Šimpanzi vybíjejí guerézy na pokraj vymření  
Ani v likvidaci jiných druhů nejsme jedineční. Zvládnou to i šimpanzi v Národním parku Kibale, kteří k smrti rádi loví lahodné guerézy.

 

Zvětšit obrázek
Gueréza. Nejsou tu někde ti oškliví šimpanzi? Kredit: Duncan Wright, Wikimedia Commons.

 

Zvětšit obrázek
Šimpanzi v Kibale. Kredit: Robert Weinkove, Wikimedia Commons.

Jak každý ví, lidé mají sklon si o sobě hodně myslet, v tom dobrém i v tom zlém. V posledních desetiletích trpíme utkvělým pocitem, že my, a to jedině my, likvidujeme ostatní druhy, podle všeho ve víře, že bez nás žije příroda v kouzelné rovnováze a každý tvor má každého rád. To je ale samozřejmě dost veliká domýšlivost, náš svět je nebezpečné místo pro život a tvorové hájí především svoje zájmy a až dlouho potom eventuelně i společné zájmy s někým jiným. Hezky je to vidět třeba na našich nejbližších příbuzných - šimpanzích.

 

 

Zajímavá čísla nedávno přinesl John Cary Mitani z University of Michigan a mezinárodní tým odborníků, kteří mezi lety 1975 a 2007 v ugandském národním parku Kibale pravidelně sledovali populace celkem osmi druhů primátů. Tento park v západní Ugandě funguje sice až od roku 1993, ale svým založením navázal na lesní rezervaci vyhlášenou roku 1932, kde probíhala omezená těžba dřeva. Ve vlhkém tropickém deštném lese zde žije například 13 druhů primátů, včetně slavné a důkladně prostudované populace šimpanzů (Pan troglodytes), sloni, levharti, štětkouni, 3 druhy chocholatek, 2 druhy vyder a spousta zajímavých ptáků.

 

 

 

Zvětšit obrázek
Kibale National Park v Ugandě. Kredit: Utah State University.

 

Zvětšit obrázek
Orel korunkatý, v mizení gueréz nevinně. Kredit: N Myburg, Wikimedia Commons.

Data nasbíraná za 32 let výzkumu vcelku očekávaně vypovídají, že se početnost primátů v Kibale mění. Některé druhy přibývají, jiné zase mizí. Nejdramatičtější změna se ale dotkla gueréz Procolobus tephrosceles (anglicky Ugandan red colobus). Stav jejich populace poklesl o 89 procent. Ve sledovaném období se zároveň zvýšil počet místních šimpanzů a to přibližně o 53 procent. Mohlo by samozřejmě jít jenom o náhodu, ale vše nasvědčuje tomu, že úbytek gueréz a přibývání šimpanzů spolu velmi těsně souvisejí.


 

 

Šimpanzi z parku Kibale, kteří žijí v lesích Ngogo, jsou zdatnými lovci a velmi sofistikovaně spolupracují při lovu jimi oblíbených opic, zejména chutných gueréz. Zároveň zdejší populace gueréz poměrně velká. Vědci odhadují, že na konci 90-tých let šimpanzi zabili a snědli v průměru 167 místních gueréz ročně a v roce 2002 to už bylo 322 gueréz. Zdá se, že zdejší šimpanzí labužníci každoročně uloví 15 až 50 procent místních gueréz, přičemž nejvíce ze všech vybíjejí mladé guerézy, které se ještě nerozmnožovaly.

 

 

 

Zvětšit obrázek
Mangabej ugandský (Lophocebus ugandae), nepříliš vážný konkurent gueréz. Kredit: Duncan Wright, Wikimedia Commons.

 

Zvětšit obrázek
Pralesní příšeří v Kibale, s nenápadným šimpanzem. Kredit: Utah State University.

Mitani a spol. samozřejmě prozkoumali i další možné příčiny dramatického úbytku gueréz v Kibale. Postupně se ukázalo, že nemoci, konkurence jiných primátů, změny jejich prostředí i lov orlem korunkatým (Stephanoaetus coronatus) ovlivňují guerézy mnohem méně, než likvidační lov šimpanzů. Početní šimpanzi jsou tudíž velmi pravděpodobně viníky vymizení gueréz v Kibale, až na samotný pokraj lokálního vymření, prostě proto, že je to velká pochoutka a zároveň i sociální „platidlo“. Maso ulovených gueréz je mezi šimpanzi velmi ceněné a jistě za něho lze směnit leccos zajímavého. Momentálně jsou prý vyhlídky gueréz v Kibale vcelku příznivé, protože šimpanzi v posledních letech obecně loví o něco méně nadšeně. Nic se ale nemění na tom, že šimpanzí lovci dohnali místní guerézy na pokraj vymření a klidně se jim to mohlo povést až do konce.

 

Prameny:

New Scientist 12.5. 2011, American Journal of Primatology online 9.5. 2011, Wikipedia (Kibale National Park).


 


 

Datum: 19.05.2011 05:46
Tisk článku

Související články:

Kultura zvířat anebo geny?     Autor: Jaroslav Petr (31.08.2010)Diskuze:

Evoluce

Jiří Amler,2011-06-22 22:13:45

Třeba se nám lidem klube pomalu a jistě konkurence.Zajimalo by mne, pokud by šimpanzi guerézy na určitém území vyhubili, jestli by si tuto schopnost po určitou dobu zachovali.

Odpovědět

Chce to Zelené

Adolf Balík,2011-05-19 12:05:40

Chce to Zelené! Ti v džungli nastolí ekologickou rovnováhu. Ví jak na to.

Zab šimpanze, zachrániš guerézu!

Vždy ví, jak na to.

Odpovědět


-

Zdeněk Jindra,2011-05-19 20:39:05

Zabij bobra, zachráníš strom :)

Odpovědět


Diskuze je otevřená pouze 7dní od zvěřejnění příspěvku nebo na povolení redakce
Zásady ochrany osobních údajů webu osel.cz