SARS se vrací  
Čína proto vyhlásila boj se SARS metodou „všem cibetkám hlavy dolů“. Utraceno by mělo být asi 10 000 cibetek.
Po několika případech SARS, které postihly výzkumníky pracující v laboratořích s původcem této choroby, byl počátkem roku potvrzen nový případ SARS u člověka nakaženého „venku“. Mladý muž pracující jako producent v jihočínské televizi onemocněl už 16. prosince 2003. Naštěstí se nepotvrdila podezření na výskyt SARS u chůvy na Filipínách. Tento případ byl sledován s velkým napětím, protože žena přijela z Hongkongu, který si v loňském roce se SARS užil své. Také Čína se postavila nové hrozbě SARS čelem a nezkouší „hrát mrtvého brouka“ jako na přelomu roku 2002 a 2003, kdy se právě v jejích jižních provinciích vzmáhala světové epidemie SARS. Zatím skončilo v karanténě 81 lidí, kteří přišli do styku s nakaženým mužem. Čína si tak vysloužila pochvalu od Světové zdravotnické organizace, za fungující ochranný systém.

Analýzy viru nemocného Číňana odhalily, že se nápadně podobá viru, který hostí ve svých tělech cibetky ovíječi maskovaní. Ti jsou prodáváni na trzích jako vysoce ceněná pochoutka tradiční čínské kuchyně. Čína proto vyhlásila boj se SARS metodou „všem cibetkám hlavy dolů“. Utraceno by mělo být asi 10 000 cibetek držených obchodníky se zvěřinou. Virologové ale poukazují na fakt, že cibetky zřejmě nejsou jedinými hostiteli původce SARS a že tento krvavý krok nepřinese zdaleka takový efekt, jaký si od něj Číňané slibují.
Virus izolovaný z těla pacienta v jižní Číně je velmi podobný viru z cibetek.
Datum: 08.01.2004


Diskuze:

Žádný příspěvek nebyl zadánTento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace