Testosteron a paměť  
Blokování testosteronu může ovlivnit paměť. Vyplývá to ze studie na mužích, kterým utlumili tvorbu testosteronu. Snížila se jim schopnost prostorové představivosti, ale verbální paměť se jim poněkud zlepšila.
Anti-hormonální léčba, nazývaná také jako androgen supresorová terapie, brání tomu, aby si mužské tělo tvořilo hormon testosteron. Aplikuje se v případech, kdy muž onemocní rakovinou prostaty, neboť hormon testosteron růst nádoru urychluje.
Jak se vyjádřila vedoucí výzkumná pracovnice Dr. Monique M. Cherrier, někteří muži mají, během období útlumu androgenů, subjektivní pocit obtíží s fungováním jejich paměti, ale objektivní studie a důkazy v tomto směru dosud chyběly. Cherrierová se svými kolegy z Washingtonovy university v Seattlu podrobila testům na paměť 19 mužů u nichž byla  testem na PSA diagnostikována rakovina prostaty. Zvýšená hladina specifického antigenu PSA (prostate specific antigen) je indikátorem nastupujícího zhoubného bujení. PSA je protein, který produkují buňky prostaty. Pokud se ale tyto buňky zvrhnou v rakovinné buňky, začnou protein PSA tvořit v ohromném množství. Vysoká hladina PSA se proto používá jako indikátor rakoviny prostaty.


Budova University of Washington, Seattle (USA), kde Monique Cherrier pracuje jako Assistant Professor Psychiatry & Behav. Sciences.

Všech 19 sledovaných mužů mělo vysokou hladinu PSA a lokalizovanou rakovinu prostaty, která se zatím mimo prostatu nerozšířila. Nikdo z nich nebyl, až do doby tohoto pokusu, léčen anti-hormonálními léky. Těmto pacientům byly střídavě podávány testosteron tlumící přípravky (leuprolid a flutamid) po dobu 9 měsíců. Léčba u všech pacientů byla úspěšná - snížila tvorbu PSA antigenu, ale současně také utlumila hladinu testosteronu. U žádného z mužů testy neprokázaly, že by u nich došlo ke snížení verbální nebo orientační paměti, nebo v aktivitě a schopnosti se slovně vyjadřovat. Jednu výjimku ale testy přeci jen odhalily. Mužům začaly problémy, pokud si měli zpaměti představit rotující komplex trojrozměrných předmětů. Jakmile ale byla léčba ukončena a hladina testosteronu se obnovila, zmíněná schopnost představit si pohyb trojrozměrných předmětů se jim vrátila. Studie také naznačila, že jakmile došlo v jejich organismu k utlumení tvorby testosteronu docházelo u mužů k určitému zlepšení verbální paměti a že toto zlepšení přetrvávalo i po ukončení léčby.
Pramen: Listopadové číslo časopisu Journal of Urology 2003, www.washington.edu


Zájemci, kteří by měli snahu si zlepšit paměť a leuproid si ordinovat sami, by měli vědět několik maličkostí, které ve výše uvedeném časopisu nejsou uvedeny. Že totiž leuproid je syntetický analog hormonu GnRH (gonadotropin releasing hormone). Účinnou látku lze získat i pod jinými názvy: leuprolide acetate, leuprorelin acetate, Lupron® nebo Lupron Depot®. Lék se musí aplikovat injekčně, protože se v zažívacím traktu rozkládá. Po injekci vám vzroste množství testosteronu v krvi, což okamžitě zlepší mužské sexuální schopnosti. Tento účinek je jen krátkodobý. Brzo se dostaví nevolnost, ztráta libida, atrofie varlat a impotence.
Ani ženy na tom při vylepšování paměti leuproidem nebudou o mnoho lépe. Nevolnost a zácpa by  se pro zlepšení paměti jistě daly podstoupit. Adeptky ale musí počítat také s otoky a bolestivostí prsů, ztrátou menstruace a krvácením do vagíny.
Datum: 15.12.2003
Tisk článku


Diskuze:

muži-ženy

pavel houser,2003-12-16 11:22:23

je to zjisteni celkem odpovidajici - pravda trochu vagnim - statistikam, podle kterych dominuji muzi spise v 3D orientaci, zeny naopak ve verbalni inteligenci. no a za znacnou cast rozdilu bude odpovidat testosteron, procez se pokles jeho koncentrace projevi snad prave takhle... nicmene, protoze testosteron vyvovala mj. onu znamou "testosteronovou demenci", by bylo jiste obecne zadouci si jeho hlaidnmu nechat umele snizit (navic by to melo kladny ucinek na imunitni system!) a uvazovat o nejakych analozich, ktere by nahradily testosteron co se tyce kognitivnich schopnosti ale bez negativnich vedlejsich ucinku...

Odpovědět

GnRH

Jarda Petr,2003-12-16 06:28:46

V této souvislosti je možná zajímavé, že se GnRH používá i jako sportovní doping, protože zvyšuje produkci testosteronu v těle a působí tak vlastně jako kdyby atlet bral anabolický steroid. O tom, že hormonální doping zůstává vážným problémem svědčí velmi výmluvně fakt, že každou chvíli čteme o tom, že ten či onen sportovec trpí vrozenou anomálií metabolismu toho či onoho typu hormonů a tím jsou vysvětlovány hormonální profily v jeho krvi popírající základní zákonitosti endokrinologie. A doping nezůstává bez následků. Jen v letošní sezóně zemřeli zcela náhle na srdeční selhání tři špičkoví profesionální cyklisté, jako poslední před pár dny Španěl Jimenéz, vítěz soutěže o nejlepšího vrchaře na slavném závodě Vuelta v roce 2001.

OdpovědětTento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace