Zlodějský plž si vyrábí vlastní chlorofyl  
Nápadně zelený mořský zadožábrý plž Elysia chlorotica zřejmě jedné řase uloupil kompletní metabolickou dráhu na výrobu chlorofylu A. Díky ní a dalším genům z řas si užívá nezávislý život na sluneční pohon.

 

Zvětšit obrázek
Zelený lupič Elysia chlorotica. Kredit: Mary S. Tyler, PNAS

Zvířata žerou rostliny – buď přímo, nebo prostřednictvím jiných zvířat. Není ale až tak neobvyklé, že si nějaké zvíře ze svého jídelníčku vypůjčí řasu nebo bakterii a pak ji zaměstná jako užitečného domácího mazlíčka. Občas je jistě velice výhodné mít přímo ve svém těle nenáročný zdroj energie. Někdy si dokonce hostitel přivlastní jen část snězené řasy či bakterie, například chloroplasty. Odborníci tomu krásně říkají kleptoplastie. To je případ i mořského zadožábrého plže Elysia chlorotica ze skupiny Sacoglossa, který si, stejně jako mnoho jeho příbuzných, přivlastňuje chloroplasty ze strávených řas. Anglicky se jim přezdívá solar-powered sea slugs, čili mořští slimáci na sluneční pohon a asi nepřekvapí, že jsou více či méně zelení.


 

Zvětšit obrázek
Elýzie a jejich oblíbené vaucherie. Kredit: Mary Rumpho-Kennedy

Před časem se k hrůze všech odpůrců genetických modifikací ukázalo, že elýzie ignorují snad všechny bezpečnostní směrnice EU a drze si provozují genetické modifikace vlastního genomu přímo v pobřežních vodách východních USA od Nového Skotska až po Floridu. Řasám druhu Vaucheria litorea z velké linie eukaryot zvané Chromalveolata, jimiž se živí, totiž kradou nejen chloroplasty, ale i geny z chloroplastové DNA vaucherií. V tomto případě tedy predátor rozebírá symbionta kořisti, aby z něho udělal sluneční baterie s kompletním servisem.


Je to ale ještě zajímavější, než si kdo pomyslel. Elýzie už během historie nakradly tolik genů z chloroplastů vaucherie, že si už rozběhly vlastní výrobní linku na produkci klíčové fotosyntetické molekuly – chlorofylu A.

Zvětšit obrázek
Příbuzná a také notně zelená Elysia crispata. Kredit: Australian Museum

Lstiví zelení slimáci tím pádem od řas převzali kompletní a funkční metabolickou dráhu, která by měla zahrnovat kolem 16 speciálních proteinů. 7. ledna 2010 to na výroční konferenci Society for Integrative and Comparative Biology oznámil Sidney K. Pierce z University of South Florida v Tampě. S dalšími odborníky sledovali chování radioaktivně značených molekul chlorofylu A uvnitř elýzií, přičemž zjistili, že si elýzie část molekul chlorofylu A vyrábějí vlastními silami.


Elýzie je vlastně neuvěřitelná fúze zvířete a rostliny. Tihle zelení slimáci jdou ve splývání s řasou a jejími chloroplasty mnohem dál, než třeba koráli a další známí hostitelé fotosyntetických symbiontů. Svůj zelený život si jaksepatří užívají a podle pozorování stačí mladé elýzii jenom jednou jedinkrát spást vaucherie a pak si už celý život může vystačit s koupelí ve sluneční záři. Uloupené sluneční baterie pak už zařídí zbytek. Chloroplasty pochopitelně pro provoz potřebují neustálý přísun různých čerstvých molekul. Teď je jasné, že je může zajistit samotná elýzie.

Zvětšit obrázek
Jiný šílený zadožábrý plž Thuridilla lineolata. Kredit: Umiushi-Zukan.com

 

Pokud se neukáže, že šlo jen o planý poplach, vyvolaný třeba nějakou kontaminací při experimentu, tak jsme objevili další nesmírně zajímavý evoluční mechanismus – splývání celých metabolických drah mezi mnohobuněčnými organismy, i když chloroplastová DNA vaucherie je přísně vzato vlastně bakteriální DNA, třebaže uvnitř řasy. Fylogenetici stopující evoluční historii života z toho jistě budou mít těžkou hlavu, protože by to zamotalo jejich výzkum, i když s něčím podobným už stejně počítají. Zelení slimáci na sluneční baterie jsou každopádně úžasně inspirující. Molekulární magii se tu otevírají nové možnosti. Například zelená užitková zvířata nebo neužiteční domácí mazlíčci na sluneční pohon by vůbec nebyli k zahození a navíc by krásně provokativně spojovali nesporně zelenou šetrnou technologii a nehorázné genetické manipulace.

 

Zdroje:  Science News 10. 1. 2010, Wikipedia (Elysia chlorotica)

Datum: 13.01.2010 21:26
Tisk článku


Diskuze:

Nadsázka a vtip

Pavel Bezděčka,2010-01-15 11:07:15

Musím reagovat na první část této diskuze. Tazatel nejen, že se nedovtípil, že zmínka o směrnicích EU byla nadsázkou, ale zejména mu nedošlo, že právě nadsázky, vtip a jiskrný humor redaktorů Osla neuvěřitelně krásným a čtivým způsobem zpřístupňují vědu širokému okruhu čtenářů. Jsem za tento způsob psaní velmi vděčný, denně u Osla radostně pookřeji a čerpám zde motivaci nejen pro vlastní práci, ale i vyjadřování.

Odpovědět


vtip je otázkou vkusu

T T,2010-01-29 22:26:20

Pokud reagujete na můj první příspěvek, tak jste další čtenář, který se mylně a arogantně domnívá, že ví co kdo chápe nebo ne, viz. reakce ve vláknu. Protože vtip a nadsázka je otázkou vkusu, někteří publicisté svými subjektivními poznámkami prokazují špatný vkus a talent pro zakládání flame viz. např. prosincový článek o archeologických objevech v amazonském pralese.

Odpovědět

můžete seriózně doložit

T T,2010-01-14 13:07:24

alespoň jeden případ zhrozeného odpůrce genetických modifikací, že elýzie ignorují bezpečnostní směrnice EU?

Odpovědět


Asi ne, ale

Jiří Novák,2010-01-14 17:27:32

můžeme dokumentovat alespoň jeden případ diskutujícího, který nechápe nadsázku :-)

Odpovědět


Určitě ne

T T,2010-01-18 22:09:27

za to lze spolehlivě dokumentovat diskutujícího, který se mylně domnívá, že ví co kdo chápe a nerozpozná záměrně suše položenou otázku na subjektivní přínos publicisty ;)

Odpovědět

spíš se obávám

Tomáš Hluska,2010-01-14 11:10:08

že to použijí odpůrci modifikací jako příklad toho, že horizontální přenos je možný a člověk by se tak mohl infikovat třeba rybí DNA z rajčat ;)

Odpovědět


Barak Obava,2010-01-14 21:57:01

To by se muselo nejprve prozkoumat, jestli ma clovek patricnou genetickou vybavu, jako tenhle plz, protoze bez te to nepujde.

Odpovědět


být tak rybou...

Petr G,2010-01-15 08:43:11

mně by vůbec nevadilo mít plíce i žábry dohromady :-)

Odpovědět

Elysia potme a bez rias

Martin Smatana,2010-01-13 22:38:30

Skúmal niekto, ako sa bude dariť Elysii, ak bude dlhodobo potme, prípadne vo svetelnom spektre nepriaznivom pre fotosyntézu, alebo ak sa jej po vyliahnutí z vajíčka zabráni konzumovať príslušný druh riasy?

Odpovědět


Re:

Tomáš Hluska,2010-01-14 11:11:13

podívejte se sem
http://www.wired.com/wiredscience/2010/01/green-sea-slug/?utm_source=feedburner&utm_medium=feed&utm_campaign=Feed%3A+wired%2Findex+%28Wired%3A+Index+3+%28Top+Stories+2%29%29&utm_content=Google+Feedfetcher
myslím, že tam popisují všechny experimenty, na které se ptáte, ale nechce se mi to znovu študovat :)

Odpovědět


Diskuze je otevřená pouze 7dní od zvěřejnění příspěvkuTento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace