Čelistní kloub z kmenových buněk  
Zatím jen z buněk potkana vypěstovali vědci kloub, který by mohl jednou pomoci lidem, kteří mají potíže s „panty“.
Tým biologů z University of Illinois v Chicagu vedený Jeremym Maem napsal další kapitolu do utěšeně se rozrůstající knihy nadepsané „Tkáňové a orgánové inženýrství“. Vypěstovali  v laboratoři  hlavici čelistního kloubu. Použili k tomu tzv. dospělé kmenové buňky. Těch se v našem těle vyskytuje široká škála a mají na starosti především obnovu opotřebených či poškozených tkání a orgánů. Čas od času ale zvládají i úlohy, které nemají v „popisu práce“. Například mezenchymální kmenové buňky kostní dřeně se umějí za vhodných podmínek „rekvalifikovat“ do mnoha profesí, jež nemají s kostí a kostní dření nic společného.

Jeremy Mao izoloval mezenchymální kmenové buňky z kostní dřeně potkanů a nechal je v laboratoři proměnit na buňky tvořící kost a buňky tvořící chrupavku. Pak tyto buňky nasadil na speciální polymer, který buňkám skýtá dobrou oporu a dovoluje jim příjem živin a odvod zplodin látkové výměny. Polymerovou „placku“ z jedné strany „namazal“ kostitvornými buňkami a z druhé strany buňkami tvořícími chrupavku. Pak oboustranně „namazanou placku“ vytvaroval ve formě do tvaru kloubní hlavice a dal buňkám čas, aby ukázaly co umějí. Buňky se činily a po čase zcela prorostly polymerem a vstřebaly ho. Vytvořily útvar podobný kloubní hlavici s kostí uvnitř a chrupavkou na povrchu.


Je to jistě úspěch, ale k „náhradním pantům“ pro lidi s poškozeným čelistním kloubem máme stále ještě hodně daleko.

Datum: 07.12.2003
Tisk článku


Diskuze:

obava ze zneužití pokroku

Ota,2003-12-07 18:09:32

Někteří lidé melou pantem velmi často, hloupě a někdy zcela zbytečně, a nezaslouží si nový po opotřebení toho starého, ale jinak je článek zajímavý.

OdpovědětTento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace