Nový primát z Myanmaru  
Výzkum gibonů odhalil vědcům druh opice, kterou domorodé obyvatelstvo již dávno zná.

 

Zvětšit obrázek
Myanmar nebo Barma. Krásná a bohatá země s obyvatelstvem, které ožebračují občasné tropické cyklony, ale zejména střídání nedemokratických režimů. Diktaturu socialistů nahradila vojenská chunta. Červený obdélník na severu Barmy označuje oblast, kde nový druh primáta žije.

V jihovýchodní Asii, na Západoindickém poloostrově, se od pobřeží Bengálského zálivu a Adamanského moře směrem na sever vkliňuje mezi Indii a Čínu území Barmy, neboli oficiálně Myanmarského svazu. V porovnaní Českou republikou je více než osm a půl krát rozlehlejší a asi 5 krát lidnatější. Země je bohatá na naleziště nerostných surovin, dokonce i fosilních paliv, nabízí turistům nádherné památky, překrásnou přírodu a tajemnou exotiku, přesto Barmané patří mezi ty nejchudší obyvatele zeměkoule.


Pro vědce Barma představuje jeden z méně prozkoumaných rájů. Potvrdilo se to i začátkem letošního roku, kdy pod vedením Ngwe Lwina z Myanmarského sdružení na ochranu přírody a biodiversity probíhal terénní průzkum stavů gibonů huloků (Hoolock hoolock, také gibon šedý).

Zvětšit obrázek
Blízký příbuzný langur čínský (Rhinopithecus roxellana).

Mezinárodní tým vědců sponzorovaných nadací Arcus objevil na severovýchodě Barmy, v oblasti jižních Himalájí, nový druh primáta z čeledi kočkodanovití. Podle vizáže a taxonomického popisu Thomase Geissmanna jde o zástupce z podčeledi hulmanů, příbuzného například langurovi čínskému (Rhinopithecus roxellana – obrázek vlevo). Dokládá to i jeho věděcké pojmenování Rhinopithecus strykeri, což v češtině bude pravděpodobně znít langur strykerův. Druhové „příjmení“ je odvozeno od jména Jona Strykera, prezidenta nadace sponzorující projekt.


Objevený primát má černou srst, jenom lem okolo tváří, zejména brada a krátké vousy, jsou bělavé a konce malých uší zdobí bílé štětinky. Kromě dlouhého ocasu, který 1,4 násobně přesahuje délku zbytku těla, jsou na opičce zvláštní výraznější rty a na vystupující tlamičce krátký nos s úzkými dírkami směřujícími dopředu.

 

Portrét nově objeveného druhu Rhinopithecus strykeri tak, jak ho podle pozorování a nalezeného mrtvého zvířete pomocí počítače zrekonstruoval primatolog Thomas Geissmann. Ani toto není foto. Jde jenom o kresbu nového rhinopitheka. Kredit: Martin Aveling/Fauna & Flora International

 

Zvětšit obrázek
Hory na severovýchodě Barmy, na hranicích s Čínou, kde Rhinopithecus strykeri žije, skýtají naději, že ani domorodí obyvatelé nemusí mít přehled o celkovém počtu tohoto druhu opic. Kredit: Ngwe Lwin

Domorodci, kteří - na rozdíl od vědeckého světa – tyto primáty dobře znají a žel je i loví, popisují jejich kýchání, když jim za deště nateče do nozder voda. Proto v době silných lijáků, což v monzunových oblastech je někdy jev častý a vytrvalý, sedí „mey nwoah“ (opice s nahoru otočeným obličejem) na stromech s hlavou skloněnou mezi koleny. Na základě rozhovorů s barmskými lovci vědci předběžně odhadují, že Rhinopithecus strykeri je pravděpodobně endemickým druhem, vázaným na území s rozlohou asi 270 km2 v povodí řeky Maw. Geografickou izolaci od příbuzných rhinopitheků zajišťují dvě další řeky - Mekong a Salween. 

 
Zdá se, že k objevu přišlo v hodině dvanácté, protože oblast výskytu obývá jenom malá populace čítající 260 až 330 jedinců, kteří žijí ve třech oddělených skupinách. Jde ale jenom o hrubý odhad a tak zůstává naděje, že neodráží realitu, ale jen nedostatečné poznání nepřístupného hornatého terénu. Opice totiž léto tráví ve vyšších polohách (až do 3 200 m.n.m.), jen zima je zahání do údolí, blíže k lidským obydlím (1 700 m.n.m). I tak vědci řeší problém, jak dosud neznámý druh opic v podmínkách chudé Barmy chránit před predátory svého vlastního druhu.Zdroj: Fauna Flora International (Wiley-Blackwell)

Datum: 27.10.2010 21:11
Tisk článku


Diskuze:

Arany Zoltan,2016-12-16 13:57:35

Trochu jsem zapátral v googlu, abych zjistil trochu víc, slabší povahy budou mít asi trošku trauma z některých fotek :D Jinak ty jsou k vidění i normálně, při provázení oblastí jsme se jich zpočátku trochu lekají (to jsem tam byl před nedávnem - http://www.exotickapriroda.cz/zajezdy/barma-myanmar), protože bílá tvář v listí vypadá docela strašidelně.

Odpovědět

Tyjo, to pojmenování Rhinopithecus strykeri

Jiří Šíma,2010-11-06 04:44:09

není fér vůči Michaelu Jacksonovi. To je přece ON!

Odpovědět


Diskuze je otevřená pouze 7dní od zvěřejnění příspěvku
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace