Nejvýkonnější laser na cestě k zažehnutí minihvězdy  
Rivalové na poli jaderné fyziky: Evropa postavila za 9 miliard dolarů největší urychlovač LHC a doufá, že v něm uloví Higgsův boson. USA za 3,5 miliardy dolarů vybudovaly nejvýkonnější laserový systém s nadějí, že v něm zkrotí Golema jaderné fúze a časem zprovozní prototyp první fúzní elektrárny.

 

Zvětšit obrázek
Budova, ve které se nachází nejvýkonnější laserový systém – National Ignition Facility (NIF), zabírá plochu tří fotbalových hřišť. Kredit: NIF/ Lawrence Livermore National Laboratory

Internetové vydání časopisu Nature (Nature Express) přináší výsledky úspěšných testů, které prověřily jak je největší a zároveň i nejvýkonnější laserový systém připraven sehrát roli energetického zdroje pro kontrolovanou jadernou fúzi. Laserové centrum s oficiálním názvem National Ignition Facility (NIF, Národní zážehové zařízení) je součástí Národní Lawrencovy Laboratoře v Livermoru (Lawrence Livermore National Laboratory), jehož rozlehlý areál se nachází v kalifornském Livermoru, asi 60 km východně od San Franciska. Výstavba započala v roce 1997, trvala přes deset let a pohltila 3,5 miliard dolarů. Budova NIFu zabírá plochu tří fotbalových hřišť a tyčí se do výšky deseti podlaží. Maximálním výkonem by měl gigantický laser překonat svou dosavadní konkurenci až 60 násobně. Obrovské množství energie soustředěné do nepředstavitelně krátkého záblesku je nevyhnutné k tomu, aby se z jedné, asi dvoumilimetrové kuličky naplněné vodíkem stala na krátký okamžik minihvězda, zářící díky syntéze jader vodíku na jádra helia.

Zvětšit obrázek
Fúzní reakce – jádro deuteria a jádro tritia se sloučí v jádro helia.

 

Jak vzniká nejenergetičtější laserový záblesk

V srdci obrovského zařízení se nachází zdroj primárního světla – laser na bázi optického vlákna obohaceného yterbiem. Jeho pulzem je nízkoenergetický infračervený paprsek s vlnovou délkou 1053 nanometrů a energií 750 pikojoulů (biliontin joulu). Na konci 1,5 kilometru dlouhé tratě, kterou jeho světlo proletí, se z něho stane 192 samostatných laserových ultrafialových paprsků s vlnovou délkou 351 nm, které na miniaturní cíl zaútočí s energií 1,8 milionu joulů. A to vše proběhne v přibližně pěti miliontinách sekundy.


Než se tak ale stane, prvotní infračervený paprsek se rozdělí nejdřív ve dva, zesílí a pak opět rozdělí na 2 x 24 = 48 rovnoběžných paprsků. Jejich energie se v předzesilovačích znásobí dvacet milionkrát. Pak se každý paprsek opět dvakrát rozdělí na čtyři, takže do hlavního zesilovacího obvodu přichází 4 x 48 = 192 rovnoběžných paprsků, které jím proletí 4x, přičemž se vždy mění i jejich třímilimetrový kruhový profil na čtvercový (18 x 18 mm). To zajišťuje prostorovou homogenitu a eliminuje nepravidelnosti v distribuci energie v profilu paprsku po jeho přechodech přes zesilovače.

Zvětšit obrázek
Znázornění laserových paprsků, které dopadají na vnitřní stěny „hohlraumu“ a prudce je zahřejí. Vyvolá to emisi intenzivního rentgenového záření, které působí na centrální kuličku s vodíkovým palivem. Stlačí ji a zároveň ohřeje. Extrémní podmínky „zažehnou“ fúzní reakci. Kredit: NIF/ Lawrence Livermore National Laboratory

Když NIF poběží na maximum, energie primárního pulzu vzroste v zesilovacích obvodech biliard krát (1015) a celkový okamžitý výkon všech 192 laserových paprsků by měl dosáhnout až 500 TW (terawattů). Na závěr dochází v speciální optické soustavě ke zkrácení vlnové délky z infračervených 1 053 nm na ultrafialových 351 nm a následně se předtím rovnoběžné paprsky rozdělí do dvou skupin po 96. Soustava nastavitelných zrcadel je pak odkloní a z různých uhlů nasměruje do kruhové cílové fúzní komory s průměrem 10m.


V jejím centru je s přesností na mikrometr umístěný malý, jako guma na tužce velký zlatý dutý váleček, který se nazývá „hohlraum“(v němčině „dutina“). Uprostřed něho je upevněn hlavní cíl – malá, asi dvoumilimetrová dutá kulička, vyplněná 150 mikrogramy hluboce podchlazené směsi těžkých isotopů vodíku – deuteria a tritia.

Zvětšit obrázek
Drobný cíl pro 192 paprsků největšího laserověho systému: Zlatý váleček "hohlraum" a malá cílová kulička s vodíkovým palivem

Obrovská energie 1,8 MJ soustředěna v extrémně krátkých laserových paprscích rázem zasáhne zlatý váleček zevnitř (obrázek), jeho stěny se v okamžiku prudce ohřejí a emitují měkké rentgenové záření o teplotě 3,3 milionů Kelvinů. To způsobí okamžité odpaření větší části povrchu palivové kuličky a zhroucení jejího zbytku spolu s vodíkovým palivem „do sebe“ - implozi. Tlak a teplota stoupnou na hodnoty, jaké panují v jádrech aktivních hvězd a při sto milionech stupňů Celsia a hustotě 20krát vyšší než má olovo, dochází během 20 miliardtin sekundy k fúzi - ke slučování vodíkových jader na helium. V mžiku se uvolní obrovské množství energie, které zažehne fúzi i v okolním zbytku vodíkového paliva. I když na vyvolání reakce je nevyhnutné obrovské množství energie, ona samotná jí uvolní mnohonásobně (10 až 100 krát) více.


Zatím je to jenom teoretický scénář. Tým NIFu se v dosavadních testech zabýval problémem, jak do „hohlraumu“ (zlatého válečku) soustředit energii laserových paprsků tak, aby na kulatou vodíkovou kapsli uprostřed působila symetricky - co nejrovnoměrněji ze všech stran a zapříčinila zcela symetrickou kompresi a implozi. Právě co nejhomogennější rozložení energie okolo drobné palivové nádrže je nesmírně důležité pro vyvolání fúzní reakce. Laser v testech běžel na 40 % svého výkonu (0,7 MJ) a cílová kulička také zatím nebyla naplněna palivem - směsí deuteria a tritia.

Zvětšit obrázek
Kulová cílová fúzní komora s průměrem 10m a hmotností 130 tun při instalaci v roce 1999. Cíl, do kterého se v jejím centru strefuje 192 vysoce energetických laserových paprsků, je velkosti zrnka pepře. Kredit: NIF/ Lawrence Livermore National Laboratory

Testy prý dopadly nad očekávání a tak se prvních pokusů naostro, u kterých by mělo dojít i k fúzi, dočkáme pravděpodobně již v tomto, nebo v příštím roce. Do provozu komerčně využitelného opakujícího se cyklu kontrolovaných fúzních reakcí (při kterých by se popsaný děj v intervalech opakoval několikrát do dne), ale zbývají ještě léta, ne li desetiletí.

 


Lépe se pochopí proces znázorněný vizuálně, než popsaný slovy.


 

Jak postavit největší laser – dvouminutový návod.


 

 

Zdroje:  NIF  1 , 2

Datum: 04.02.2010 09:16
Tisk článku

Související články:

Jak předělat záření na hmotu?     Autor: Stanislav Mihulka (19.05.2014)Diskuze:

Mno...

Jan Kment,2010-02-04 16:17:05

...na to, že je to vlastně jenom obyčejnej turnaj v biliáru je to zápisný dost vysoký, nemyslíte?

Odpovědět


Re

Vít Výmola,2010-02-04 19:38:35

Ne.

Odpovědět

Co je snadnější?

Tomáš Krček,2010-02-04 13:06:51

Nějak mi to připomíná sny o využití energie blesků při bouřkách...

...apropos blesky - nešlo by zabít dvě mouchy jednou ranou a k využití energie blesků nějak zapojit ty pěkné vesmírné výtahy - to by dozajista oba smělé projekty o moc zlevnilo...

Odpovědět


-

Zdeněk Jindra,2014-05-30 18:08:18

Jenže energie z blesků je naprosto neekonomická, i kdyby se podařilo vyřešit technické potíže. Naproti tomu fúze vychází velmi výhodně, proto se ty potíže snažíme překonat.

Odpovědět


Diskuze je otevřená pouze 7dní od zvěřejnění příspěvku nebo na povolení redakce
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace