Hubbleův teleskop  
Opravdu se nedá zachránit? Podporu můžete vyjádřit hlasováním v petici.

Poté, co americká NASA zrušila servisní let raketoplánu k Hubbleovu teleskopu plánovaný na rok 2006, sílí mezi amatérskými i profesionálními astronomy hnutí za záchranu této jedinečné aparatury. Teleskop potřebuje především vyměnit gyroskopy, které ho stabilizují. Z šesti jich fungují už jen tři – nezbytné minimum. Zároveň měl být ale Hubble vybaven novou širokoúhlou kamerou a spektrofotometrem. Z jeho obrázků vesmíru bychom se mohli těšit přinejmenším do roku 2010.

Finance nehrají v tomto případě velkou roli, protože celá akce na prodloužení života Hubbleova teleskopu nepředstavuje víc než 1% rozpočtu NASA na daný rok. Důvody pro zrušení letu k teleskopu jsou podle NASA především bezpečnostní. Po tragédii raketoplánu Columbia přijala NASA zásadu, že posádky raketoplánů  musí být vysílány jen na mise, kde mohou buď samy opravit poškození raketoplánu nebo se z něj evakuovat do bezpečí. To nabízí vlastně jen mezinárodní vesmírná stanice ISS.  Let k teleskopu byl jediný plánovaný let s cílem mimo ISS.


K teleskopu by tak měla letět jen automatická sonda, která jej navede na bezpečnou sestupnou dráhu. Teleskop totiž neshoří při pádu na Zemi v atmosféře a jeho zbytky by při dopadu do obydlených oblastí mohly napáchat škody. Bruce Margon ze Space Telescope Science Institute přiznal, že astronomové zvažují všechny možnosti na záchranu. Nový software by prý mohl zajistit použitelnost teleskopu i v případě, že by mu fungoval i jeden jediný gyroskop. Zvažuje se dokonce i varianta, že by automat dotáhl teleskop ke stanici ISS, aby jej mohli astronauti opravit  a přitom dodrželi nová pravidla bezpečnosti práce. Vyhlídky, že by pomohli Rusové, jsou mizivé.


Snad nebude tak zle ani v případě, že se Hubbleúv teleskop poroučí k zemi. Nová korekční zařízení umístěná na velkých pozemských teleskopech už dokážou eliminovat následky chvění vzduchu v atmosféře a dávají obraz kvalitou srovnatelný s Hubbleovým teleskopem. V roce 2011 by měl být vypuštěn Hubbleův nástupce James Webb Space Telescope, který však bude pracovat především v infračerveném světle.Kdo chce vyjádřit svou podporu záchraně Hubbleova vesmírného teleskopu, má možnost se připojit k petici na  http://savethehubble.org/petition.jsp 


Opravdu se nedá zachránit?


  Muž, jehož jméno teleskop nese. Edwin Powell Hubble.


 Jeden ze snímků pořízených Hubbleovým teleskopem nám umožnil pohled do vzdálených končin vesmíru.


Pramen: http://savethehubble.org/petition.jsp


 


 

Datum: 03.02.2004
Tisk článku

Teleskop aneb Letový deník vesmírné mise - Vebrová Sandra
 
 
cena původní: 29 Kč
cena: 26 Kč
Teleskop aneb Letový deník vesmírné mise
Vebrová Sandra

Diskuze:

diskuze výhradně pro rozumné lidi www.racional.eu

Petr Pavel2,2015-03-24 13:09:24

Kolik uživatelů fóra je potřeba na výměnu žárovky?
-- 1 uživatel vymění žárovku a napíše příspěvek o tom, že vyměnil žárovku.
-- 3 uživatelé na to, aby napsali o podobných zkušenostech o výměně žárovky a o tom, jak různě mohou být žárovky vyměňovány.
-- 6 uživatelů k upozornění na to, jak nebezpečné může vyměňování žárovky být.
-- 1 uživatel k tomu, aby přesunul téma do sekce "Světlo".
-- 2 uživatelé na obhajobu toho, že téma mělo být přesunuto do sekce "Elektrické spotřebiče".
-- 5 uživatelů, aby poukázali na gramatické chyby v příspěvcích, týkajících se předchozích příspěvků o výměně žárovky.
-- 5 uživatelů, aby poukázali na gramatické chyby uživatelů, kteří poukazovali na gramatické chyby
-- 5 uživatelů, aby napsalo, že všichni uživatelé, jenž udělali gramatickou chybu, si mají znovu odchodit základní školu
-- 5 uživatelů, aby poukázali na gramatické chyby uživatelů, kteří posílali zpět do základní školy (a ti se budou bránit tím, že rychlý chlapci je správně, protože jsou v jejich nářečí mladý chlapci)
-- 4 uživatelé na to, aby se dohadovali, jestli se má říkat "žárovka" nebo "výbojka".
-- 2 uživatele "průmyslové profesionály", kteří budou všechny informovat o tom, že správný termín je "světlo".
-- 2 uživatele, kteří o sobě budou prohlašovat, že jsou také odborníci z průmyslu a že výraz "žárovka" je naprosto správný.
-- 5 uživatelů na to, aby se dohadovali, jestli jsou lepší klasické žárovky nebo rtuťové výbojky
-- 1 uživatel, který bude o sobě prohlašovat, že je doktor přírodních věd s červeným diplomem, a proto ví, že rtuť není jedovatá a jedovatost rtuti je jen mýtus.
-- 2 uživatele na to, aby upozornili, že toto není diskuze o pravopisu, ať přejdou do diskuze o pravopisu
-- 5 uživatelů na to, aby všechny ostatní informovali o tom, že diskuze o žárovkách není diskuze o žárovkách, ať ostatní laskavě pokračují v diskuzi jménem "Jaký monitor a vypalovačku?", která o žárovkách je.
-- 5 uživatelů k obraně příspěvků této diskuze, kteří budou říkat že všichni používáme žárovky a proto jsou ty příspěvky vlastně relevantní.
-- 2 feministky, aby upozornili na to, že ženy šroubují žárovky daleko lépe, než muži
-- 5 uživatelů ke vkládání příspěvků s odkazy, kde mohou ostatní uživatelé vidět různé druhy žárovek.
-- 4 uživatele, kteří napíšou příspěvky se správnými odkazy.
-- 6 uživatelů, kteří budou odkazovat na všechny příspěvky napsané od počátku až do současnosti, kompletně je citovat a to včetně všech hlaviček a podpisů, a nakonec do svého příspěvku přidají "Já taky"
-- 8 uživatelů, kteří budou psát skupině uživatelů, která dlouho nepsala, že nepíšou, protože nemůžou oponovat jejich názorům.
-- 4 uživatelé, kteří budou říkat "A neřešilo se tady tohle před chvílí?".
-- 9 uživatelů, kteří budou říkat "nejdřív hledej, než se tady budeš ptát na něco o žárovkách" a dají link na vyhledávání googlu s dotazem výměna žárovek, ve kterém google vyhodí jen odkazy na různé podstránky diskuze, ze které byl uživatel odkázán k vyhledávači.
-- 1 uživatel, který se zeptá, jak vyměnit kolo u auta.
-- 5 ekologů, aby nás varovalo, že žárovky způsobují extrémní globální oteplení, jenž do pěti let uvaří veškerý život na planetě
-- 9 opravdu přínosných uživatelů, kteří úplně každého uživatele do posledního musí upozornit na to, že je směšný. A každého jednotlivce musí na tuto veledůležitou informaci upozornit v samostatném příspěvku.
-- 1 administrátor, aby zablokoval uživatele za to, že si dovolil si stěžovat na šikanu jiným uživatelem
-- 1 uživatel, který byl doposud skrytý a bude reagovat na prapůvodní první příspěvek, který byl napsán před půl rokem, takže všechen ten cirkus se bude opakovat.

U nás to takto nikdy vypadat nebude, nebojte!
www.racional.eu diskuze jen pro rozumné lidi

Odpovědět

Hubbleův teleskop

Peter,2006-01-29 18:00:01

Vsetky obrazky

Odpovědět

lidi lidi

pakazi,2005-01-10 22:56:18

lidi lidi zamyslete se vyhazovat prachy za nakou zachranu teleskopu ba i naky lety do vesmiru a pod. ... "vesmirne" castky penez .... co lidi by za to bylo zivo a melo se lepe treba v keni,laose,africe.....objev/poznani je vic nez zivot ? .... tomu fakt nerozumim ...

Odpovědět

návrh

Dany,2004-02-23 13:01:05

HST by se měl opravit tak, jako tak. Dřív, nebo později. Bude přeci výhodnější ho opravit za menší peníze, než čekat spoustu let na novou generaci vesmírného dalekohledu, který bude stát daleko víc. HST je pro nás vecile důležitý.

Odpovědět

Petice nebude mít žádné právní důsledky.

Vítězslav Novák,2004-02-09 10:32:30

Petice je žádost, možná spíše prosba. ===
Hubble je bohužel konstruován tak, aby se opravy dělaly v "hangáru" - nákladovém prostoru raketoplánu. Nic takového k disposici není, takže petit může kdo chce jak chce, smůla. === Problémy jasně ukazují, jaký krok stranou byl pokus vyvinout v 70. letech raketoplán, na který tehdejší, ani americká, technologie nestačila. Je to výtah nahoru dolů s velmi omezenými manévrovacími možnostmi, drahý, a jak se ukazuje nebezpečný. Ovšem zrušit ho aniž by byl vyvinut nástupce, silně připomíná ta 70. léta, kdy USA iniciativně zrušily Saturn/Apollo a zůstaly dřepět na Zemi. Čímž dobrovolně zrušily náskok, který si během soutěže o Měsíc vytvořily.

Odpovědět

HST

Chose,2004-02-04 10:35:22

Petice má pravděpodobně nějaké právní důsledky pokud ji podepíše dost lidí, proto je možná omezena pouze na američany. Rusové by možná pomohli pokud jim to někdo zaplatí, je to hlavně otázka peněz ale v současnosti nemají hromadně použitelný dopravní prostředek pro velmi rozměrné náklady, což ale američané po havárii rakatoplánu také ne, Ztráta to samozřejmně bude, minimálně bude omezen počet získaných dat o vesmíru do doby než a pokud se něco takového znovu postaví.

Odpovědět

Aspon je videt,

pajout,2004-02-03 19:36:33

jak zalezi americanum na okolnim svete, kdyz ani nepredpokladaji, ze by se pod tuto petici chtel podepsat nekdo cizi. Proc by taky ty opicaky zajimal nejaky teleskop, ze?

Odpovědět

Jen pro Americany

Jirka,2004-02-03 11:20:15

Ta petice je jen pro Americany. Ackoli HST bude ztrata, brzo se dockame neceho lepsiho, takze zas tak moc smutnit nemusime.

Odpovědět
Pro přispívání do diskuze musíte být přihlášeni
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace