Phantom 102EX – první elektromobil Rolls-Royce  
Příští týden výrobce luxusních vozidel Rolls-Royce Motor Cars na autosalonu v Ženevě předvede svoje první plně elektrické auto.

 

 

Zvětšit obrázek
Rolls-Royce Phantom. Podobně by měl vypadat i nový elektromobil. (Kredit: Rolls-Royce)

Phantomu 102EX není hybrid ale jde o zcela bateriemi poháněné auto. Má se vydat na celosvětové turné a jeho trasa povede Evropou, Středním východem, Asii a Severní Amerikou. Šéf firmy Torsten Müller-Ötvös se o akci vyjádřil: „Vytvořili jsme první auto s bateriovým pohonem pro ultra-luxusní segment trhu. S tímto vozem chceme zahájit průzkum alternativních pohonů a ujasnit si, které technologie mohou být vhodné pro Rolls-Royce."

 

Zvětšit obrázek
První elektricky-poháněný Rolls-Royce bude také mít na chladiči „Spirit of Ecstasy“, celý vůz bude představen v Ženevě 1. března. (Kredit: Rolls-Royce)

Jde o překvapivá slova, není to totiž tak dávno, co Rolls Royce koupil americkou společnosti SOFCo-EFS Holdings LLC. Po převzetí firmy zaměřené na vývoj palivových článků na tuhá paliva nejvyšší zástupci automobilky  hovořili o vývoji hybridu  Rolls-Royce Fuel Cell Systems. Mělo jít o první konkurenceschopný vysoce výkonný systém palivových článků využitelných k pohonu aut. Nic z toho nebylo a i tento veletoč vyvolává spíše rozpaky. V době, kdy všechny významné automobilky od Ameriky po Asii již mají své elektromobily jako součást nabídky, v případě Rolls-Royce nemá jít o vůz, který by si zájemci mohli v nejbližší době koupit. Výrobce aut se soškou „Spirit of Ecstasy“  chce tímto jedináčkem pouze „...zjišťovat reakce těch, co auto této značky již vlastní, veřejnosti a sdělovacích prostředků“.
Součástí plánovaného ostrého testu má být prověření akceptovatelného dojezdu mezi jednotlivými zastávkami na dobití a zda systém bude pracovat spolehlivě ve všech klimatických a povětrnostních podmínkách.
Podrobnosti o vozu jsou udržovány v tajnosti a budeme je moci zde doplnit až v den zahájení ženevské výstavy. O případné ceně se ale v duchu tradice, hovořit nebude.

 

 „Kvalita zůstává, kdežto cena se zapomene .“  Frederick Henry Royce

 

Datum: 21.02.2011 09:56
Tisk článku

Související články:

Celostní lithium sírové baterie     Autor: Martin Tůma (20.11.2013)
Stringbike – kolo bez řetězu     Autor: Josef Pazdera (26.09.2010)
Grafenová „houba“ může pomoci autům na vodík     Autor: Ota Beran (05.10.2008)Diskuze:

Žádný příspěvek nebyl zadán

Diskuze je otevřená pouze 7dní od zvěřejnění příspěvku nebo na povolení redakce
Zásady ochrany osobních údajů webu osel.cz