15 cigaret = 1 mutace kuřákovy DNA  
Britští vědci předčetli genom zhoubného melanomu a malobuněčného karcinomu plic.

 

Zvětšit obrázek
Karcinom plic

„Vykouření balíčku cigaret je jako jedno kolo ruské rulety,“ říká v rozhovoru pro vědecký týdeník Nature hematolog a onkolog  Peter Campbell ze Sanger Institute v britském Hinxtonu, který se podílel na čtení kompletního genomu dvou typů zhoubných nádorů. Výsledky zveřejnil prestižní vědecký týdeník Nature.


Vědci přečetli kompletní dědičnou informaci buněčných linií odvozených od zhoubného melanomu a malobuněčného karcinomu plic. Oba typy rakoviny zabijí ročně na světě čtvrt milionu lidí. Za hlavní příčinu melanomu je považováno poškození DNA kožních buněk ultrafialovým zářením. Hlavní příčinou malobuněčného karcinomu plic je kouření. To se potvrdilo i při genomické analýze. Buňky melanomu nesly 33 345 mutací a buňky karcinomu plic jich měly „jen“ 22 910. Mutace byly mnohem častější v nekódujících oblastech genomu, což dokazuje, že buňky se snaží škodlivé mutace průběžně opravovat.


Často se jim to daří, ale všechno nezvládnou. V průměru každých patnáct cigaret způsobí v DNA kuřáka jednu mutaci. Mezi ty klíčové, odpovědné za vznik malobuněčného karcinomu plic, patří duplikace genu CHD7, který má na starosti konformaci chromatinu a reguluje tak aktivitu mnoha dalších genů. Tato změna DNA byla odhalena opakovaně u několika různých linií buněk malobuněčného karcinomu plic.

Vědci potvrdili, že většina mutací je vyvolána karcinogeny tabákového kouře a dehtu a v případě melanomu pak ultrafialovým zářením. Množství mutací, které se v nádorových buňkách nahromadí proto, že nádorová buňka má narušené „opravné“ mechanismy, jsou podstatně menší.

 

     
Začínat se musí brzy… …a nesmí se flákat… … ne každému je pak dopřáno si užívat do pozdního věku.

 

   
Také za „zdravou“ barvičku se platí… …zhoubným melanomem


 

Zdroj:  Nature

Datum: 17.12.2009 10:35
Tisk článku


Diskuze:

Ďakujeme za upozornenie

Dagmar Gregorova,2009-12-20 01:38:25

článok J. Petra som si na základe Vašeho upozornenia a podľa článku v NATURE dovolila za autora opraviť. Ale ani jedny "počty" sa mi nepozdávajú. Ak by každú mutáciu spôsobilo 15 cigariet a bunka by žiadnu chybu nikdy neopravovala, takmer 23 tisíc mutácií by znamenalo plných 47 rokov každodenného intenzívneho fajčenia (20 cigariet denne). Ak by to bolo naopak, potom by na nádor stačil rok... Ale asi to nebudú len strohé počty a realita je taká, že na karcinóm pľúc stačí aj menej ako 23 tisíc mutácií a toto číslo je len počtom všetkých objavených, nie všetkých "nutných".

Odpovědět


Stanislav Kaderabek,2009-12-20 15:21:00

Ano, presne o tom mluvim. Nenajde se nekdo erudovany, kdo to nam laikum vysvetli?

Na wiki najdu pouze toto: "U člověka, který není vystaven nadměrnému působení mutagenů, se předpokládá spontánní vznik mutací s frekvencí 10^-6 na buňku a generaci. Jelikož předpokládaný počet genů u člověka je zhruba 25 000, lze snadno odvodit, že člověk (a prakticky každý mnohobuněčný eukaryont) je vysoce chimérický organismus - organismus skládající se z buněk, které obsahují rozličné mutace. Většina mutací má ovšem význam jen pro konkrétního jedince, neboť se nacházejí v tělních buňkách, které nemají šanci předat svoji mutaci dalším generacím (toto samozřejmě platí pouze u organismů, které nemají schopnost nepohlavního rozmnožování)."

Sice tomu "jakztakz" rozumim, ale nedokazu si to dat do souvislosti s pocty v tomto clanku.

Odpovědět

Chyba v článku

Petr Toman,2009-12-18 11:56:35

S tou patnáctkou je to obráceně: 15 cigaret způsobí 1 mutaci - viz např. http://tinyurl.com/1MutationFor15cigaretes

Odpovědět


Stanislav Kaderabek,2009-12-18 13:17:14

To je docela zmena, ale chyby se stanou. Takze nyni modelovy kurak ma z koureni 1,3 mutace denne, necelych 500 rocne a po 40 letech koureni cca 20000. Ale otazka zustava, vite nekdo, kolik je "normal"?

Odpovědět

15 mutaci/cigaro

Stanislav Kaderabek,2009-12-17 14:46:49

Dokazal by nekdo pro porovnani doplnit, kolik mutaci DNA se deje pri "normalnim" zpusobu zivota? Neumim si udelat predstavu, jestli kdyz nekdo vykouri 20 cigaret denne, jestli je tech 300 mutaci 1%, 50% nebo 1000% "bezne denni mutacni davky". Diky

Odpovědět


Diskuze je otevřená pouze 7dní od zvěřejnění příspěvku nebo na povolení redakce
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace