Jíte v noci?  
Mýtus o tom, že po nočním jídle tloustneme vydatněji je ohrožen.

Zásady zdravé výživy jsou plné mýtů. Vztah mezi konzumací tuků a srdečními chorobami není tak jasný, jak se může ze „zdravotních stránek“ nejrůznějších časopisů zdát. Také strach ze soli s ohledem na vysoký krevní tlak asi není tak úplně opodstatněný. Nedávno padl mýtus o tom, že bychom měli denně vypít alespoň dva litry čisté vody. Ukázalo se, že z hlediska „vodní bilance“ je celkem jednu, v jaké formě H2O polykáme. Teď je ohrožen mýtus o tom, že po nočním jídle tloustneme vydatněji než po téže porci spořádané ve dne. Naznačují to výsledky pokusů na opicích provedené v Oregon Health & Science University.

Celkem překvapivé zjištění vyplynulo z pokusů zaměřených na změnu tělesné hmotnosti žen po klimakteriu, kdy se prudce mění hormonální stav organismu. Opičí samice byly do „klimakteria“ uvedeny operačním odebráním vaječníku. Také přibíraly na váze, ale vědci se báli, že jejich zjištění může ovlivnit fakt, že některé opice žerou hlavně v noci a jiné zase jen přes den. Srovnání „nočních“ a „denních“ opičích žroutek ale neodhalilo žádný rozdíl. Bylo úplně jedno, kdy se nacpaly.  Kalorie nebo jouly ukryté v potravě jsou stejné ve dne i v noci. Kolik si z nich naše tělo vezme asi nezávisí ani na tom, v jaké fázi denního biorytmu mu je předložíme. Tloustneme asi hlavně v těch případech, kdy jíme „ve dne v noci“.

 

Kalorie jsou stejné ve dne i v noci.

Datum: 17.11.2003
Tisk článku

Mýtus a skutečnost - Eliade Mircea
 
 
cena původní: 248 Kč
cena: 208 Kč
Mýtus a skutečnost
Eliade Mircea

Diskuze:

Žádný příspěvek nebyl zadánTento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace