Pachycefalosaurovo neklidné dospívání  
...aneb ontogeneticky klamavý démon z Hell Creeku


Dalším dinosaurem, jehož fosílie jsou zřídka nacházeny v souvrství Hell Creek (na území Montany, Jižní Dakoty a Wyomingu), byl mohutný pachycefalosaurid druhu Pachycephalosaurus wyomingensis. Ptakopánvý dinosaurus, jehož jméno lze přeložit jako "tlustolebý ještěr", žil na území dnešního severoamerického západu v období nejsvrchnější křídy, tedy asi před 70-65,5 miliony let. Po dvou se pohybující pachycefalosaurus byl zřejmě býložravý nebo snad všežravý tvor, který je dnes známý jen z objevu jedné kompletní lebky a několika velmi silných fragmentů svrchní části lebky. Jak se však v současné době ukazuje, fosílií juvenilních stádií pachycefalosaura známe možná více. P. wyomingensis je dnes jediným známým druhem tohoto rodu.
Pachycefalosauři byli jedni z posledních žijících neptačích dinosaurů, kteří se zřejmě dočkali samotného konce křídy asi před 65,5 miliony let. Byli zároveň největšími zástupci své vývojové skupiny – odrostlí dospělci mohli měřit na délku přes 5 metrů (možná však i 8 metrů) a přesáhnout hmotnost 2 tun. Zadní nohy byly relativně dlouhé a mohly sloužit rychlému běhu, přední byly naopak značně krátké. Charakteristickým rysem byla extrémně ztluštělá svrchní část lebky, vytvářející jakýsi podivný, až přes 25 cm vysoký dóm. Ten snad sloužil k intraspecifickým (vnitrodruhovým) šarvátkám mezi samci, pravděpodobně však nikoliv srážením hlava-hlava (jak se dříve tvrdilo), nýbrž spíše narážením do méně tvrdých partií soupeřova těla, např. do stehen a boků.
 

Zvětšit obrázek
Stygimoloch (zelený dinosaurus v pozadí) byl nejspíš jen nedospělým exemplářem pachycefalosaura. Na ilustraci spolu s caenagnathidem chirostenotem (vepředu) a malými dromeosauridy rodu Rahonavis. Ilustrace: Luis V. Rey, převzato z luisrey

 
První fosílie pachycefalosaurů byly objeveny již koncem 50. let 19. století v oblasti jihovýchodní Montany (patří tedy k vůbec prvním objeveným dinosauřím fosíliím v Severní Americe). Dlouho však nebylo jasné, o jaké tvory se vůbec jedná. V roce 1931 stanovil americký paleontolog Charles W. Gilmore druhové jméno wyomingensis, rodem byl však překvapivě Troodon. Částečně zachovalá lebka totiž vykazovala dentici podobnou malým teropodům troodonům a pachycefalosauridi byli tehdy považováni za jejich blízké příbuzné. Teprve v roce 1943 byl paleontology B. Brownem a E. M. Schlaikjerem tento omyl částečně napraven a v povědomí vešlo vědecké jméno P. wyomingensis, od roku 1983 jediný uznávaný druh zmíněného rodu. Některé nejasnosti v klasifikaci však stále přetrvávají.
Jak se v současné době začíná ukazovat, pachycefalosaurus byl dinosaurem mnoha "tváří", a to v pravém smyslu toho slova. Nenaplnily se sice dávné fantastické vize o inteligentním dinosauroidovi s kupolovitou lebkou a velkým mozkem (ten byl ve skutečnosti poměrně malý), přesto se stal "tlustolebý ještěr" znovu celebritou paleontologie. Ve stejných vrstvách spolu s tímto pachycefalosauridem (souvrství Hell Creek a Lance) koexistovaly také další dva rody z řečené čeledi, Stygimoloch (popsaný v roce 1983) a nedávno popsaný Dracorex (2006). Od svého většího příbuzného se liší především distribucí a relativní velikostí rohů na temeni lebky stejně jako celkovou velikostí. Paleontolog Jack Horner však již před dlouhou dobou pojal podezření, zda tři rody pachycefalosaurů bezmála v jediném ekosystému nejsou trochu moc. Znovu se tedy zaměřil na dostupnou fosilní evidenci a v roce 2007 vystoupil na každoročním mítinku SVP (Společnost vertebrátní paleontologie) s tvrzením, že Dracorex je vlastně jen juvenilním stadiem (nedospělým jedincem) nebo snad samicí stygimolocha. Zároveň s tím prezentoval také další informace, které jej vedly k přesvědčení, že jak drakorex, tak i stygimoloch jsou vlastně nedospělými jedinci pachycefalosaura. Horner spolu s kolegou Markem Goodwinem nyní publikovali na toto téma studii v aktuálním čísle odborného žurnálu PLoS ONE. Jak se zdá, biodiverzita pachycefalosauridů byla v období svrchní křídy podstatně skromnější, než jsme se dosud domnívali. Na druhou stranu je však zřejmé, že tvrzení o neplatnosti celých 2/3 známých dinosauřích rodů je rovněž značně přehnané.


Odkazy:
http://palaeoblog.blogspot.com/2009/11/dracorex-and-stygimoloch-juvenile.html
http://en.wikipedia.org/wiki/Pachycephalosaurus
http://en.wikipedia.org/wiki/Stygimoloch
http://en.wikipedia.org/wiki/Dracorex
Stránky autora: Dinosauria

Datum: 12.11.2009 03:24
Tisk článku

Související články:

Představuje se Daspletosaurus     Autor: Vladimír Socha (09.03.2017)
Dinosauři skutečně migrovali     Autor: Vladimír Socha (02.07.2014)
Dinosauři jako válečná kořist     Autor: Vladimír Socha (27.03.2013)
Bambiraptor - nelétavý orel doby křídové     Autor: Vladimír Socha (16.04.2011)
Sluneční Bůh mění dinosauří evoluci     Autor: Vladimír Socha (13.12.2009)Diskuze:

Žádný příspěvek nebyl zadán


Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace