Ničí rostliny ozonovou vrstvu?  
...A ejhle, našel se tu gen, který je za tvorbu těchto látek zodpovědný. Dostal označení HOL, jež je zkratkou pro „Harmless to Ozone Layer“ čili „neškodný pro ozónovou vrstvu“...
Rostliny jsou přirozeným zdrojem sloučenin schopných narušit ozónovou vrstvu. Gen HOL, zodpovědný za methylové sloučeniny halových prvků  byl sice nejprve objeven u huseníčku Thalova (Arabidopsis thaliana), ale genetici záhy našli obdobné geny i u dalších rostlin. „Ozonovou díru“ ale kytky „nevyvrtaly“.

Huseníček Thalův (Arabidopsis thaliana) je běžný plevel našich zahrádek. Protože má huseníček velmi malý genom, je oblíbenou rostlinou genetiků.


 Po věky se nám nad hlavou rozprostíral ochranný ozónový „slunečník“, který nás chránil před škodlivým zářením dopadajícím na naši planetu. Jenže pak jsme začali vypouštět do ovzduší freony a další sloučeniny, jež v konečném důsledku spouštějí rozklad ozónu. Nad jižním pólem klesl obsah ozónu natolik, že se hovoří o „ozónové díře“.


K látkám „leptajícím“ ozonovou díru patří i metyl jodid, metyl bromid a metyl chlorid. Ty se používají v zemědělství, a tak jejich přítomnost nad poli celkem nikoho nevzrušovala. Naopak, bylo jasné, že jejich použití bude po roce 2005 zakázáno na základě tzv. Montrealského protokolu z roku 1987, který už poslal do výslužby naše freonové ledničky. Jenže geochemici začali tušit cosi nekalého. Metylových sloučenin halových prvků bylo nad poli podezřele mnoho. A tak se obrátili na rostlinné fyziology a genetiky, aby se podívali rostlinám do jejich výbavy. A ejhle, našel se tu gen, který je za tvorbu těchto látek zodpovědný. Dostal označení HOL, jež je zkratkou pro „Harmless to Ozone Layer“ čili „neškodný pro ozonovou vrstvu“. Jméno dostal proto, že zablokováním genu ustává v rostlinách produkce metylových sloučenin halových prvků a rostlina se stává z hlediska ochrany ozónové vrsty „ekologickou“.


Sekvence genu HOL byly nalezeny i v databázích s dědičnou informací dalších rostlin, např. rýže nebo bavlník. Velmi aktivní je tento gen u rostlin rostoucích na zasolených bažinách, jež se tak zřejmě zbavují nadbytečných halových prvků přijímaných z okolí plného halových solí. 

Narušení ozónové vrstvy nemůžeme házet na kytky. Zjevně jsme si jej pořídili sami. Světová rýžoviště zřejmě přispívají k celoroční produkci metyl bromidu jen 1% a metyl jodidu z 5%. Příroda sama sice dokáže ozónovou vrstvu oslabit sloučeninami vyvrženými v obrovských množstvích do nebetyčných výšek při sopečných erupcích, ale je to právě člověk, který posunul rovnováhu mezi tvorbou a destrukcí ozónu ve vyšších vrstvách atmosféry hrubě ve prospěch destrukce. Většina sloučenin chlóru a brómu, jež ozónovou vrstvu hrubě narušují, vznikla lidskou rukou. Přesto vědci zvažují, jestli by se nevyplatilo pěstovat geneticky modifikované plodiny, jež by měly potlačenou tvorbu methylových sloučenin halových prvků a byly tak skutečně „HOL“.  Možná by vývoj podobných rostlin pomohl zvrátit nevraživost, na jakou geneticky modifikované rostliny stále ještě narážejí.
Datum: 23.11.2003
Tisk článku

Ekologie a životní prostředí - Červinka Pavel
 
 
cena původní: 169 Kč
cena: 150 Kč
Ekologie a životní prostředí
Červinka Pavel

Diskuze:

Kolik uživatelů fóra je potřeba na výměnu žárovky?

Novy Usvit,2015-03-20 12:22:09

Kolik uživatelů fóra je potřeba na výměnu žárovky?
-- 1 uživatel vymění žárovku a napíše příspěvek o tom, že vyměnil žárovku.
-- 4 uživatelé na to, aby napsali o podobných zkušenostech o výměně žárovky a o tom, jak různě mohou být žárovky vyměňovány.
-- 7 uživatelů k upozornění na to, jak nebezpečné může vyměňování žárovky být.
-- 1 uživatel k tomu, aby přesunul téma do sekce "Světlo".
-- 2 uživatelé na obhajobu toho, že téma mělo být přesunuto do sekce "Elektrické spotřebiče".
-- 6 uživatelů, aby poukázali na gramatické chyby v příspěvcích, týkajících se předchozích příspěvků o výměně žárovky.
-- 6 uživatelů, aby poukázali na gramatické chyby uživatelů, kteří poukazovali na gramatické chyby
-- 6 uživatelů, aby napsalo, že všichni uživatelé, jenž udělali gramatickou chybu, si mají znovu odchodit základní školu
-- 6 uživatelů, aby poukázali na gramatické chyby uživatelů, kteří posílali zpět do základní školy (a ti se budou bránit tím, že rychlý chlapci je správně, protože jsou v jejich nářečí mladý chlapci)
-- 5 uživatelů na to, aby se dohadovali, jestli se má říkat "žárovka" nebo "výbojka".
-- 2 uživatele "průmyslové profesionály", kteří budou všechny informovat o tom, že správný termín je "světlo".
-- 2 uživatele, kteří o sobě budou prohlašovat, že jsou také odborníci z průmyslu a že výraz "žárovka" je naprosto správný.
-- 5 uživatelů na to, aby se dohadovali, jestli jsou lepší klasické žárovky nebo rtuťové výbojky
-- 1 uživatel, který bude o sobě prohlašovat, že je doktor přírodních věd s červeným diplomem, a proto ví, že rtuť není jedovatá a jedovatost rtuti je jen mýtus.
-- 2 uživatele na to, aby upozornili, že toto není diskuze o pravopisu, ať přejdou do diskuze o pravopisu
-- 5 uživatelů na to, aby všechny ostatní informovali o tom, že diskuze o žárovkách není diskuze o žárovkách, ať ostatní laskavě pokračují v diskuzi jménem "Jaký monitor a vypalovačku?", která o žárovkách je.
-- 5 uživatelů k obraně příspěvků této diskuze, kteří budou říkat že všichni používáme žárovky a proto jsou ty příspěvky vlastně relevantní.
-- 2 feministky, aby upozornili na to, že ženy šroubují žárovky daleko lépe, než muži
-- 5 uživatelů ke vkládání příspěvků s odkazy, kde mohou ostatní uživatelé vidět různé druhy žárovek.
-- 4 uživatele, kteří napíšou příspěvky se správnými odkazy.
-- 5 uživatelů, kteří budou odkazovat na všechny příspěvky napsané od počátku až do současnosti, kompletně je citovat a to včetně všech hlaviček a podpisů, a nakonec do svého příspěvku přidají "Já taky"
-- 5 uživatelů, kteří budou psát skupině uživatelů, která dlouho nepsala, že nepíšou, protože nemůžou oponovat jejich názorům.
-- 4 uživatelé, kteří budou říkat "A neřešilo se tady tohle před chvílí?".
-- 9 uživatelů, kteří budou říkat "nejdřív hledej, než se tady budeš ptát na něco o žárovkách" a dají link na vyhledávání googlu s dotazem výměna žárovek, ve kterém google vyhodí jen odkazy na různé podstránky diskuze, ze které byl uživatel odkázán k vyhledávači.
-- 1 uživatel, který se zeptá, jak vyměnit kolo u auta.
-- 5 ekologů, aby nás varovalo, že žárovky způsobují extrémní globální oteplení, jenž do pěti let uvaří veškerý život na planetě
-- 9 opravdu přínosných uživatelů, kteří úplně každého uživatele do posledního musí upozornit na to, že je směšný. A každého jednotlivce musí na tuto veledůležitou informaci upozornit v samostatném příspěvku.
-- 1 administrátor, aby zablokoval uživatele za to, že si dovolil si stěžovat na šikanu jiným uživatelem
-- 1 uživatel, který byl doposud skrytý a bude reagovat na prapůvodní první příspěvek, který byl napsán před půl rokem, takže všechen ten cirkus se bude opakovat.

U nás to takto nikdy vypadat nebude, nebojte!
www.racional.eu diskuze jen pro rozumné lidi

Odpovědět

Příroda ničí přírodu?

Tichovský Petr,2004-10-06 13:46:40

Já vím,že nadpis jsem trošku přehnal,ale podle tohoto článku na tom asi něco bude:)
Rostliny tu existují už od nepaměti a za celou svou existenci nebyli schopny zničit ozónovou vrstvu,kdežto člověk (během necelého století) ji dokázal dokonale potrápit.Tento článek na mě působí,jako kdyby člověk už nevěděl na koho tyto problémy svést.Přijde mi to stejně důležité jako objev,že pes kašle.

Odpovědět

Zvrácenost

Michael,2004-03-29 10:14:15

Myslím si, že měnit přírodu k obrzu svému je zvrácenost, od které jsme již upustili. Problém ozónové díry se musí řešit omezením škodlivých látek lidskou činností a ne omezováním přírody.

OdpovědětTento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace