Japonské ministerstvo obrany předvedlo létající kouli  
Spolupráce civilních vědců s japonským ministerstvem obrany dalo vznik prvnímu kulovému létajícímu stroji. Vypadá jako fotbalový míč a umí se přemísťovat rychlostí až 65 kilometrů za hodinu, nebo se jen tak poflakovat a šmejdit ve sklepě či na půdě. 

Pokud koule spadne na zem, nebo se s něčím srazí, prostě se od toho odrazí, nebo se po tom jen tak skoulí, čímž utlumí tvrdé nárazy a nepoškodí se. Tento trik dokáže uplatňovat i na ostatních plochách, jako třeba zdech, větvích stromů nebo při střetu s kýmkoli s kým se v místnosti srazí. Létací stroj byl předveden s vtipem – prý se zatím neumí omlouvat za případné porušení etikety, což je v Japonsku důležitý detail. Ale pozor, zdání klame. Tento průzkumný bezpilotní letoun je jasně určen pro bojiště a ne na šmírování v šatnách.

 Zajímavé na něm je, že je vybaven jen jedinou vrtulí. Za to má má uvnitř koule sadu osmi křídel, která mu dovolují snadnou manevrovatelnost. Stroj toho v tuto chvíli ještě moc neunese, ale již má místa pro uchycení kamery nebo jiných senzorů. Jeho tvůrci mu také zatím nepřisoudili autonomii, ale to neznamená, že se to v blízké budoucnosti nemůže změnit. Ba naopak, v podstatě se s tím již počítá. Výroba jednoho kusu přijde asi na 1000 dolarů. Takže za cenu jedné tuny rýže můžete mít parťáka, který za vás bude ochoten vlézt do jakékoliv šlamastiky a zjistit kdo tam je a co na vás chystá. A v budoucnu mu ještě pořádně „autonomně“ hromadně zatopit.

Prameny: IEEE SpectrumDvice

Datum: 10.06.2011 22:07
Tisk článku

Související články:

Technologie zkřížená s uměním: Rostlinu propojili s robotickou paží a mačetou     Autor: Stanislav Mihulka (06.10.2022)
Umělá kůže, jež se sama zahojí     Autor: Dagmar Gregorová (12.09.2022)
Estonský robotický obrněnec Type-X úspěšně zvládl ostré střelby     Autor: Stanislav Mihulka (18.06.2022)
Americká armáda testuje robotické obrněnce M113 s raketometem     Autor: Stanislav Mihulka (26.05.2022)
První laparoskopická operace provedená robotem     Autor: Josef Pazdera (27.01.2022)Diskuze:

Žádný příspěvek nebyl zadán

Diskuze je otevřená pouze 7dní od zvěřejnění příspěvku nebo na povolení redakce
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace