V Uruguayi si pavouci obrátili role – samci požírají samice  
Když se řekne kanibalismus u hmyzu, přestavíme si většinou kudlanku nebo australskou černou vdovu, jak své partnery při kopulaci okusují. Obdobně se chovají i pavoučí páry v Jižní Americe, jen si role v tomto láskyplném vztahu poněkud vyměnily - samci tam požírají své družky.


 

Zvětšit obrázek
Uruguayská písečná pláž. V záběru nejsou slíďáci kanibalští, ti vylézají až v noci.

Uruguay leží na pobřeží Atlantského oceánu. Je to malý jihoamerický státeček, menší je jen Surinam. Na severovýchodě sousedí s Brazílií a na západě s Argentinou. Část jeho pobřeží je omývána mořem, část vodami Río de la Plata. Na tamních pobřežních písčinách byli objeveni pavouci, kteří se páří s pavoučími pannami a starší samice požírají. Latinské jméno pavouka praktikujícího agresivní negalantní zvyklosti je Allocosa brasiliensis. Jde o nočního tvora žijícího v písečných dunách podél říčních břehů i na pobřeží Atlantského oceánu. Vědci mají pro tohoto zástupce čeledě slíďákovití pochopení a jeho chování omlouvají malou úživností prostředí s teplotami kolísajícími ve značném rozsahu, kde po dlouhou dobu kromě partnerky není co k sežrání.

 

Zvětšit obrázek
Allocosa brasiliensis - slíďák kanibal. (Kredit: Nico Olejnik)


Odborný článek vyšel v časopisu Biological Journal of the Linnean Society. Podle první autorky a vedoucí výzkumného týmu Anity Aisenbergové je to nejen unikátní případ zvláštního sexuálně specifického kanibalismu u pavouků, ale zároveň jde o extrémně vzácný jev v celé živočišné říši. Biologové z Clemente Estable Institute of Biological Research v Montevideu tento objev učinili při nezáživném prověřování zdravotního stavu krajiny, při němž sledovali počty jednotlivých živočišných druhů v pobřežním uruguayském pásu. Při této rutině naštěstí zpozorovali, že píseční slíďáci se chovají poněkud jinak, než se na pavouky sluší. Většinou totiž bývají samice větší a usedlé, zatímco malí neposední samci se vydávají do světa na zkušenou. Tamní slíďáci ale nikde neslídili a stále jen seděli na jednom místě jako pecky. Líní, baculatí a nezvykle dominantní pavouci mají neobvyklé choutky. Bezpečně se v jejich dosahu mohou cítit jen mladé pavoučí panny. Minulé partnerky tito predátoři pragmaticky považují jen za pouhou kořist. Uruguayské slíďáky nouze naučila neponechat nic náhodě. Kromě toho, že starší a tedy po reprodukční stránce méně perspektivní kamarádky zužitkovávají jako živiny, mladé samice, které mají šanci dát více vajíček, než jejich starší kolegyně, po kopulaci pavoučí manžel naláká do předem vytvořené komůrky a tam je „zazdí“. Získá tím jistotu, že se k mladé náruživé samičce už žádný další nápadník nedostane. Asi poznali jak to v životě chodí, když kocour není doma. 
 

VIDEO: „Promiň drahá, sichr je sichr.“

 

Datum: 14.04.2011 12:54
Tisk článku


Diskuze:

Žádný příspěvek nebyl zadán

Diskuze je otevřená pouze 7dní od zvěřejnění příspěvku nebo na povolení redakce
Zásady ochrany osobních údajů webu osel.cz