Zahradní ptactvo nechce bioprodukty  
Ptáci zahrad severní Anglie překvapivě jednoznačně dávají přednost zrní vypěstovanému běžným industriálním zemědělstvím před produkty šetrného organického zemědělství. Že by měli víc rozumu než my?

 

Zvětšit obrázek
Zimní návštěvníci krmítek. Kredit: Chet Dailey.

Biopotraviny jsou všude. Útočí na bezbranné zákazníky v obchodech a ve všech myslitelných médiích s tvrzením, že jsou o hodně lepší a zdravější, než běžné zemědělské produkty. Spotřebitel snadno získá dojem, že konzumací biopotravin získá nesmrtelnost nebo přinejmenším něco velice podobného a že tudíž může s lehkým srdcem sáhnout hlouběji do peněženky, ke které nejsou biopotraviny příliš přátelské. Kdo by šetřil, když jde o zdraví a dokonce o život? Lidé mají většinou jasno. Co ale na kouzlo biopotravin říkají jiní živočichové?

 

Zvětšit obrázek
Krmítka jako moderní vychytávka. Kredit: Emily Abigail.

Badatelka Ailsa McKenzie z Newcastle University zjišťovala názory na bioprodukty mezi drobným zahradním ptactvem. Výsledky zajímavého výzkumu jejího týmu nedávno publikoval časopis Journal of the Science of Food and Agriculture. Badatelé nejprve ve více než 30 různých zahradách severní Anglie rozmístili stanoviště s krmítky. Na každém stanovišti připravili krmítka s pšenicí vybrané odrůdy, vždy vypěstované buď klasickým chemicko-technologickým zemědělstvím nebo úzkostlivými postupy organického hospodaření. Poté v průběhu šesti zimních týdnů pečlivě sledovali chování divoce žijících zahradních ptáků a monitorovali jejich návštěvy na krmítkách s oběma typy experimentálního zrní. Pro jistotu ještě po třech týdnech, čili v půlce experimentu, prohodili umístění krmítek na každém stanovišti. Celý experiment nakonec ještě jednou zopakovali následující zimu.

 

Pokus newcastleovského týmu nakonec skončil skoro tak velkým překvapením, jako letošní volby do Poslanecké sněmovny České republiky. Zahradní ptactvo dalo velmi silně a jednoznačně přednost zrní vypěstovanému běžným zemědělstvím. Jejich volba se potvrdila i po výměně krmítek. Sledovaní ptáci si po chvilkovém zklamání těsně po výměně krmítek opět našli normální pšenici. Po následující zimě už nebylo pochyb. Když mají divoce žijící ptáci na výběr mezi klasickou pšenicí a biopšenicí, neomylně si vybírají produkty obyčejného zemědělství. Je zajímavé, že v dřívějších experimentech stejným způsobem volili i laboratorní kanáři.

 

Sýkora koňadra, častý host našich krmítek. Kredit: Luc Viatour, Wikimedia

Detailní analýzy použitého zrní ukázaly, že běžná pšenice obsahuje v průměru o 10 procent více proteinů. To je podle všeho pro ptáky zásadní. Jiné vlastnosti zrní, jako zjištěný obsah mykotoxinů nebo pesticidů, velikost zrní, jeho energetický obsah a řada dalších, podle autorů studie překvapivou volbu zahradních ptáků nevysvětlují. Vyšší obsah proteinů u běžných potravin vůči srovnatelným bioproduktů je přitom velmi běžný. Podle McKenziové obsahují běžné zemědělské plodiny více proteinů především díky anorganickým dusíkatým hnojivům, kterým se organické zemědělství vyhýbá jako čert kříži. Dogma organického zemědělství praví, že běžné hospodaření velmi omezuje nabídku semen pro ptáky, především kvůli pesticidům. Jak se ale zdá, samotní ptáci na to mají poněkud komplikovanější názor.

 

Zvětšit obrázek
Pole biopšenice. Ptáci ji příliš neocení. Kredit: Sheepdrove Organic Farm.

Tlak bioproduktů na zákazníky je vskutku strašlivý. Ten, kdo touží být cool a přitom neholduje biopotravinám, to nemá zrovna jednoduché. Globální poptávka po biopotravinách se zvyšuje zhruba o 4 miliardy dolarů za bioprodukty ročně. Zároveň s expanzí biozemědělství ale stále sílí debata o smysluplnosti šílení po biopotravinách. Studii McKenziové a spol. je samozřejmě potřeba brát s nadhledem, ptáci se bezpochyby nerozhodují přísně racionálně a v jejich volbě jistě hrají roli všelijaké faktory. Přesto je ale výzkum potravních zvyků zahradních ptáků pozoruhodným příspěvkem do pranice kolem biopotravin. Jak se zdá, popularita není všechno.

 

Prameny:

Newcastle University, Journal of the Science of Food and Agriculture online. 

Datum: 08.06.2010 16:19
Tisk článku


Diskuze:

zeleninová lobby

Tomáš Erbák,2010-06-11 14:51:23

Studie amerických vědců zase ukázala, že i přes strašlivý tlak zeleninové lobby dávají děti přednost čokoládě a hranolkům.

Odpovědět

To je stejný jako s jogurtem, kávou nebo sýrem ...

Petr Klíma,2010-06-11 11:11:04

Podle mne to dokázalo pouze jedno:
i pro ptáky platí - "Zvyk je železná košile."

Pokud udělám před supermarketem slepý test tak výsledek bude:

- vyhraje "jogurt" zahuštěný škrobem a nacpaný umělohmotnou chutí a ne opravdový jogurt s opravdovým ovocem

- vyhraje Jihlavanka a ne kvalitní "Arabica"

- vyhraje "syr" s rostlinným tukem místo kvalitního Eidamu

Důvod - zvyk

Odpovědět


Nejen zvyk

Pavel Táborský,2010-06-13 13:24:20

Není to jenom zvyk, ale i to, na co reagují naše odměňovací centra. Evoluce zařídila, aby nás za čokoládu (cukr+tuk+droga) nebo za bigmac s hranolkama (tuk+tuk+proteiny+cukr) mozek odměnil víc než za mísu listí.
Mozek nedává přednost dlouhodobě zdravějším věcem.

Odpovědět

diskuse

Admin,2010-06-10 15:07:18

Diskuskuse, ktere se netykaji odborneho obsahu clanku budou smazany.

Odpovědět


Diskuze je otevřená pouze 7dní od zvěřejnění příspěvku
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace