Smích jako kokain  
Rčení, že smích je drogou se nyní ukazuje jako pravdivé. Pohled na žertovný obrázek rozpálí v mozku to samé centrum, jako šňupnutí kokainu.

Výzkumníci ze Stanfordovy univerzity v Kalifornii začali svoje pokusy tím, že požádali své kolegy v laboratoři, pak manželky a přátele, aby ze zásoby obrázků, vystříhaných z časopisů, vybrali ty nejvtipnější. Vítěznou sérii obrázků pak ukázali 16 dobrovolníkům a to v době, kdy se jim do hlavy dívali metodou funkční magnetická rezonance. Zjistili, že  srandovní obrázky rozpálí v mozku ta samá spojení, jako to dokáží  kokain, peníze a nebo roztomilá tvářička. Aktivovaná část mozku se nazývá nucleus accumbens - místo mozkového „centra slasti“. Není to místo neznámé neboť koncept centra odměny v mozku vytvořili Olds a Millner již v 50. letech, kdy experimentovali s elektrickou stimulací mozků zvířat. Přišli na to, že pokud zvířatům dovolili autostimulaci, tak a se tolik „odměňovala“ až ztratila zájem o všechno ostatní, včetně potravy a zmírala z hladu vedle plných krmítek. Pozdější výzkumy s drogami zjistily, že nucleus accumbens  je také tou částí mozku, která rozpozná drogu a řekne: „To se mi líbí.“ Když se droga přestane objevovat, řekne: „Něco není v pořádku.“ Když byla zvířata závislá na drogách snímána pozitronovým tomografem, bylo v jejich mozcích zaznamenáno horké místo s nadměrnou metabolickou aktivitou přímo nad nucleus accumbens. U všech zvířat byl nejteplejší vnější obal nucleus accumbens, oblast přímo spojená s limbickým systémem, sídlem emocí. Drogy působily na spoje mezi středním a předním mozkem, což je ideální místo na spojení příjemných pocitů s určitým způsobem chování. Tady mozek říká: „To je příjemné, dělej to.“


Dobrý vtip vydá oblast nucleus accumbens „na pospas“ chemikálii pocitu slasti – dopaminu

Nynější pokusy ukázaly, že nucleus accumbens je kromě drog „zapleten“ i do žertování. Poté, co se člověk koukne na vtipný obrázek, během vteřiny se rozpálí. Naopak, je-li vtip nejapný, oblast zůstane netečná. Chemicky to vypadá tak, že celá oblast nucleus accumbens je v případě dobrého vtipu zaplavena chemikálií pocitu slasti - dopaminem. To zřejmě vysvětluje euforii, kterou jsme oblaženi po správném „kameňáku.


 


Žertíky aktivují ty samé oblasti mozku jako kokain, peníze a sex. Špatný fór neaktivuje nic.

 Vedoucí výzkumného týmu Allan Reiss doufá, že tyto poznatky přispějí při diagnóze časných stádií depresí a že pomohou odhalovat také to, zda zvolená léčba deprese „zabírá“. Základem by mělo být pozorování, jak se u zkoumané osoby mění reakce na humor.


Naše redakce hodlá obdobný výzkum sponzorovat i u nás. Odmítáme názor, že u nás to je neperspektivní  z důvodu, že tady už veškerá sranda končí. Myslíme si, že tomu je naopak.
Datum: 09.12.2003
Tisk článku


Diskuze:

kokain

krekman,2005-08-25 02:01:30

aj prekuvi

OdpovědětTento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace