Proč se v obýváku nejí  
Kořeny organizace lidských domácností sahají hluboko do pravěku.

 

Zvětšit obrázek
Název lokality Gesher Benot Ya"aqov pochází z hebrejštiny a v překladu znamená Jakubův dceřiný most. (Kredit: Dr. Craig S. Feibel, Rutgers University).

Každý ženatý muž, který si vzal talíř s večeří do obýváku k televizi, aby mohl nerušeně sledovat hokejový match, se od manželky dozví, že v obýváku se nejí. K tomu je určena kuchyně popřípadě jídelna.


 

Stejně tak je vykázán od svítící obrazovky do ložnice, aby nerušil ostatní členy rodiny při sledování posledního dílu skvělého seriálu hlasitým chrápáním. Prostě každá činnost má v našem bytě nebo domě své jasně vyhrazené místo.  Není třeba se nad tím nijak zvlášť vztekat. Není to žádná novinka, platí to už bezmála 800 tisíc let. 

 


Pokud byste byli za večeření v obýváku označeni za neandrtálce, pak se můžete těchto pravěkých lidí zastat. Výzkum jejich sídlišť jasně dokládá, že měli pro určité činnosti vyhrazena určitá místa. Chod jejich domácnosti možná nepoutala tak pevná pravidla jako ty naše domovy, ale pořádek musel být. Neandrtálky zřejmě vládly neandrtálcům tvrdou rukou a pokud se chlapi pokoušeli štípat pecku pazourku v místě vyhrazeném pro žvýkání kůží, byli rázně vykázáni.


 

 

Zvětšit obrázek
Vykopávky v údolí Hula, Gesher Benot Ya’qov site. (Kredit: Naama Goren-Inbar)

Průzkum izraelské lokality Gesher Benot Ya"aqov v údolí Hula, kde žili před bezmála 800 000 roků lidé druhu Homo heidelbergensis, ukázal, že i tito lidé měli svá sídla jasně organizovaná. Vědci zaznamenali polohu každého nástroje, kamene, rostlinného či živočišného zbytku na ploše 26 metrů čtverečních bývalého sídliště. To mělo protáhlý tvar a lidé v něm soustředili různé aktivity do dvou protilehlých konců. Nástroje z pazourku vyráběli lidé na jednom konci, nástroje z čediče a vápence na druhém konci u ohniště. Kraby a ořechy pojídali u ohně, kde byly i kameny na rozbíjejí krunýřů a skořápek. Ryby se jedly na jiných místech – ta byla v sídlišti hned dvě.

 

Nevíme, jestli organizaci sídliště lidí Homo heidelbergensis určovaly ženy. Podle redakce Osla je to vysoce pravděpodobné.

 

 

Prameny:
Science
The Hebrew University of Jerusalem
Research at Gesher Benot Ya"aqov

 

 

Datum: 22.12.2009 08:02
Tisk článku

Zvířata v překladu - Autistická mysl jako klíč k pochopení chování zvířat - Grandinová Temple, Johnsonová Catherine,
 
 
cena původní: 265 Kč
cena: 223 Kč
Zvířata v překladu - Autistická mysl jako klíč k pochopení chování zvířat
Grandinová Temple, Johnsonová Catherine,
Související články:

Naučili jsme se chodit po dvou ve větvích?     Autor: Jaroslav Petr (03.06.2007)Diskuze:

Fantazírování a zvyky

Igor Turecek,2010-01-01 06:08:15

To je čiré fantazírování, které uvedenými nálezy není podloženo.
V Německu, možná po 1. světové, si lidé vytvořili domácí nepsaný předpis, že kabát se nesmí přehodit přes pelest postele. Tento domácí nepsaný zákon se v některých domácnotech uchoval dodnes. Důvod? Hned to bude. Některé zvyky a nepsané zákony mají své racionální důvody. Časem důvod zmizí, ale zvyk se uchová. Vybavení domácností na začátku 20. století bylo v porovnání s dnešními velmi jednoduché. Ve městech se spalo v kuchyni, v jedné posteli spali často dva. Nějaký obývák neexistoval.
V první světové byly velmi rozšířeny štěnice, které z vlasů padaly na kabát. Při pohybu venku na člověka mohla štěnice přeskočit od někoho jiného. A jestliže se kabát namísto na kuchyňský věšák přehodil přes pelest kuchyňské postele, vlezly do postele. Dnes již sociologické studie nečtu, takže dalšími příklady nemohu sloužit.

Existuje ale doložený případ, kdy žena zorganizovala kuchyň. Víte kdo vymyslel kuchyňskou linku? Byla to vídeňská arichitektka Margareta Schütte-Lihotzky (1897-2000). Dnes naprosto neznámé jméno. Její tzv. Frankfurtská kuchyně (1926) je vystavena ve sklepě vídeňského umělecko-průmyslového muzea (Museum für angewandte Kunst). Uspořádání kuchyně jako v 19. a předcházejících stoletích, kdy uprotřed je stůl, kolem stěn sporák, kredenc, sprchový kout, gauč a televize naleznete v některých domácnostech dodnes. Lihotzká někdy v roce 1925 v takové „typické“ kuchyni změřila vzdálenosti mezi jednotllivými pracovními místy (http://www.wdr.de/tv/quarks/sendungsbeitraege/2006/0124/img/kap2_3.jpg). Pak měřila čas potřebný k přecházení mezi místy a čas strávený u jednotlivých pracovních míst. Na základě těchto údajů pak uspořádání optimovala. Výsledkem bylo jiné, do té doby nevídané uspořádání kuchyně (http://austria-lexikon.at/attach/Wissenssammlungen/Biographien/Sch%C3%BCtte-Lihotzky%2C_Margarete/koch-g_Frankfurterkueche.jpg) Kuchyň měla více pracovních míst. Například také ruční pračku, kterou na snímku nevidíme.
Žena to byla neobvyklá. V letech 1930-37 pracovala v Sovětském Svazu se skupinou architektů na projektech (Frankfurter Gruppe). Utekla před stalinskými čistkami do Francie. 1939 vstoupila do zakázané komunistické strany a 1940 odešla do Vídně organizovat odboj proti Hitlerovi. Zatčena, odsouzena k smrti. Turecká vláda ji vymohla změnu trestu na 15 let. Po válce žila v Bulharsku, pracovala na projektech pro východní Německo, Kubu. V Rakousku byla pro svoje politické přesvědčení úřady šikanována a nedostávala projekty.

Odpovědět


MAK

Petr Balcar,2010-01-03 10:12:39

vzhledem k rozsahlosti a fukci podzemniho podlazi MAKu bych radeji misto sklep pouzil kdyztak jednoslovne oznaceni suteren - lepe vystihuje, ze se nachazi pod celou budovou a mimo zlomku zazemi se v nem nachazi tri stale expozice a dalsi dve kratkodobe.

Odpovědět

hmmmm....

Petr Balik,2009-12-27 17:33:51

Kdybyste mel odstepky pazourku v rybe, kterou jite, nemyslim si, ze by vas to nejak zvlast povzbuzovalo :-). Jinak mate pravdu, ze co je 'kravina' a co je zasadni a dulezity problem, je vetsinou relativni. Jinak zivot je i dost o organizaci casu...Treba ja se na jidlo tesim a rad si na nem pochutnam a uziju si ho bez novin ... :-)

Odpovědět


odstepky pazourku

Petr Balcar,2010-01-03 10:07:23

co v rybe, ale ve zvykanych kuzich by odstepky pazourku meli naprosto predpokladanou odezvu ;)

Odpovědět

Nebyl to možná Homo antecessor?

Blažej Zelinka,2009-12-22 17:40:16

Z toho se měl asi před 600000 lety vyvinout Homo heidelbergensis. Víte snad někdo o více stejně organizovaných nalezištích? Způsob užívání obývacích pokojů je velice různorodý nejen v našich domácnostech. A někdy v něm nesmějí po svém "řádit" malé děti, neřku-li v něm jíst a třeba popíjet i dospělí.

Odpovědět

Manzelka...

Jan Urban,2009-12-22 13:46:39

Myslim, ze snad nemluvim jenom sam za sebe,kdyz prohlasim ,ze takova "manzelka" by sla hooodne rychle do pryc..:)Me stacilo, ze me takhle bezduvodne sikanovala matka a otec a jsem velice rad ,ze se nyni nemusim uz starat o takoveto kraviny...Moje zkusenost je takova,ze lide co resi takoveto nepodstatne veci pak neumi resit ty dulezite a zasadni problemy..
Navic kdo to vymyslel, ze musim pri jidle koukat do blba a nesmim si cist a nebo sledovat televizi...??
Vetsina zenskych vubec bude mit nejakej problem kdyz resi jestli mackate pastu od konce,nosite ponozky do pantofli a nebo jestli jite u televize..:))

Odpovědět


-

Zdeněk Jindra,2009-12-22 18:47:52

Moje řeč!

Odpovědět
Pro přispívání do diskuze musíte být přihlášeniTento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace