Muži a kandidózy žen  
Ženy mohou vinit své manžele a přítele z bolení hlavy, stresu a migrény, ale ne z nepříjemných a vracejících se kandidóz (infekcí způsobených kvasinkami).

Obecně se soudí, že za opakující se infekci kvasinek u žen můžeme my, muži. Je hodně vztahů, které troskotají na slovech: „kdo ví odkud jsi to přítáhl“. Z neznalosti často panuje vzájemné podezírání, osočování a nevraživost. Nám, co svým manželkám věříme všechno a cítíme se provinile i v případech, kdy marně zpytujeme svědomí, přináší nyní ospravedlnění nová studie. Zveřejnili ji výzkumníci z Univerzity of Michigan (USA) a University of Guelph (Kanada) a dokládá se v ní, že přítomnost kvasinek u nás - mužských sexuálních partnerů, nečiní ženy náchylnější k opakovaným infekcím. Určité sexuální aktivity jsou však se zvýšeným rizikem kvasinkových infekcí spojeny.

Nejen ženy, nýbrž i mnozí praktičtí lékaři věří tomu, že infekce kvasinkami (kandidózy) se vracejí v důsledku přenosu od partnera, který infekci získal a přenesl ji pohlavním stykem. Studie doktorky Barbary Reedové, profesorky rodinného lékařství ze zmíněné michiganské univerzity, která vedla výzkum v této oblasti potvrzuje, že riziko opakovaných infekcí je s pojeno s něčím jiným, než s přenosem od partnera. Podstata je v imunitní odpovědi na kvasinky.

Candida vulvovaginitis, neboli infekce způsobená kvasinkami rodu Candida, je jednou z nejběžnějších diagnóz u amerických žen. Přibližně tři čtvrtiny žen uvedenou infekci mělo alespoň jednou a 40% žen trpí touto infekcí opakovaně. Kvasinky rodu Candida jsou často zjišťovány u obou z partnerů a to na genitáliích v rektu a v ústech. Studie, která byla publikována před několika dny v časopisu Women´s Health, vychází  z pozorování na  148 ženách s potvrzenou infekcí Candida vulvovaginitis a jejich 78 mužských sexuálních partnerech. Od každé ženy lékaři odebrali vzorky z vagíny, krčku, vulvy, úst a rekta. Muži byli požádáni, aby si doma odebrali vzorky moče, stolice, semene a udělali stěr z jazyka. Všechny vzorky od žen i mužů byly testovány kultivačním testem na přítomnost kvasinek.
Ženy byly podrobeny léčbě zaměřené proti infekci a byly požádány o opakované návštěvy u lékaře po dvou týdnech, čtyřech týdnech, šesti měsících a po roce. Při každé návštěvě byly zjišťovány symptomy, jejich sexuální aktivita, změny rizikových faktorů. Lékaři také při každé návštěvě vyšetřili pánevní orgány a odebrali vzorky. Ženy byly také poučeny (a činily tak) aby se dostavily kdykoli, jakmile zjistí symptomy vaginálního výtoku, svědění, nebo zápachu. 

Téměř čtvrtina (přesně 22,3%) žen měla v průběhu jednoho roku opakovanou infekci.
Při návštěvě po dvou týdnech a v jednom měsíci si žádná z žen nestěžovala a neměla žádné symptomy opakující se infekce. Kultivace vzorků výtěrů z vagíny u 20% z nich přesto prokázala, že jsou po dvou týdnech znovu na kvasinky rodu Candida pozitivní. Po měsíci stouplo procento pozitivních na 29%. Přesto se u těchto  žen opakovaná kandidóza po dobu jednoho roku neprojevila.
Téměř polovina mužů měla pozitivní nález kvasinek rodu Candida v ústech a ve výkalech. Ale pouze několik z nich mělo kvasinky v moči nebo semenné plazmě. Výzkumníci nenalezli žádné spojení mezi přítomností kvasinek u mužů a vaginální infekcí u žen. Nenalezli ani žádnou vazbu mezi vracející se infekcí u žen a přítomností kvasinek u partnera.

Když se vzaly v úvahu také sexuální praktiky, vyšlo najevo, že ženy, kterým se kandidóza vracela, častěji praktikovaly cunnilingus (dráždění svých pohlavních orgánů jazykem partnera),  orální sex s partnerkou a nebo masturbaci za pomoci slin. Čtrnáct a půl procenta žen s opakujícími se infekcemi uvedlo, že masturbují se slinami a celých 69% z nich praktikovalo cunnilingus.

Orální sex a masturbace se slinami se jednoznačně ukázaly být rizikovým faktorem a to dokonce bez ohledu na to, zda partner měl v ústech nález kvasinek či nikoli.

Profesorka Reedová zjištěná fakta uvádí komentářem: „Neříkáme, že  orální sex je problém pro každého. Ale u žen, které mají zkušenost s opakovanou infekcí, u těch rizikovým faktorem je.“
Statisticky také nebyl zjištěn žádný vztah mezi věkem prvního koitu, počtem a střídáním partnerů, častostí pohlavního styku a opakovanými infekcemi Candidou.

Výzkumníci uzavírají zprávu domněnkou, že kvasinky u některých žen jsou ve vagíně v rovnováze s dalšími přítomnými mikroorganismy a komponenty imunitního systému. A že „promytí“ slinami může tuto rovnováhu vychýlit a navodit opakované kandidózy.Kandidóza se projevuje bílým, sýrovitým výtokem z ženských pohlavních orgánů. Je doprovázen intenzívním svěděním (u mužů se výtok a svědění dostavují později). Kandidózy mohou způsobovat opakující se záněty dělohy, vaginální záněty, záněty močového měchýře a vaječníků, pokles tvorby pohlavních hormonů, poruchy menstruace, menstruační křeče a snížení sexuální touhy.Kvasinka Candida albicans, častý původce vracejících se infekcí.


To, že se z poševní kandidózy  vyvine těžká  kožní forma kandidózy je jen málo pravděpodobné, většinou zůstane jen u „svědivky“.Pramen: http://www.med.umich.edu/opm/newspage/2003/yeastinfections.htm, www.galderma.com

Datum: 29.12.2003
Tisk článku


Diskuze:

Žádný příspěvek nebyl zadánTento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace