Oxycholesterol  
Málo známý typ cholesterolu může pro naše srdce představovat největší riziko.

 

Všichni tak nějak víme, že vysoký LDL cholesterol (lidově špatný cholesterol) nám zvyšuje riziko infarktu. Nyní vědci referují o jiné formě cholesterolu. Je jím oxycholesterol. I když je veřejnosti prakticky neznámý, je možná tou největší kardiovaskulární hrozbou. Svědčí o tom výsledky studie, kterou čínští vědci presentovali na nynější výroční konferenci členů Americké chemické společnosti. 

Zvětšit obrázek
Pokud mají čínští vědci a jejich pokusní křečci pravdu, potom málo známý typ cholesterolu (oxycholesterol) je pro naše srdce tím největším zabijákem.
(Kredit: Wikimedia Commons)

Podle autora sdělení Zhen-Yu Chena z Čínské university v Hong Kongu zůstávají celkový cholesterol, LDL („zlý“ cholesterol) a HDL („hodný“ cholesterol) třemi důležitými charakteristikami našeho zdraví. Měli bychom ale vzít v patrnost, že kromě již jmenovaných zde existuje ještě další substance – oxycholesterol, který bychom také neměli opomíjet. Jde totiž o látku, která jak se ukázalo, zvyšuje hladinu celkového cholesterolu a podporuje vznik aterosklerózy (kornatění tepen) větší měrou, nežli neoxidovaný cholesterol.

 

Tuky a kyslík se mají rádi a jejich vzájemnou reakcí vzniká v našich tělech oxycholesterol. Hodně jej obsahují například smažené pokrmy, jako křupavá kuřecí křidýlka, grilované burgery, nebo steaky. Výrobci potravin nás zásobují oxycholesterolem vědomě a to ve formě takzvaných mastných trans-kyselin a hydrogenovaných rostlinných tuků. Jde totiž o látky, jež zlepšují strukturu, chuť a stabilitu produktů. 

Dosud se vědci zaměřovali na oxycholesterolový efekt u poškozených buněk, DNA a jeho biochemický vliv na vznik aterosklerózy. Podle Chena jde o první studii odhalující jeho podíl na zvyšování celkového cholesterolu v krvi. Číňané na efekt oxycholesterolu přišli při pokusech na křečcích. Význam objevu to ale nijak nesnižuje, neboť ti bývají často využíváni při pokusech, jež nelze provádět na lidech. Křečci, kteří dostávali v potravě oxycholesterol, měli ve srovnání se svými vrstevníky krmenými neoxidovaným cholesterolem  hladinu cholesterolu až o 22% vyšší. Zvířata na dietě s oxycholesterolem měla cévy mnohem více ucpané aterosklerotickými plaky a trpěla infarkty a mozkovými příhodami.

 

Oxycholesterol vzniká při tepelné úpravě mléka, vajec a masa. Zvláště při smažení a grilování. Nežádoucí efekt oxycholesterolu na funkci cév a snížení elasticity tepen je podle Číňanů „obdivuhodný“. Zdravá dieta bohatá na antioxidanty má podle autorů studie do jisté míry blahodárný vliv, neboť brání oxidaci cholesterolu a vzniku jeho škodlivé formy. Zdroje ochranných antioxidantů jsou dlouho známy - ovoce, zelenina, luštěniny, některá koření. Příhodné je rovněž nahradit rychlé občerstvení (fast-food) pečivem z celozrnné mouky. Ke snížení hladiny cholesterolu také lze jen polykat přípravky na bázi statinů. „Zázračnost“ statinů spočívá v jejich schopnosti inhibovat důležitý enzym (HMG-CoA reduktázu), jehož prostřednictvím organizmus syntetizuje cholesterol. V těle blokují jeho tvorbu a zvyšují odbourávání LDL-cholesterolu z krevního oběhu. Odhaduje se, že vysokým hladinám cholesterolu se pomocí statinů snaží čelit více než 25 milionů lidí.

 

Zvětšit obrázek
Hodně oxycholesterolu obsahují smažená jídla a zvláště takzvaný „fast-food“. Střídmost v tomto směru a konzumace antioxidantů (ovoce a zeleniny) je správným rozhodnutím ve smyslu péče o naše zdraví.


Za zvýšenou hladinu cholesterolu (hypercholesterolémii) se považuje jeho koncentrace v krvi, která je vyšší než 5 mmol/l. Tímto názvem se často myslí nejen porucha metabolismu cholesterolu, ale také zvýšená hladina ostatních tuků v krvi - hlavně triglyceridů (triacylglycerolů) (nad 2 mmol/l) nebo LDL – „zlého cholesterolu“, který se dobře a snadno usazuje v cévách (nad 3 mmol/l).

Bude to ale zřejmě komplikovanější, než se na první pohled může zdát. Ze Švédska nedávno přišla zpráva, že ani tak nezáleží na hladině cholesterolu, ale zda se nám proti němu tvoří v těle protilátky. Ukázalo se, že existují určité typy přirozeně se vyskytujících protilátek, které působí proti lipidové části molekuly LDL a že právě ony hrají důležitou roli při vývoji kardiovaskulárních chorob. Jedinci s nízkou hladinou těchto protilátek jsou více ohroženi kardiovaskulárními problémy. Riziko je vysoké zejména u mužů, kde se nebezpečí mrtvice zvyšuje téměř čtyřnásobně.

Podle jiné, americké studie zase léčba, která si klade za cíl vysoký "zlý" cholesterol maximálně snížit, zvyšuje riziko vzniku rakoviny. Ve vztahu k zhoubnému bujení panoval názor zcela opačný. Tento poznatek vyšel najevo, když  statistika avizovala, že u úspěšně léčených pacientů s nízkým LDL cholesterolem, vzrostly případy rakoviny... 
Nemohu se zbavit dojmu, že to s cholesterolem bude tak jako se vším – nic se nesmí přehánět.


Zdroj: American Chemical Society

Datum: 24.08.2009 08:51
Tisk článku


Diskuze:

Žádný příspěvek nebyl zadán

Diskuze je otevřená pouze 7dní od zvěřejnění příspěvku
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace