Exoskeleton eLEGS nadějí pro paraplegiky  
Společnost Berkeley Bionics vyvinula důmyslný robotický exoskelet, který brzy umožní paraplegikům vstávat a chodit bez cizí pomoci.

 

Zvětšit obrázek
Prezentace eLEGS. Kredit: Berkeley Bionics.

 

Zvětšit obrázek
Mnozí paraplegici to nevzdávají. Kredit: Paul Keleher, Wikimedia Commons.

Dnešní dynamická doba nabízí řadu příležitostí k ošklivému úrazu. Autonehody a další adrenalinové nehody jsou zároveň nejčastějším viníkem poškození míchy, které se projevuje jako paraplegie, neboli ochrnutí končetin plus další závažné symptomy. Paraplegiky se často stávají mladí lidé v rozkvětu sil, kteří se po náročné rehabilitaci pokoušejí alespoň částečně vrátit do běžného života. Přitom bývají doživotně upoutáni na vozík nebo i na lůžko, což navzdory chvályhodnému snažení Svazu paraplegiků a mnoha dalších rozhodně není snadný úděl.


Vědci se už dlouho usilovně snaží přinutit míchu k regeneraci, což by problém paraplegie vyřešilo jednou provždy. Docela jim to jde a mohou se pochlubit mnoha dílčími úspěchy, ale definitivní osvobození paraplegiků je zatím stále v nedohlednu. Během čekání na průlom v medicíně proto paraplegikům určitě přijde vhod nová robotická technologie společnosti Berkeley Bionics. Její odborníci nedávno na tiskové konferenci v San Francisku představili exoskelet eLEGS, který paraplegikům umožňuje vstát a chodit.


Člověk nepostižený paraplegií asi nikdy nedokáže docenit, jak neuvěřitelně fantastické je pro vozíčkáře jen tak se projít. Nefalšovaný zázrak, který strčí do kapsy všechna zázračná uzdravení veškerých náboženských performerů historie. Videa společnosti Berkeley Bionics jsou velice dojemná a ti mizerové kybernetici si zcela jistě zaslouží uznání. Jejich protagonistkou je motivační mluvčí společnosti Amanda Boxtelová, která v roce 1993 ochrnula po úrazu při lyžování a exoskelet ji teď vrátil chůzi. Berkeley Bionics hodlá nabídnout technologii eLEGS nejprve rehabilitačním centrům, kde ji pacienti využijí pod detailním lékařským dohledem. Zařízení lze nastavit pacienty s výškou postavy 157 až 193 cm a váhou pod 100 kg. Pilotní experimenty ukazují, že paraplegik zvládne ovládání eLEGS po prvních 5-10 lekcích.

     
 Berkeley Bionics Amanda Boxtelová pilotuje exoskelet.

Kredit: Berkeley Bionics.
Tým vývojářů eLEGS. Čeká kybernetiky
svatořečení ve Vatikánu?

Kredit: Berkeley Bionics.


 

 

Zvětšit obrázek
Exoskelet pro farmáře. Kredit: Sankei.

Exoskelet eLEGS pohánějí lithium-iontové baterie a jeho ovládání zajišťuje promyšlené rozhraní vybavené senzory pohybu a počítačem, které zpracovává gesta pilota a vyhodnocuje jeho záměry. Výsledkem souhry člověka a stroje pak je precizní koordinace pohybu všech součástí exoskeletu. Technologie eLEGS by měla mít největší přínos především pro čerstvé paraplegiky, jejichž svaly ještě v důsledku poranění páteře neochably. Včasné nasazení eLEGS by mohlo výrazně zlepšit jejich zdravotní situaci a předejít nepříjemným doprovodným příznakům, jako jsou potíže s trávením či krevním oběhem. Použít ho ale mohou samozřejmě všichni lidé s tímto postižením, kterým v tom nebrání nějaké zvláštní okolnosti.

 

Zvětšit obrázek
Vojenský HULC v akci. Kredit: Lockheed Martin.


Zařízení je vyrobené z oceli a uhlíkových vláken a kompletní váží přibližně 20 kilogramů. Baterie eLEGS na jedno nabití vydrží příjemných šest hodin nepřetržité chůze. Klíčová bude samozřejmě cena této technologie, která se zatím pohybuje kolem 100 tisíc dolarů za kus, ale podle Eythora Bendera, výkonného ředitele Berkeley Bionics bude kvůli konkurenčnímu boji a technologickému pokroku rychle klesat. Využití exoskeletů by v budoucnu samozřejmě mohlo být ještě mnohem širší, což by pro kupující byla ta nejlepší zpráva. Brzy by měly začít klinické testy, po nichž bude eLEGS k dispozici pro vybraná americká rehabilitační centra, pravděpodobně už v červenci či srpnu 2011. Společnost Berkeley Bionics zároveň vyvíjí modernizovanou komerční verzi eLEGS pro každodenní chůzi, která by měla být na trhu snad už v roce 2013. Z paraplegiků se podle všeho brzy stanou kyborgové a je velmi nepravděpodobné, že by to některému z nich vadilo. Výrobní linky se budou muset rozjet na plný výkon, jen v USA je na kolečkovém křesle 6 miliónů lidí.


Prameny:

Berkeley Bionics Press Release 7.10. 2010, Wikipedia (Paraplegia).


 

Datum: 16.10.2010 08:44
Tisk článku


Diskuze:

Žádný příspěvek nebyl zadánTento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace