Takřka lidští androidi nás děsí  
Potvrzují to vědci z University of California, kteří si posvítili na mozky diváků androidní show funkční magnetickou rezonancí. Schválně, je větším mazlíkem R2D2 nebo C3PO?

 

 

Zvětšit obrázek
Aktroid DER 01 od společnosti Kokoro. Kredit: Gnsin, Wikimedia Commons.

Určitě jste to už zažili. Když sledujete realistického humanoidního robota, anebo realisticky počítačově animované postavy, tak sice obdivujete schopnosti moderních technologií, ale zároveň se může dostavit poměrně intenzivní nevolnost. Je to zvláštní.
V animovaných filmech se nám obvykle líbí neforemný uklízecí robot Wall-E a držíme palce roztomile superhrdinskému Panu Úžasňákovi, ale realistické mátohy z Polárního expresu Roberta Zemeckise nebo muzea voskových figurín jsou pro mnohé z nás divně hnusné. Právě teď vznikající Tintinova dobrodružství z dílny Stevena Spielberga prý vypadají podobně, ale na jejich finální podobu si ještě budeme muset počkat.

 

Zvětšit obrázek
Ayse Pinar Saygin. Kredit: Ayse Pinar Saygin, UC San Diego.

Odborníci tento fenomén od počátku 70. let poeticky popisují jako hypotézu Strašidelného údolí (anglicky Uncanny Valley), čímž myslí nepřehlédnutelnou propast na grafu, který zobrazuje závislost mezi podobností vytvořeného humanoida člověku a lidskou náklonností vůči němu. Čím jsou nám roboti a animované postavy podobnější, tím se nám líbí víc, ale když jejich podobnost přesáhne určitou mez, tak nás najednou začnou intenzivně děsit, přičemž pohybliví humanoidi se nám hnusí ještě výrazně víc, než ti nehybní, jako by to byly zombie. Například tvůrci filmů tohle vycítili metodou pokus–omyl a teď už ví, čeho se musejí vyvarovat. V akademických kruzích se ale až doposud o hypotéze Strašidelného údolí vedly jen neurčité dohady, někomu se líbila, někomu zase ne a její doklady byly, jak se mezi vědci říká s ohrnutým nosem, „anekdotické“.

 

Na hypotézu Strašidelného údolí si nedávno posvítila sexy specialistka na kognitivní vědy tureckého původu, Ayşe Pınar Saygin z University of California, San Diego, která s týmem kolegů studovala tento fenomén pomocí funkční magnetické rezonance. Vědci si vybrali 20 pokusných osob ve věku 20 až 36, které neměly žádné zkušenosti s robotikou a nebyly v Japonsku, kde jsou lidé, jak autoři trefně poznamenávají, intenzivně vystaveni kultuře prosáklé roboty. Významně jim pomohl člověku velmi podobný android, čili aktroid Repliee Q2, vyvinutý v Intelligent Robotics Laboratory na Osaka University a vybavený pestrou škálou pohybů obličeje i dalších částí těla.

Zvětšit obrázek
Strašidelné údolí v grafu závislosti mezi podobností člověku (human likeness) a mírou lidské náklonnosti (familiarity). Kredit: Smurrayinchester, Wikimedia Commons.

 

Zvětšit obrázek
Mozek na funkční magnetické rezonanci při sledování robota, androida a člověka. Kredit: Ayse Pinar Saygin, UC San Diego.

Sayginová a spol. natočili videa na nichž Repliee Q2, Japonka, která byla předobrazem podoby aktroidky a pak tentýž robot v syrové podobě bez lidského povrchu, tedy připomínající terminátora, dělají běžné pohyby, jako je mávání, přikyvování, uchopování sklenky s vodou nebo zvedání kousku papíru. Dobrovolníkům nejprve prozradili, kdo je na kterém videu, pak jim je pustili a sledovali jejich mozky funkční magnetickou rezonancí. Nedostižná matka Sheldona Coopera by jistě měla radost.

 

 

Mozky dobrovolníků sledujících lidskou ženu a robota terminátora reagovaly dle očekávání. Když jim ale tým Sayginové pustil video s takřka lidskou aktroidkou, mozky se rozsvítily jako nitrolebeční vánoční stromeček, což je pěkně vidět i na zveřejněných snímcích. Při pohledu na aktroidku funkční magnetická rezonance odhalila intenzivní aktivitu v temenním laloku mozkové kůry, zejména v oblastech spojujících tu část zrakové kůry, co zpracovává pohyby postav, s částí motorické kůry, kde zřejmě sídlí intenzivně studované zrcadlové neurony, hrající mimo jiné klíčovou roli v pochopení jiných lidí.

 

Repliee Q2 nevypadá úplně zle a podle mnohých odborníků už překročila Strašidelné údolí a lze se na ní dívat bez nutkavého znepokojení, tedy když se nehýbe. Když se ale lidsky vypadající androidka pohne svým nepříliš ladným robotickým stylem, vznikne divný rozpor a lidský mozek to moc nebere. Sayginová je přesvědčena, že se náš mozek příliš nestará o samotný vzhled či pohyby. Zdá se, že je pro něj zajímavější jejich soulad či případně nesoulad. Vše nasvědčuje tomu, že Strašidelné údolí je v jistém smyslu zadrátované hluboko v našem podvědomí.

 

Zvětšit obrázek
Zmatený trouba a roztomilý všetečka. Strašidelné údolí ve Hvězdných válkách. Kredit: Lucasfilm, 20th Century Fox.

 

Zvětšit obrázek
Repliee Q2, android, který ve vzhledu překročil Strašidelné údolí. Kredit: BradBeattie, Wikipedia Commons.

Proč vlastně máme v hlavě Strašidelné údolí? Odpovědí je celá řada, od filozofických představ, jako třeba znásilňování náboženských konstrukcí lidské identity, což ovšem nevysvětluje Strašidelné údolí přesvědčených ateistů, až po velmi zajímavé hypotézy s biologickým pozadím. Je dost dobře možné, že fenomén Strašidelného údolí vlastně poodhaluje doposud hodně skryté mechanismy fungování lidské psychiky, které nás od pradávna udržují v provozu jako živé tvory v dynamickém prostředí. Díky nim rozeznáváme lidi, jako přítele, sexuálního partnera anebo třeba smrtící hrozbu. S pozorováním nelidsky lidských androidů i jiných kybernetických či animovaných objektů se nejspíš ještě mnohé dozvíme, stačí jen mít chuť pořádně experimentovat.


Prameny: wired.co.uk 19.7. 2011, UC San Diego News Center, 14. 7. 2011, Wikipedia (Uncanny valley).

 

Uncanny Valley

 

Polární expres

 

Vall-I

 

 

Datum: 21.07.2011 09:14
Tisk článku


Diskuze:

diskuze výhradně pro rozumné lidi www.racional.eu

Karel Lisycký,2015-03-24 15:05:18

Kolik uživatelů fóra je potřeba na výměnu žárovky?
-- 1 uživatel vymění žárovku a napíše příspěvek o tom, že vyměnil žárovku.
-- 3 uživatelé na to, aby napsali o podobných zkušenostech o výměně žárovky a o tom, jak různě mohou být žárovky vyměňovány.
-- 7 uživatelů k upozornění na to, jak nebezpečné může vyměňování žárovky být.
-- 1 uživatel k tomu, aby přesunul téma do sekce "Světlo".
-- 2 uživatelé na obhajobu toho, že téma mělo být přesunuto do sekce "Elektrické spotřebiče".
-- 5 uživatelů, aby poukázali na gramatické chyby v příspěvcích, týkajících se předchozích příspěvků o výměně žárovky.
-- 5 uživatelů, aby poukázali na gramatické chyby uživatelů, kteří poukazovali na gramatické chyby
-- 5 uživatelů, aby napsalo, že všichni uživatelé, jenž udělali gramatickou chybu, si mají znovu odchodit základní školu
-- 5 uživatelů, aby poukázali na gramatické chyby uživatelů, kteří posílali zpět do základní školy (a ti se budou bránit tím, že rychlý chlapci je správně, protože jsou v jejich nářečí mladý chlapci)
-- 4 uživatelé na to, aby se dohadovali, jestli se má říkat "žárovka" nebo "výbojka".
-- 2 uživatele "průmyslové profesionály", kteří budou všechny informovat o tom, že správný termín je "světlo".
-- 2 uživatele, kteří o sobě budou prohlašovat, že jsou také odborníci z průmyslu a že výraz "žárovka" je naprosto správný.
-- 5 uživatelů na to, aby se dohadovali, jestli jsou lepší klasické žárovky nebo rtuťové výbojky
-- 1 uživatel, který bude o sobě prohlašovat, že je doktor přírodních věd s červeným diplomem, a proto ví, že rtuť není jedovatá a jedovatost rtuti je jen mýtus. A kdo si myslí, že je rtuť jedovatá, je směšný.
-- 2 uživatele na to, aby upozornili, že toto není diskuze o pravopisu, ať přejdou do diskuze o pravopisu
-- 5 uživatelů na to, aby všechny ostatní informovali o tom, že diskuze o žárovkách není diskuze o žárovkách, ať ostatní laskavě pokračují v diskuzi jménem "Jaký monitor a vypalovačku?", která o žárovkách je.
-- 5 uživatelů k obraně příspěvků této diskuze, kteří budou říkat že všichni používáme žárovky a proto jsou ty příspěvky vlastně relevantní.
-- 2 feministky, aby upozornili na to, že ženy šroubují žárovky daleko lépe, než muži
-- 5 uživatelů ke vkládání příspěvků s odkazy, kde mohou ostatní uživatelé vidět různé druhy žárovek.
-- 4 uživatele, kteří napíšou příspěvky se správnými odkazy.
-- 6 uživatelů, kteří budou odkazovat na všechny příspěvky napsané od počátku až do současnosti, kompletně je citovat a to včetně všech hlaviček a podpisů, a nakonec do svého příspěvku přidají "Já taky"
-- 7 uživatelů, kteří budou psát skupině uživatelů, která dlouho nepsala, že nepíšou, protože nemůžou oponovat jejich názorům.
-- 4 uživatelé, kteří budou říkat "A neřešilo se tady tohle před chvílí?".
-- 8 uživatelů, kteří budou říkat "nejdřív hledej, než se tady budeš ptát na něco o žárovkách" a dají link na vyhledávání googlu s dotazem výměna žárovek, ve kterém google vyhodí jen odkazy na různé podstránky diskuze, ze které byl uživatel odkázán k vyhledávači.
-- 1 uživatel, který se zeptá, jak vyměnit kolo u auta.
-- 5 ekologů, aby nás varovalo, že žárovky způsobují extrémní globální oteplení, jenž do pěti let uvaří veškerý život na planetě
-- 1 administrátor, aby zablokoval uživatele za to, že si dovolil si stěžovat na šikanu jiným uživatelem
-- 1 uživatel, který byl doposud skrytý a bude reagovat na prapůvodní první příspěvek, který byl napsán před půl rokem, takže všechen ten cirkus se bude opakovat.

U nás to takto nikdy vypadat nebude, nebojte!
www.racional.eu diskuze jen pro rozumné lidi

Odpovědět

TBBT

Soňa Křížková,2011-07-27 11:13:25

Matka Sheldona Coopera je fanatická evangelikálka, matka Leonarda Hofstadera dělá neurovědu a sleduje mozky magnetickou rezonancí.

Odpovědět

teorie velkého třesku

Dominik Matus,2011-07-22 22:26:12

když zmiňujete seriál The big bang theory tak jste se spletli. Vášnivá neuroložka je matka Leonarda ne Sheldona :)

Odpovědět

Na mě to nefunguje,

Petr Vobo,2011-07-22 13:35:54

asi mám pro strach uděláno, ale to video ve mě nic nepříjemného nevyvolávalo, ani v té fázi kdy by mělo.
(navíc, android by stejně narozdíl od replikanta nikdy člověku neutrhnul hlavu a nenaplival do krku, není proč se bát)

Odpovědět

Myslím že je to taky hodně o zvyku

Karel Š,2011-07-22 07:19:26

Sochy řeckých mistrů taky budí hrůzu v lidech kteří sochu v životě neviděli, protože si myslí že je to zkamenělý člověk. My je známe odmalička tak nám na nich nic divného nepřijde. Na androidy odmalička zvyklí nejsme ani je běžně nepotkáváme, není divu že má mozek problém je zařadit. Kdybychom je měli kolem sebe pořád, nic by nám na jejich nelidských pohybech a výrazech divné nepřipadalo, protože by se chovali a pohybovali přesně jako každý normální android.

Odpovědět

I Robot...

Lukáš Moravec,2011-07-21 12:10:08

Je zajímavé jak jednoduše lze ve filmu vyvolat emoce odporu vůči něčemu, co vypadá jako robot s humanoidní tváří. Možná to nebyl tvůrcův úmysl, ale myslím, že když už robot vypadá jako robot, lidi potřebují alespoň tvář humanoidní...dokážeme pak ze stroje mít domácího mazlíčka. Vzpomeňte si jak jediný odlišovací znak zlých a hodného robota byla žárovka v hrudi, která se zcela prozaicky z modré změnila na červenou...:-)
Osobně se domnívám, že odpor k té "Japonce" je vyvolán především tím, jak (odpusťte ten výraz) má dementně otevřenou pusu... Kdo z vás viděl kultovní horor o panence jménem Chucky si jistě vzpomene, že takhle odpornou hračku by nekoupil ani dětem svého nadřízeného v práci.
Možná je to jen otázka zpracování - a to se u Japonky moc nepovedlo...nakonec podle videa ani u těch ostatních....
V "Já robot" byl ten hodný docela roztomilý...nebo zfilmovaná další Asimovova kniha s Williamsem v hlavní roli, kde byla celá škála robotů...Andrew člen rodiny - tam většina robotů působila mile (nehledě na patos celého filmu)....
Nevím, jestli takový výzkum má smysl....

Odpovědět


Diskuze je otevřená pouze 7dní od zvěřejnění příspěvku
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace