Přítulná kočičí ouška ovládaná myslí  
Rozmarní japonští vývojáři navzdory nepřízni živlů přicházejí s elektromechanickými kočičími oušky, která prostinkým způsobem reagují na mozkové vlny majitele.

 

Zvětšit obrázek
Sličná kočičí ouška. Kredit: Neurowear.

 

Zvětšit obrázek
Nekomimi se snímačem mozkových vln. Kredit: JANG.

Vše nasvědčuje tomu, že Japonci, i přes problémy ve Fukušimě, rozhodně nejsou na kolenou. Kvůli přehnanému antimilitarismu sice nemají vlastní roboty schopné práce v tavícím se jaderném reaktoru a musejí si je půjčovat v zámoří, ale zato stvořili velmi pěkné elektromechanické kočičí uši, které se hýbají podle duševního rozpoložení majitele.

 

Šťastným výrobcem je japonská společnost Neurowear, známá výrobou různých módních doplňků ovlivnitelných mozkovými vlnami. Nové kočičí uši se jmenují nekomimi, což je obecný výraz pro kočičí uši, hojně používaný v japonských anime komiksech pro kočičí ženy nejrůznějšího druhu. Podle Neurowearu tyto kočičí uši jednoduchým způsobem prozradí náladu majitele. Jsou vzpřímená, když je koncentrovaný, při pobavení se úhledně vrtí a schlíple leží, když je jejich majitel unavený nebo znuděný.

 

Lidé z Neurowearu nedávno předvedli elektromechanické nekomimi na veřejných akcích a očití svědkové potvrzují jejich zábavnost. Je prý ale otázkou, nakolik vlastně lidé svá nekomimi opravdu kontrolují a zda se mohou v manipulaci s těmito oušky v průběhu času zlepšit. Každopádně jde o velmi zajímavý výtvor, který přesahuje svoji zřejmě nepříliš valnou kvalitu a prvoplánovou roztomilost.

Zvětšit obrázek
Přírodní nekomimi . Kredit: Mark Sebastian, Wikimedia Commons.

Tenhle koncept by mohl být například rozpracován a využit pro lidi s výraznými komunikačními těžkostmi, ať už fyzického nebo mentálního rázu.

 

Zvětšit obrázek
Jsem koncentrovaná. Kredit: Neurowear.

Podle komentátorů je zajímavé i sledovat reakci kolemjdoucích, protože strojové kočičí uši reagující na náladu významně mění základní vzhled lidské tváře a tím pádem i způsob, jak majitele uší vnímají jiní lidé. Rozhoduje spíše zjevná roztomilost oušek nekomimi anebo silněji vnímáme proměnu, kterou majitel uší podstupuje? Tímhle vynálezem se vlastně vracíme zpátky k dávným předkům. Mnozí primáti totiž vyjadřují emoce pohybem ušních boltců, kdežto lidé mnohem snadněji používají obličejovou mimiku a ušní svaly máme hodně nefunkční. Nekomimi tudíž pozoruhodným způsobem mění pravidla hry.

 

Elektromechanické kočičí uši jsou dalším milníkem v evoluci produktů schopných naslouchat mozkovým vlnám a reagovat na ně. Jejich vývojem to ale samozřejmě nekončí. Podle odborníků lze v tomto směru brzy čekat další novinky, sofistikované konzole i veselé hračky.


Nekomimi v akci. Kredit: Neurowear.
youtube

http://www.youtube.com/watch?v=w06zvM2x_lw


Pramen: Wired.co.uk 5.5. 2011


 

Datum: 13.05.2011 07:36
Tisk článku


Diskuze:

anime komiks :-D

Slavomir Novák1,2011-05-16 15:33:42

celkom zaujimava sprava, len musim podotknut ze anime komiks neexistuje. japonsky komiks sa vola manga a anime je animovany film alebo serial.
anime je obvykle podla nejakej mangy.
ale to len tak na okraj :)

Odpovědět

Stačí mi vlastní,

Barak Obava,2011-05-14 00:23:10

umím s nima hýbat celkem obstojně, dokonce s každým zvlášť. Hlavně dětem se to líbí :-)

Odpovědět

Karel Š,2011-05-13 21:05:10

Pokud je pravda co vzdy slycham a ctu o japonske mentalite tak ti jsou jeste mene nakloneni tomu ukazovat nekomu sve skutecne emoce a stav mysli nez evropani.

Odpovědět

-

Zdeněk Jindra,2011-05-13 19:43:01

Super vynález, akorát škoda, že je šitý na míru japonské mentalitě a nehodí se pro muže. Uvažoval jsem, že bych si vyrobil podobné uši, ale ne na vysílání nálady, ale jako naslouchací pomůcku. Parabolické boltce by soustřeďovaly zvuk k mikrofonům a výsledkem by mohl být kvalitní příjem zvuku pro sluchátka.

Odpovědět


Diskuze je otevřená pouze 7dní od zvěřejnění příspěvku nebo na povolení redakce
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace