Z nemoci farmářů je nemoc cestovatelů  
Weilova choroba byla doménou mužů pracujících v zemědělství. Nyní se lavinovitě šíří celým světem a říká se jí nemoc cestovatelů. Po Americe, Oceánii, Evropě registruje nárůst leptospirózy i Australie. Na vině je ekoturistika.


 

Zvětšit obrázek
Leptospira interrogans (bakterie). Nakazit se můžeme „přes ústa“ ale také jen poraněnou kůží na ruce.

Weilova choroba se leptospiróze říká na počest jejího objevitele z konce 19. Století. V Japonsku a Číně se traduje jako podzimní horečka pěstitelů rýže. Nelichotivé názvy jí přisoudili vojáci Napoleonské armády, když dobývali Káhiru. Nynější název původce nemoci je odvozen od pojmů jemný (leptos), spirála (speira) a označení pro otazník, protože stočené útvary této bakterie ho připomínají:  Leptospira interrogans. Přenašeči jsou hlavně potkani, skot, psi a prasata.

 

Podle Australských vědců je nemoc již delší dobu na vzestupu z několika důvodů. Oblibou trávit dovolenou na stále exotičtějších místech a to i mimo sezónu - v době „vlhka“  a také rostoucí obliba ekoturistiky - jezdit s dětmi na farmy a starat se tam o zvířátka. Vodou na mlýn šíření leptospir není je i současná krize. Lidé mají hluboko do kapsy a volí levnější pobyty s menší úrovní hygieny.

 

Zvětšit obrázek
Leptospiry na fialovém polykarbonátovém filtru. Fotografie byla pořízena skenovacím elektronovým mikroskopem (Kredit: Centers for Disease Control and Prevention Public Health Image Library)


Epidemiologové proto apelují na klinické lékaře, aby se oprostili od svých vyšetřovacích stereotypů a začali brát v úvahu riziko této infekce i ve městech. Infekce leptospirózy se často tváří jako obyčejná chřipka a z čaje s citrónem a aspirinu si bakterie nic nedělají. Tradiční nemoc zemědělců a chovatelů dobytka se tak úspěšně přesouvá do městských aglomerací. Ještě nedávno leptospirózy patřily spíše k nechtěným suvenýrům z cest po severovýchodní Austrálii, Novém Zélandě, Ostrovech Pacifiku, Jihovýchodní Asii a Karibiku. Uhnat si jí dnes již není problém prakticky nikde.

 

I když nákaza často probíhá bez výraznějších příznaků, někteří lékaři tvrdí, že nemoc nabírá na agresivitě. Popsány jsou těžce probíhající infekce s mortalitou 20 - 40 %. Záchranou pro postižené ledviny bývá často až peritoneální dialýza nebo hemodialýza. Mezi komplikace patří také krvácení do plic. Ne všechny leptospiry jsou zlé. Škodlivých je ale většina a počet patogenních kmenů dosahuje dvou set. V našich končinách je výskyt leptospirózy spíše sporadický (okolo 30 případů ročně). Jakmile ale přijdou záplavy a s nimi spojené vyklízení zatopených sklepů, situace se dramaticky mění.


Vrtat se v bahně se nevyplácí

Zvětšit obrázek
Potočnice lékařská (Nasturtium officinale). (Kredit: Wikipedia)

Jako hlavní zdroj infekce se uvádí potkani a jejich moč. Pravdou ale je, že rezervoárovými hostiteli jsou i další volně žijící savci. A nejen oni, i domácí zvířata. Chovatelé koní ji znají jako tzv. „měsíční slepotu“, protože postihuje především zrak. K nákaze dojde většinou v útlém věku. Parazit dlouhodobě přebývá v ledvinných kanálcích a také platí, že čím je jedinec starší, tím víc leptospir okolo sebe výkaly a močem šíří. K tomu, aby se živočich nakazil leptospirózou ale nemusí pozřít moč. Když má potomek smůlu dostane ji do vínku od matky. Možný je totiž i takzvaný transplacentární přenos. Zdrojem infekce leptospiróz jsou prakticky všechna domácí zvířata. I když nejvíce případů má na svědomí skot, přenos z prasat komplikoval nedávno život Dánům. Možná proto jeden z tamních sérovarů nazvali „copenhagen“. My také máme své želízko v ohni sérovar „bratislavu“, pro níž není problém přežívat v prasatech, koních i psech. Veřejnost většinou ale neví, že chytnout leptospirózu lze také od pstruha či jiných ryb, pochází-li ze zamořené oblasti. I když se většinou nakazíme my od zvířat, na to, že jsou nemocná, se většinou přijde až poté, co doktoři odhalí infekci u nás.

 

Zvětšit obrázek
Kolokázie jedlá (Colocasia esculenta) či též taro je druh jednoděložné rostliny z čeledi árónovité (Araceae). Jde o velmi starou kulturní rostlinu. (Kredit: Wikipedia)


Projevy nemoci
Inkubační doba leptospirózy se uvádí od několika dnů až po měsíc. Někdy si nákazy ani nevšimneme, jindy se projeví vysokou horečkou (40 – 41 stupňů Celsia) trvající celý týden. Často se stáváme světloplaší a bolí nás celý člověk. Od lýtkových svalů po břicho, které imituje příznaky „slepého střeva“. Na meningitidu a bolení hlavy analgetika nezabírají. Když vše dobře dopadne, čeká nás jen slabost a rekonvalescence trvající měsíce. V těžších případech dochází k poškození ledvin, které se může stupňovat až k jejich akutnímu selhání. Porucha jater s hepatomegalií se zjišťuje u 27 - 83 % případů. Narůstá počet případů projevujících se respiračními poruchami se selháním plic. Nezřídka nemoc zkomplikuje zánět srdce, které se chorobně zvětšuje. Těchto postižených umírá zhruba polovina a o štěstí mohou hovořit ti, jimž zůstane jen zvětšená slezina a kožní vyrážka.   

 

Chronicky nemocní nemusejí mít žádné vnější příznaky, přesto svými leptospirami v ledvinách obšťastňují všechny své sexuální partnery.


Leptospiróza je již nyní považována za  nejrozšířenější nemoc přenášenou ze zvířat na člověka (zoonózu). V každém případě přestala být doménou tropů a stala se takzvaným „re-emerging“ onemocněním, vracejícím se onemocněním. S rozvojem agroturistiky se s ní můžeme setkat kdekoli na světě. I když jsme zatím hovořili jen o nebezpečí kontaktu se zvířaty, k rizikovým aktivitám se rychle přidružují i některé sporty. O prvenství v tomto směru se přetahují kanoisté s rafťáky a na paty jim šlapou vyznavači triatlonu. Ani vegetariáni nepřicházejí zkrátka. Takový salát za syrova, připravený z kolokasie nebo potočnice lékařské, trápí ledviny nejednoho z nich, aniž to možná tuší.Prameny: University of Queensland, Travel Medicine and Infectious Disease, National Institute of Allergy and Infectious Diseases of the United States

Datum: 23.02.2010 14:53
Tisk článku

HIV infekce - Současné trendy v diagnostice, léčbě a ošetřovatelství - Jilich David, Kulířová Veronika , kolektiv
 
 
cena původní: 320 Kč
cena: 256 Kč
HIV infekce - Současné trendy v diagnostice, léčbě a ošetřovatelství
Jilich David, Kulířová Veronika , kolektiv

Diskuze:

Žádný příspěvek nebyl zadánPro přispívání do diskuze musíte být přihlášeni
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace