Kojení podporuje hojení  
Studie na potkanech přispěla k debatě o prospěšnosti kojení. Zastánce kojení vyzbrojila dalšími argumenty.

Ani ne dva dny je starý evropský skandál se třemi mrtvými dětmi a šestnácti kojenci v kritickém stavu. Na vině bylo použití náhražek místo mateřského mléka. Ve výživě pro nejmenší děti chyběl dostatek vitamínu B1. Smrtící výrobek na bázi sóji vyrobila a izraelským maminkám pro jejich děti doporučovala, německá firma Humana Milchunion.
Odpůrci náhražek pro výživu kojenců dostali v týdnu za pravdu i z protilehlé strany zeměkoule, z Ameriky. Jde o nové poznatky, které byly prezentovány na letošní listopadové konferenci Neurologické společnosti v Novém Orleansu (Louisiana, USA). Z jednání odborníků vyplynulo, že je nanejvýš pravděpodobné, že matky, které své potomky kojí, přispívají k urychlenému hojení poškozených tkání. Děti, které jsou na umělé výživě, jsou v tomto směru ošizeny.
Nejlepším advokátem tvrzení, že kojení je prospěšné jsou již dříve pozorovaná a známá fakta, že totiž kojené děti mají nižší výskyt alergií, infekcí a poruch zažívacího traktu. I přes všeobecnou znalost těchto faktů, matky z ekonomicky vyspělých zemí své děti často odmítají kojit. Výzkumníci nyní přišli s dalším zjištěním, které by nastávající maminky mohlo přimět ke správnému rozhodnutí. Klasický porod ale i porod císařským řezem mohou vést k celé řadě povrchových ale i závažných zranění. Tým výzkumnice jménem Tara Craft imitoval takové stavy a činil pokusy na laboratorních potkanech. Výzkumníci Univerzity státu Ohio ve městě Columbus poraňovali narozeným potkanům kůži. Činili tak  když jim byl jeden den a následně pak sledovali hojení těchto ran. Po pěti dnech byla poranění (Pro zastánce práv zvířat doplňujeme, že se jednalo o povrchová zranění malého rozsahu) potkánků, kteří sáli mateřské mléko o 30% menší, ve srovnání se zraněními těch, jež byli krmeni umělou výživou.
Na tomto ochranném efektu hojení ran u kojených mláďat se, podle vedoucí výzkumného týmu Craftové, s největší pravděpodobností podílí hormony. Jakmile matka porodí, stoupnou jí v krvi hladiny prolaktinu a oxytocinu. Prolaktin zvýší počty cirkulujících buněk imunitního systému a ty se postarají o zlepšení zdravotního stavu. Oxytocin, který podněcuje spouštění mléka, snižuje současně hladinu stresových hormonů. Další provedené pokusy podporují myšlenku, že oxytocin plní v organismu i další důležité funkce, než jen spouštění mléka. Oxytocin je zřejmě také substancí, která je u zvířat  odpovědná  za formování sociálních vazeb. V každém případě v otázkách hormonů nebylo dosud u zvířat a  ani u lidí, řečeno všechno. Další ze záhad je skutečnost, že pokud pokusní hlodavci žijí v páru, hojí se jejich zranění rychleji. Těm, jež žijí osamoceně, se rány hojí výrazně pomaleji. Craftová toto pozorování uvedla jako další důkaz existence dosud nepoznaných funkcí zmiňovaných hormonů.


 

Schema molekuly oxytocinu

Datum: 13.11.2003
Tisk článku


Diskuze:

diskuze výhradně pro rozumné lidi www.racional.eu

Petr Pavel2,2015-03-24 10:52:50

Kolik uživatelů fóra je potřeba na výměnu žárovky?
-- 1 uživatel vymění žárovku a napíše příspěvek o tom, že vyměnil žárovku.
-- 4 uživatelé na to, aby napsali o podobných zkušenostech o výměně žárovky a o tom, jak různě mohou být žárovky vyměňovány.
-- 7 uživatelů k upozornění na to, jak nebezpečné může vyměňování žárovky být.
-- 1 uživatel k tomu, aby přesunul téma do sekce "Světlo".
-- 2 uživatelé na obhajobu toho, že téma mělo být přesunuto do sekce "Elektrické spotřebiče".
-- 6 uživatelů, aby poukázali na gramatické chyby v příspěvcích, týkajících se předchozích příspěvků o výměně žárovky.
-- 6 uživatelů, aby poukázali na gramatické chyby uživatelů, kteří poukazovali na gramatické chyby
-- 6 uživatelů, aby napsalo, že všichni uživatelé, jenž udělali gramatickou chybu, si mají znovu odchodit základní školu
-- 6 uživatelů, aby poukázali na gramatické chyby uživatelů, kteří posílali zpět do základní školy (a ti se budou bránit tím, že rychlý chlapci je správně, protože jsou v jejich nářečí mladý chlapci)
-- 5 uživatelů na to, aby se dohadovali, jestli se má říkat "žárovka" nebo "výbojka".
-- 2 uživatele "průmyslové profesionály", kteří budou všechny informovat o tom, že správný termín je "světlo".
-- 2 uživatele, kteří o sobě budou prohlašovat, že jsou také odborníci z průmyslu a že výraz "žárovka" je naprosto správný.
-- 5 uživatelů na to, aby se dohadovali, jestli jsou lepší klasické žárovky nebo rtuťové výbojky
-- 1 uživatel, který bude o sobě prohlašovat, že je doktor přírodních věd s červeným diplomem, a proto ví, že rtuť není jedovatá a jedovatost rtuti je jen mýtus.
-- 2 uživatele na to, aby upozornili, že toto není diskuze o pravopisu, ať přejdou do diskuze o pravopisu
-- 5 uživatelů na to, aby všechny ostatní informovali o tom, že diskuze o žárovkách není diskuze o žárovkách, ať ostatní laskavě pokračují v diskuzi jménem "Jaký monitor a vypalovačku?", která o žárovkách je.
-- 5 uživatelů k obraně příspěvků této diskuze, kteří budou říkat že všichni používáme žárovky a proto jsou ty příspěvky vlastně relevantní.
-- 2 feministky, aby upozornili na to, že ženy šroubují žárovky daleko lépe, než muži
-- 5 uživatelů ke vkládání příspěvků s odkazy, kde mohou ostatní uživatelé vidět různé druhy žárovek.
-- 4 uživatele, kteří napíšou příspěvky se správnými odkazy.
-- 5 uživatelů, kteří budou odkazovat na všechny příspěvky napsané od počátku až do současnosti, kompletně je citovat a to včetně všech hlaviček a podpisů, a nakonec do svého příspěvku přidají "Já taky"
-- 5 uživatelů, kteří budou psát skupině uživatelů, která dlouho nepsala, že nepíšou, protože nemůžou oponovat jejich názorům.
-- 4 uživatelé, kteří budou říkat "A neřešilo se tady tohle před chvílí?".
-- 9 uživatelů, kteří budou říkat "nejdřív hledej, než se tady budeš ptát na něco o žárovkách" a dají link na vyhledávání googlu s dotazem výměna žárovek, ve kterém google vyhodí jen odkazy na různé podstránky diskuze, ze které byl uživatel odkázán k vyhledávači.
-- 1 uživatel, který se zeptá, jak vyměnit kolo u auta.
-- 5 ekologů, aby nás varovalo, že žárovky způsobují extrémní globální oteplení, jenž do pěti let uvaří veškerý život na planetě
-- 9 opravdu přínosných uživatelů, kteří úplně každého uživatele do posledního musí upozornit na to, že je směšný. A každého jednotlivce musí na tuto veledůležitou informaci upozornit v samostatném příspěvku.
-- 1 administrátor, aby zablokoval uživatele za to, že si dovolil si stěžovat na šikanu jiným uživatelem
-- 1 uživatel, který byl doposud skrytý a bude reagovat na prapůvodní první příspěvek, který byl napsán před půl rokem, takže všechen ten cirkus se bude opakovat.

U nás to takto nikdy vypadat nebude, nebojte!
www.racional.eu diskuze jen pro rozumné lidi

Odpovědět


Diskuze je otevřená pouze 7dní od zvěřejnění příspěvku
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace