. Nakazila miliony kusů drůbeže, několik stovek lidí a zbytku světa nahnala strach z nástupu pandemie srovnatelné se „španělskou chřipkou“ řádící na konci první světové války. Řada zemí reagovala na tuto hrozbu nákupem protivirového léku Tamiflu, který chřipkové viry ničí.

 


„Teď nám dělá starosti možnost, že s nástupem nové varianty chřipkové viru mohou být tyto zásoby během několika měsíců k nepotřebě,“ přiznal v rozhovoru pro vědecký týdeník Science epidemiolog Angus Nicoll z Evropského centra pro prevenci a kontrolu chorob ve Stockholmu.

V současnosti vyvolávají pravidelné zimní epidemie chřipky tři typy virů. Jedním je chřipkový vir B. Další dva, virus H1N1 a H3N2, patří k typu A. Vědci vědí, že změna dědičné informace může chřipkový virus proti Tamiflu obrnit. Příliš se toho ale neobávali, protože viry odolné k Tamiflu se množily hůře než viry, jež jsou na lék citlivé. Teoreticky se neměly rezistentní viry rozšířit. Jenže přesně to se stalo. Koncem roku 2007 začala odolná verze viru H1N1 převládat v Norsku. S koncem zimy „přeskočil“ tento virus na jižní polokouli. Letos se vrátil do zemí na sever od rovníku a dobyl Asii i Ameriku.

 

Dr. Angus Nicoll (Health Protection Agency): „Zásoby Tamiflu mohou být během několika měsíců k nepotřebě“.

Úspěch rezistentního viru H1N1 je pro vědce záhadou. Nepovstal tam, kde se Tamiflu pro léčbu chřipky hojně používá, např. v Japonsku. Naopak, v těchto zemích je jeho nástup citelně  opožděný. Vědci spekulují, že rezistentnímu kmeni viru pomohla ještě další změna dědičná informace, která mu kompenzovala handicap snížené životnosti. Naštěstí zatím rezistentní viry neškodí pacientům více než viry, jež jsou k Tamiflu  citlivé. Lékařům i tak komplikují práci. Tamiflu zabíral na všechny tři typy chřipkových virů. Lékaři jej mohli nasadit pacientovi okamžitě, jakmile nabyli přesvědčení, že chřipka nemocného člověka vážně ohrožuje. Nezdržovali se poměrně komplikovanými testy určujícími typ viru. Při chřipce není času nazbyt a v závažných případech musí být lék podán do 48 hodin po nástupu prvních příznaků. V současné  situaci Tamiflu účinkuje spolehlivě jen proti viru typu B a viru H3N2. Lékař by si proto měl nejprve ověřit, zda jeho pacient není nakažen rezistentní formou viru H1N1.

 

Některé země už pro případ pandemie nebezpečné chřipky doplňují zásoby Tamiflu o léky, jimž neodolá ani rezistentní virus H1N1.
„Situace se od základu změnila,“ tvrdí Angus Nicoll. „Musíme počítat i s tím, že propukne pandemie chřipky vyvolaná rezistentním kmenem.“
Mnozí experti jsou přesvědčeni, že rezistentní virus H1N1 zmizí stejně náhle, jako se objevil. V Číně už koluje nová verze viru, která může vyvolat sezónní epidemie chřipky v příštím roce. Ta je k Tamiflu opět vnímavá.

 

 

Ptačí chřipka posiluje
Proti lékům může chřipkový virus obrnit i drobná změna v dědičné informaci. Nejnovější studie amerických virologů z University of Colorado v Boulderu zveřejněná na počátku letošního roku v lékařském časopise Infection, Genetics and Evolution dokazuje, že odolnost k lékům stoupá i u viru H5N1, jenž je  původcem tzv. ptačí chřipky. Na postupu je především odolnost viru proti starším protivirovým lékům, jako je amantadin a rimantadan. Hlavním zdrojem rezistentních kmenů viru H5N1 jsou zřejmě čínské chovy drůbeže. Čínští zemědělci přidávají tyto léky do krmiva, aby ochránili drůbež před nákazou ptačí chřipkou. Objevily se i kmeny viru H5N1 rezistentní k nejnovější generaci protivirových léků, jako je Tamiflu. Ty se však zatím příliš nerozšířily. Evidentně je to tím, že se tento lék zatím používá především k léčbě lidí. Chovatelé po něm jako po preventivním prostředku nákazy u drůbeže zatím ve větší míře nesáhli. Brání jim v tom jeho vysoká cena.

 


 

Datum: 24.03.2009 12:47
Tisk článku

Nauč se tvořit 2 - Prstové maňásky a zvířátka na statku - Curto Rosa M.
 
 
cena původní: 29 Kč
cena: 24 Kč
Nauč se tvořit 2 - Prstové maňásky a zvířátka na statku
Curto Rosa M.

Diskuze:

Žádný příspěvek nebyl zadánPro přispívání do diskuze musíte být přihlášeni
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace