Kde brát ryby a přitom je nevyhubit?  
Lékaři doporučují zvýšit spotřebu ryb dvakrát až třikrát. Oceánologové doporučují lov mnoha ryb omezit nebo úplně zastavit.

 

Ročně vylovíme z moří a oceánů 85 milionů tun ryb, korýšů, měkkýšů a dalších tvorů. Z vnitrozemských sladkých vod získá lidstvo lovem ročně  asi desetinu tohoto množství. Lov mořských organismů mnohde dospěl na samou hranu únosnosti. Celkový objem úlovků od devadesátých let minulého století stagnuje. Populace některých mořských ryb decimované nadměrným rybolovem už zkolabovaly. Učebnicovým příkladem je příběh novofoundlandské tresky, jejíž populace se zhroutily v devadesátých letech minulého století.
Vody kolem New Foundlandu navštívili jako první Evropané někdy kolem roku 1000 n.l. Vikingové. O tom, jak se jim líbila tamější loviště ryb ale mnoho nevíme. O pět staletí později je následoval Giovanni Caboto alias John Cabot - italský mořeplavec a navigátor plavící se ve službách anglických kupců. Cabot je považovaný za objevitele Severní Ameriky a údajně nechybělo mnoho a kontinent nesl jeho jméno. Americe bychom dnes říkali Cabotia.
Na své cestě si Cabot zapsal do lodního deníku, že se u břehů New Foundlandu dají ryby nabírat z paluby lodi rovnou do košů. 
Mělčiny kolem New Foundlandu byly po celá následující staletí rybářským rájem. Tomu učinily přítrž  až v polovině 20. století obří „továrny na ryby“.  Ty dokázaly v roce 1968 nalovit v nefoundlandských vodách rekordních 800 000 tun tresek. Pak už úlovky nezadržitelně klesaly.

 

Zvětšit obrázek
Treska obecná (Kredit: Hans-Petter Fjeld)


Dramatický nárůst lovu v druhé polovině 20. století dokládá suchá řeč čísel. Mezi roky 1650 a 1750 se u New Foundlandu ulovilo 8 milionů tun tresek. Obřím „továrnám na ryby“ stačilo na stejný úlovek množství těchto ryb pouhých 15 let. V devadesátých letech kleslo celkové množství pohlavně dospělých tresek u New Foundlandu na čtvrtinu. U tří ze šesti velkých populací byl tento pokles dokonce devadesátiprocentní.  Původně nejpočetnější populace severofoundlandské tresky klesla na pouhé procento původních stavů.
Zákaz rybolovu u New Foundlandu přišel pozdě. Populace tresek se dodnes neobnovila. Podle mnoha expertů se ani neobnoví, protože drancování moře změnilo od základu celý ekosystém. Ten dnes funguje úplně jinak než za časů Johna Cabota. Přemnožily se drobnější druhy ryb, kterými se živily tresky. Tyto ryby žerou tresčí jikry a potěr a drží tak zdevastovanou populaci na nízkých stavech. Vodám, kde se daly ryby nabírat košem, dnes dominují především krabi a garnáti.
Podobně ohrožené jsou v jiných částech oceánů a mořích i další druhy ryb, jako jsou úhoři, tuňáci, některé druhy ledovek a mnoho dalších.

 

Podaří se návrat ryb na náš stůl? Kudy vedou cesty a na co si přitom máte dát pozor? To jsou otázky, na které bude hledat odpověď pořad Vstupte! Českého rozhlasu Leonardo  vysílaný v premiéře v pátek 21. ledna 2011 v 11 hodin. Provázet pořadem bude Jaroslav Petr.
Pořad bude následně ke stažení ve formátu mp3  i s kompletním textem na www.osel.cz.

 

Datum: 19.01.2011 12:24
Tisk článku


Diskuze:

na toto téma

Pepik Vavřina,2011-01-21 17:27:44

bych doporučil podívat se na dokument - END OF THE LINE

Odpovědět


Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace