Jsme po tučném jídle také hloupí?  
Na fyzických schopnostech a paměti potkanů se vysoce kalorická dieta projeví již po devíti dnech.ˇ

 

 

Zvětšit obrázek
Dr Andrew Murray je k posuzování vlivu výživy na lidské výkony jedním z nejpovolanějších. Patří k týmu, který testuje lidské výkony i v takových podmínkách, jaké panují v základním táboře na Mt Everestu ve výšce 5300 m nad mořem. (Caudwell Xtreme Everest, April 2007).

Časopis FASEB zveřejnil výsledky výzkumu, který financovala British Heart Foundation. Jde o poznatky získané na universitách v Oxfordu a Cambridge. Vedoucí projektu Andrew Murray tvrdí, že když se pokusným zvířatům zamění normální (nízkokalorická) dieta na vysoce kalorickou (tučnou), dojde u zvířat ke změnám, jež by mohly zajímat nejen ty, kteří chtějí držet dietu, ale i sportovce a pacienty s metabolickými poruchami.


Dosud panuje názor, že strava, jakou máme v oblibě v ekonomicky rozvinutých zemích, je škodlivá a souvisí s obezitou, diabetem a infarkty, ale že její škodlivost se projeví až po dlouhé době. Vysoce kalorická strava byla u lidí také dána již do souvislosti s poklesem kognitivních schopností. Vždy ale šlo o poznatky vztahující se k dlouhému časovému rozpětí. Pokus na zvířatech nyní ukázal, že nežádoucí efekty z konzumace tučného jídla by se mohly projevit mnohem dříve. „Dobře živení“ hlodavci totiž již po pouhých devíti dnech byli schopni uběhnout jen polovinu toho, co zvládali jejich vrstevníci na normálním krmení. 

 

Zvětšit obrázek
Pohled do Murrayeho laboratoře. Zde se testuje činnost mitochondrií z kosterních svalů

Fyzická výdrž závisí na tom, jak moc kyslíku dopravíme do svalů a jak efektivně naše svaly využijí energii z potravy. V případě, že „spalovaným palivem“ je tuk, je tento proces méně efektivní, než například u glukózy (sacharidů). Metabolické procesy jsou ale složité a o tom, zda vysoce kalorická strava zvyšuje, či snižuje naše fyzické schopnosti, panují rozličné názory. Angličané se nyní pokusili najít na tuto otázku odpověď pokusem na hlodavcích. K tomu účelu si vzali na mušku 42 potkanů. Zpočátku je krmili standardním krmivem s obsahem tuku 7,5%. Jejich fyzičku měřili tak, že zjišťovali, kolik toho jejich svěřenci uběhnou ve šlapacím mlýnku. Krátkodobou paměť zvířatům zkoušeli v bludišti. Po základních testech vědci pokusnou skupinu zvířat rozdělili. Polovinu z nich dále krmili normálně, druhé podstrojovali vysoce kalorickou potravu, v níž 55% kalorií pocházelo z tuků.  Změnu ve výdrži a kognitivních schopnostech začali testovat již čtvrtý den po přechodu na jinou krmi. Po dalších pěti dnech zahnali zvířata na další kolo testů.
 

 

Zvětšit obrázek
Andrew J. Murray: „Překrmování způsobuje snížení fyzické odolnosti a zhoršení kognitivních schopností již za krátkou dobu.“

Nízkotučná dieta, kterou zvířata dostávala, se dá přirovnat k tomu, co v obchodech kupujeme v krabicích s označením Muesli. Vysoce kalorické potravě s 55 % kaloriemi z tuku se ve zdejším pokusu s hlodavci říká „vysoce kalorická". Od našeho běžného (nezdravého) jídelníčku se ale prakticky neliší. Některé  „nízkotučné diety“, doporučované dietology nám lidem, poskytují dokonce až 60% energie z tuků. Z tohoto pokusu je ale obtížné zatím dělat dalekosáhlé závěry pro lidi, protože další porovnávání lidské a potkaní stravy značně kulhá – zvířecí krmivo použité v pokusu je mnohem bohatší na polysacharidy, než kolik jich běžně máme v našem jídelníčku.


Výsledky testů
Pátý den po nastolení vysoce tučné diety (vzhledem k výsledkům získaným v první den začínajícího pokusu, kdy všechna zvířata ještě byla na normálním krmném režimu) potkani uběhli o 30% méně než ti, jimž se výživa nezměnila. Devátý den po nastoleném přežírání to bylo již jen 50% z původního fyzického výkonu.


To není všechno. Potkani na vysoce tučné dietě začali dělat v bludišti mnohem více chyb. To je podle autorů jasný důkaz vlivu potravy na snížení poznávacích schopností. Počet správných rozhodnutí klesl z původních více než šesti na zhruba pět.

 

Adrew Murray považuje získané výsledky na hlodavcích za tak důležité, že z Oxfordu přešel na universitu do Cambridge, a v tuto chvíli již s novým týmem rozbíhá pokusy na lidech. Na jeho výsledky již netrpělivě čekají trenéři, kteří pro své svěřence chtějí připravit optimální diety pro trénink a závody. Možná, že se pod vlivem potvrzení Murrayho hypotézy o krátkodobém efektu tučné stravy brzo změní i náš pohled na vhodnost diet pro pacienty s metabolickými poruchami a případně i na možnost prevence demence. Pokus na zvířatech totiž prokázal, že i krátkodobá změna ve výživě dokáže významně ovlivnit genovou expresi.
Další výsledky by již měly být z testů na lidských dobrovolnících. Jakmile Cambridgské pracoviště vydá novou zprávu, budeme o ní referovat. Než se tak stane, nebude na škodu se v konzumaci tuků omezit, zvláště pokud jde o ty z nasycených  mastných kyselin.
Pokud jsme si s hlodavci dostatečně podobní, tak i krátkodobé lukulské hody by mohly mít za následek, že si naše okolí všimne, že začínáme nějak moc chybovat. Jako příznivec vepřového, škvarků s cibulí a prorostlého od kosti jen doufám, že se Murray mýlí.ˇ     

 

Pramen: University of Cambridge.
Deterioration of physical performance and cognitive function in rats with short-term high-fat feeding. FASEB Journal, 2009; DOI: 10.1096/fj.09-139691

.

Datum: 07.09.2009 09:50
Tisk článku


Diskuze:

Žádný příspěvek nebyl zadán

Diskuze je otevřená pouze 7dní od zvěřejnění příspěvku
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace