Překvapivé opičí choutky  
Překvapení se dočkali brazilští vědci pod vedením Julia Bicca-Marquese z university v Porto Alegre při výzkumu vřešťanů černých. Vřešťani se živí listím stromů. Jídelníček si zpestřují jen ovocem, ořechy a květy, a byli proto považováni za přísné vegetariány. Pokud přeci jen tu a tam snědli nějakého brouka nebo pavouka, pak to bylo omylem, když se jim připletl do rostlinné potravy a opice si ho nevšimly.


 

Zvětšit obrázek
Mladá samička vřešťana černého Alouatta caraya si ráda pochutná na ptačích vejcích. (Kredit: Julio Cesar Bicca-Marques)

V roce 2005 pozoroval Bicca-Marques dvě mláďata vřešťana černého při vylizování ptačího hnízda. V hnízdě se nacházely skořápky z rozbitých vajec. Pečlivá prohlídka trusu opic v následujících dnech odhalila, že si vřešťani na vajíčkách skutečně pochutnaly.

 

Tahle příhoda zůstala nadlouho pouhou raritou. Od roku 2007 se ale s důkazy o tom, že vřešťani konzumují ptačí vejce, roztrhl pytel. Například jednu tlupu vřešťanů přistihli vědci při vybírání ptačích hnízd celkem devatenáctkrát.

 

 

Zvětšit obrázek
Julio Cesar Bicca-Marques


Vřešťani se naučili dokonce lézt do kurníků v blízké vsi a loupit slepičí vejce u kukaní. Vědce zajímá, proč dříve nikdo vřešťany při pojídání vajec neviděl, přestože patři v Jižní Americe k těm nejlépe prostudovaným opicím. Bicca-Marques se domnívá, že pro vřešťany by mohla být konzumace vajec nouzovým řešením v situacích, kdy v kraji sídlí početná opičí populace a prales jim nenabízí dostatek kvalitní potravy.

 

Podle Bicca-Marquese jsem se stali svědky evoluční změny v životě vřešťanů. Zvýšený zájem vřešťanů o ptačí hnízda a vejce zaznamenávali vědci už od roku 1989. Opice například vybíraly vejce z hnízda, chvíli si je zvědavě prohlížely a pak je vrátily zpátky. V těchto fázích nikdy vejce nejedly. Postupně se ale osmělovaly a další pokolení vřešťanů už zařadila vejce do svého jídelníčku.


 

 

Zvětšit obrázek
Samičky makaka magot si zase cucají vlastní mléko.

Při nečekaném zpestření stravy přistihl britský tým zoologů pod vedením Bonaventury Majola z University of Lincoln marocké makaky magoty. Při kojení mláďat matky upíjejí své vlastní mléko. Zatímco mládě saje, matka krátce ucucává z druhé bradavky. Když samice přijde o mládě, saje vlastní mléko v mnohem větších porcích. Jedna to vydržela čtvrt roku. Tento zvyk se udržuje jen v některých tlupách makaků a mladé samičky jej odkoukají od svých matek. Důvod k sání vlastního mléka není jasný. Snad si samice ulevuje od tlaku v mléčné žláze, možná si konzumací mléka posiluje imunitu. Podle Majola nelze vyloučit, že tak samice tlumí stres ze ztráty mláděte. Při stimulaci bradavky sáním se uvolňuje hormon prolaktin a ten má protistresové účinky.


 

Datum: 31.10.2009 19:17
Tisk článku

Kontrakt (dohoda) jako předpoklad reedukace žáka s poruchou emocí a chování... - Jařabáč Ivan
 
 
cena původní: 225 Kč
cena: 225 Kč
Kontrakt (dohoda) jako předpoklad reedukace žáka s poruchou emocí a chování...
Jařabáč Ivan
Související články:

Na co koukají makaci?     Autor: Jaroslav Petr (02.02.2005)Diskuze:

Žádný příspěvek nebyl zadánPro přispívání do diskuze musíte být přihlášeni
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace