Kontroverzní vakcína zabírá proti nádoru prostaty  
Vakcína Provenge zlepšuje nemocným s rakovinou prostaty vyhlídky na přežití. Americký Úřad pro potraviny a léčiva by mohl její používání k léčbě povolit koncem roku.


Vakcína Provenge vyvinutá soukromou biotechnologickou společností Dendreon neměla na růžích ustláno. První slibné výsledky představila firma už v roce 2006. Vakcína využívá buňky pacientova imunitního systému. Z krve jsou nemocnému izolovány buňky, které mají za úkol upozorňovat ostatní složky imunitního systému na molekuly z buněk, jež jsou organismus cizí a nebezpečné. Izolované buňky pak vědci pěstovali v laboratorních podmínkách v přítomnosti bílkoviny, kterou ve velkém množství produkují buňky nádoru prostaty. Buňky bílkovinu rozložily a její různé fragmenty „vystavily“ na svém povrchu. Po navrácení do těla pacienta dráždí tyto buňky imunitní obranu pacienta proti nádorové molekule a tudíž i proti nádoru. Výsledky prvních testů vyzněly rozporuplně. Vakcína nezabránila růstu nádoru. Na druhé straně však žili pacienti léčení vakcínou o čtyři a půl měsíce déle než pacienti, kterým byla v rámci testů podávána neúčinná látka.

Leisha A. Emmens, onkoložka Johns Hopkins University.

Odborníci doporučili Úřadu pro potraviny a léčiva schválení vakcíny pro léčbu rakoviny prostaty už v roce 2007. Ze sedmnáctičlenné expertní komise hlasovali proti povolení vakcíny pouze čtyři. Úřad přesto žádost firmy Dendreon odmítl s tím, že je nutné provést další ověřovací pokusy. Toto rozhodnutí vyvolalo v USA mezi pacienty trpícími nádorem prostaty bouři nevole.


 

Nedávno představil Dendreon na konferenci American Urological Association v Chicagu výsledky požadovaných dodatečných testů. Celkem 512 mužů s pokročilou rakovinou prostaty dostalo vakcínu Provenge. Ve srovnání s pacienty léčenými tradičními postupy se u nich snížilo riziko úmrtí o 22,5%. Podíl pacientů, kteří vydrželi čelit pokročilé rakovině prostaty déle než tři roky, se po nasazení vakcíny zvýšil o 38%. Navíc měla léčba očkovací látkou jen slabé nežádoucí vedlejší účinky.


Dendreon se během finálních fází ověřování vakcíny potýkal s vážnými finančními problémy. Zveřejňoval proto v tiskových zprávách určených sdělovacím prostředkům i dílčí výsledky testů. Cílem bylo přesvědčit investory, že si vakcína zaslouží podporu. Tím však firma jen přilévala oleje do ohně bouřlivých diskusí. Vědci obvykle čekají na vyhodnocení kompletních testů a teprve pak se obracejí na média. Dendreon však hrál vabank a „dobré mravy“ si nemohl dovolit.


Úspěch společnosti Dendreon s vakcínou Provenge vítají další firmy, jež vyvíjejí podobné vakcíny proti nádorovým onemocněním. Jejich zástupci poukazují na fakt, že Provenge prodloužila život nemocným, i když se neosvědčila při jiných prověrkách, například nepotlačila růst nádorů. Ve skutečnosti může mít vakcína mnohem razantnější účinky.
Testů vakcíny se účastnili pacienti, jejichž choroba dramaticky pokročila a u nichž selhaly jiné způsoby léčby. Často absolvovali chemoterapii, která naruší imunitní systém a nedovolí vakcíně, aby se plně uplatnila. U těchto pacientů nemusí zabírat experimentální léčba tak efektivně jako u pacientů, jejichž choroba se ještě plně nerozvinula a pro něž je vakcína Provenge určena.


„Při ověřování vakcíny proti nádorům postupujeme stejným způsobem jako při vývoji tradičních chemoterapeutik a to neodpovídá současné úrovni vědeckého bádání,“ prohlásila v rozhovoru pro prestižní vědecký týdeník Nature o stávajícím stavu testů Leisha Emmensová z Johns Hopkins University. 

 

Datum: 07.05.2009 10:59
Tisk článku


Diskuze:

Žádný příspěvek nebyl zadánTento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace