Budeme Zemi chladit umělými sopkami?  
Na Britských ostrovech se rozbíhá zvláštní, vládním grantem zastřešený výzkumný projekt.
Zvětšit obrázek
Cooling. Komentoval MANDOR.

Srpen se trochu zmátožil a sérií tropických dní zachraňoval (pod)průměrnou teplotu léta. To ale neplatí pro Britské ostrovy. Poslední srpnový den vydal britský meteorologický úřad Met Office zprávu, v níž tamní letošní léto označil za nejchladnější za uplynulých téměř 20 let. Před sedmi měsíci si britské počasí připsalo podobný rekord – nejchladnější zimu za posledních 25 let.


Navzdory tomu se právě Britové rozhodli, že dost bylo oteplování, CO2 neklesá a asi se k tomu neschyluje, a tak budou planetu aktivně ochlazovat. Chytří z proslulých universit dali hlavy dohromady a vymysleli projekt SPICE (Stratospheric Particle Injection for Climate Engineering), na který jim britští daňoví poplatníci přispějí sumou 1,6 milionu liber. Návrh projektu vychází ze 4. zprávy IPCC z roku 2007 a na z ní plynoucích tvrzení o globálním oteplování jednoznačně způsobeném člověkem. Podle nejen britských vědců může být pozdě, i kdyby se podařilo v dohledné době snížit atmosférickou koncentraci CO2 na předindustriální úroveň, což ale nehrozí. V návrhu se doslova uvádí: „Lidmi způsobené klimatické změny představují pro lidstvo tu největší hrozbu“ (zdroj 1  a 2).

Zvětšit obrázek
Před dvaceti lety, v roku 1991, vybuchla filipínská sopka Pinatubo. Do stratosféry vychrlila asi 15 milionů tun oxidu siřičitého a způsobila dočasné snížení globální teploty o asi 0,6 °C. Kredit: NASA/GSFC

 

Podle vzoru Pinatubo
Inspirací pro geoinženýring se staly sopky, které když vychrlí ze svých kráterů obrovské množství plynů a jemných částic, tak to sice nejen ohrozí leteckou dopravu, případně lidi s dýchacími potížemi, okyselí deště a zapráší okolní i vzdálenější povrch planety, ale i – a to je důležité – sníží teplotu. To je právě to, na co se plánuje těch v přepočtu asi 44 milionů Kč využít. Na testování možnosti vypouštět do spodní vrstvy stratosféry aerosoly v takovém množství, aby to mělo globální ochlazovací efekt pro celou planetu – tedy vlastně napodobit výbuch filipínské sopky Pinatubo, které se v létě 1991 podařilo do stratosféry napumpovat odhadem minimálně 15 milionů tun oxidu siřičitého a tím na necelé dva roky snížit průměrnou teplotu na Zemi asi o 0,6 °C .

 

Umělé soptění SPICE
Představte si 20 až 25 km dlouhou hadici ze speciálního, velmi lehkého, ale přitom odolného, nehořlavého materiálu, směřující ze zemského povrchu do spodní stratosféry. Tam ji v přibližně svislé poloze drží gigantický, heliem nafouknutý balón o velikosti hlavního wimbledonského stadionu. Z hadice pod tlakem uniká velké množství mlhy tvořené sulfidovými aerosoly - jemnými kapičkami sloučenin síry roztroušenými v sirnatých plynech – například dimethylsulfid (CH3)2S v sirovodíku, oxidu siřičitém nebo páchnoucím karbonylsulfidu. Takový dým potlačuje efekt skleníkových plynů, protože odráží část slunečního světla a tím snižuje teplotu v troposféře, nebo správněji, částečně brání jejímu ohřívání.

 

Geniální myšlenkou britských vědců je mít k dispozici otestovaný systém pro člověkem řízené ochlazování planety, kterým by bylo možné spodní stratosféru obohacovat o dostatečné (?) množství síranových aerosolů.
Možná někde existují propočty kolik těchto balonových systémů bychom z celoplanetárního hlediska potřebovali, kolik milionů tun síranových aerosolů a v jakém časovém horizontu je nutno do atmosféry vypustit, aby se globální teplota snížila například o 1 °C (což nezvládla ani sopka Pinatubo), ale nikdo se s tím na oficiálních stránkách nechlubí. Navíc by to ani nebyly správné počty. V nich se totiž musí zohlednit, kde vezmeme tolik síry, kdo to zaplatí, kolik energie, tepla a skleníkových plynů se v tomto systému vyprodukuje, a vůbec ne v poslední řadě jaké to bude mít následky

Zvětšit obrázek
Náčrt první fáze experimentu.

 

Jestli jste si teď řekli „probůh, tak to tedy ne“, případně něco na tento způsob, nelekejte se. Tento měsíc sice začnou první zkoušky, ale zatím jenom v měřítku zmenšeném v poměru asi 1:20. A vypouštět se nebude síranový dým, ale jemná vodní tříšť a ne do výšky 20 km, ale jenom 1 km. Takto dlouhý prototyp ohebného „komínu“ bude v přibližně vertikální poloze udržovat balón rozměrově přizpůsobený zmenšeným experimentálním podmínkám. Celý systém bude připoután k lodi a pravděpodobně se do troposféry budou rozprašovat jemné kapičky mořské vody, jakási slaná mlha, z níž zejména nad oceánem nečíhá žádné nebezpečí. K výsledné provozní verzi mají tyto první zkoušky hodně daleko. Vodní aerosol by se měl kilometrovou hadicí hnát pod tlakem 12 Mpa, zatímco kouř síranů si na výšku 20 km vyžádá 400 Mpa. A to je téměř 4 krát tolik, kolik je na dně Mariánského příkopu (108,6 MPa).

 

A když jsme u toho rozprašování vodní mlhy: Vytvářet pomocí slané mořské vody bílou nízkou oblačnost, jež by odrážela část slunečního záření, je cílem jiného projektu, který finančně podporuje Bill Gates. Vypadá to jako dobrý, zcela neškodný nápad. Jenže mezi přirozenou oblačností a těmito slanými mraky je rozdíl právě v té soli. Když její větší množství padne z nebe na půdu, jistě ji to neprospěje.


 

Někteří zřetelně vidí desetiletí vzdálenou katastrofu způsobenou vytrvalým globálním oteplováním, kterého příčinou je lidská civilizace, jiní zas hrozbu další vlny ekonomické krize, jež může mnohem dříve zaklepat na dveře zejména Nového i Starého kontinentu. Co je horší? Ať je již odpověď jakákoliv, v obou případech by jen a jen prospělo, kdybychom více odpovídali pojmenování, které jsme si sami sobě přidělili – člověk moderní, dvojnásobně rozumný (Homo sapiens sapiens). A rozeznali, co je pravdivé, racionální a správné. Nejen z hlediska osobního prospěchu, k čemuž nás evoluce poměrně dobře vybavila, ale i z hlediska větší populace, k čemuž máme mnohem omezenější biologické předpoklady, vývojem cvičené na malou komunitu, ne anonymní globální společnost.

 

Zdroj: materiál Royal Society, The Guardian

Datum: 03.09.2011 18:33
Tisk článku


Diskuze:

pan Varga sice lehce přestřelil

Jan VÍCH,2011-09-07 19:21:37

a s těmi satanisty - ti by to asi nezvládli, ale v podstatě svých tvrzení o snaze řídit lidstvo globálně, má pravdu. Po položení otázky "komu to slouží" se nabízí odpovědi samy. K vlivu nad toky peněz, vytvážení zadlužených nevolníků a snahu o získání globální moci, nestačí jednotlivci, ti jen posluhují a to i včetně národních vlád( s tím Kalouskem a Schwarcenbergem nebyl zas tak od věci). Odměnou jsou peníze, pocit nadřazenosti spasitele a kousky moci od těch, kteří je přerozdělují. Takže tím "čertem" tu bude spíše MMF, Evropská centrální banka a další nadnárodní finanční spolky všeho druhu. A ti dva výše jmenovaní vykuci jsou mimochodem zváni na jejich konference. A hledání pravdy,kritické myšlení, věda ? Ta je zaháněna do chlívků užitečného posluhování, jako tomu nebylo nikdy. Proto jsem vděčný že Osel ještě existuje.

Odpovědět

Poručíme větru dešti

Pavel Ryšavý,2011-09-04 21:03:20

To už tu jednou bylo, třeba v Číně s jejím hladomorem.... Planeta si stejně udělá co chce ona, tak se raději radujme že není doba ledová a neutrácejme za ekologické nesmysly. Raději si zameťme před prahem domu...

Odpovědět

Jaroslav Varga,2011-09-04 13:35:22

Mám pocit,že takový giga projekt,založený na nesmyslech jednoho z největších lumpů v historii lidsta,Al Gora,znamená jen jedno.Pokud se z procesu poznávání světa naprosto vytratí etika,pokud věda přestane reflektovat ideu lepší společnosti zakotvenou přirozeně v každém z nás ,pak se jedná pouze o příliš mnoho informací v rukách nebezpečných šílenců....!
Důvody jsou čím dál více zřejmé.Nástup Nového světového řádu(dále NSŘ) není možný bez otupění společnosti,bez zásadního okleštění demokracie v samotných principech.Zejména TOP 09 vedená K.Schwarzenbergem v tomto smyslu neuvěřitelně kolaboruje(Ale ČSSD a ODS rozhodně nezůstávají pozadu)....
To je ten pravý důvod.Spiknutí vedené několika málo satanisty,sahající až do vrcholů světových mocností si globální oteplování vyvolané člověkem vybralo jako důvod k zániku demokracie,k tomu jim slouží i boj proti( vládou USA podporovaného!!!) terorismu atd.
Pakliže anglickým vědcům nevadí,že se spíše ochlazuje,že se 30 000 klimatologů písemně distancovalo od IPCC,pak je už na vše pozdě....
Nejde tu o vědecké poznání,ale o zásadní porážku intelektuální elity a je čím dál jasnější,že nejenom u nás,ale i v Evropě určuje politický vývoj kriminální lůza s koupenými tituly,s koupenými taláry...
Pravdou také je,že od vlády,která je schopná vyhodit za Tamiflu proti chřipce(výrobu vlastní z více jak 50% náš známý Al Gore) miliardu liber,která svou armádu používá k masakrování civilního obyvatelstva ve jménu boje proti terorismu,nemůžeme čekat nic jiného.Děsivou skutečnost otroctví v NSŘ pocítí právě Britové,jako první z Evropanů.V Londýně je více kamer,než obyvatel a nepokoje v poslední době(vyvolané britskou tajnou službou)měly otestovat připravenost pořádkových služeb,ale hlavně ....prošlo to jako vždy bez povšimnutí medií...byl poprvé ve velkém vyzkoušen Velký bratr k následným represím...i schvalování těchto činů je trestné,ba i neudání svého syna je trestné.....uvědomujeme si,jak rychle to jde s demokracií z kopce?
Proto si může teroristická oligarchie v čele Velké Británie dovolit i takový nesmysl,jako je ochlazování planety....takle hloupý nebyl ani středověk a do loga by si tihle pavědci mohli dát kladivo rozbíjející atom.
O samotném článku nemá smysl psát....!

Odpovědět


no situace je vážná

Lukáš Píše,2011-09-05 10:08:53

Určitě není sranda vyhodit miliony liber za nesmyslné projekty.
V těžké době spousta lidí upadá k používání omamných látek prostě to nevydrží...v takovém stavu bych nikam na diskuze nepsal už my ve vašem příspěvku chybí jen upíři.

Odpovědět


vážná situace

Jan Konečný,2011-09-05 13:11:30

Netvrdím, že New World Order a jiné politické manipulace jsou pravdivé, ale přijde mi minimálně nevědecké takový příspěvek shazovat a tvrdit o jeho autorovi, že fetuje. Kdybyste se nad tím radši zamyslel a napsal důvody, proč elitní skupiny nemůžou ovlivňovat plodnost lidí (Tamiflu atp. Co jsem slyšel, tak Bill Gates se veřejně hlásí k nutnosti regulace světové populace) či ovlivňovat média. Pokud si vědecká obec myslí, že se ochlazuje, ale IPCC tvrdí, že člověk Zemi otepluje a na to chrlí granty, tak je něco špatně už jenom tady.

Na druhou stranu působí příspěvek pana Varga vtipně už tím, že píše "dále NSŘ", ale nikde tuto zkratku nepoužívá : )

Kde je možné nalézt nějaké informace o nepodporování IPCC většinou světových vědců?

Odpovědět


pravda

Lukáš Píše,2011-09-06 13:05:19

No možná jsem reagoval trošku moc přímě ,ale nemohl jsem si pomoci prostě to tak na mě zapůsobilo...argumentovat by se dalo a elita zcela jistě určuje běh věcí přesně podle velikosti jejich moci bylo by dost naivní kdyby jsme si myslely opak. To je jen takove obecné okecaní. Věcně to ani nejde jak můžu vytvořit proti argument na doslova ujetou konstrukci "Spiknutí vedené několika málo satanisty". Jedině vymyslet jakousi proti konstrukci nepochybně by to bylo zábavné myslím, že to chápete já se budu raději mírnit.

Odpovědět

Ještě pořád někdo věří

Marek Šimon,2011-09-04 11:20:11

že člověk může změnit přirozené cykly Země?

Odpovědět

Síra v atmosféře

Vojtěch Kocián,2011-09-04 07:51:27

Ach jo. Tak mě napadá, když už mají takové "psí nápady" s vypouštěním síry do atmosféry, jestli by nebylo jednodušší odmontovat odsiřovací zařízení z uhelných elektráren. U tohoto nápadu alespoň relativně přesně známe důsledky (a není to ochlazení).

Odpovědět


Dagmar Gregorova,2011-09-04 09:16:16

Také mě to napadlo... a využít odpadní teplo na transport... jenže by to chtělo odchytávat ty ostatní složky, třeba to nešťastné CO2 (mohl by už konečně někdo spočítat, kolik ho jako lidstvo vydýcháme a zpoplatnit to. Sportovci by si museli připlatit :)

Nelze do článku dát všechno, byl by neúnosně dlouhý, ale třeba ten zmíněný dimetylsulfid se ve velkém množství dostává do atmosféry jako metabolický produkt mořského planktonu. Podívejte se do Wikipedie:
http://en.wikipedia.org/wiki/Dimethyl_sulfide
(viz odsek Natural occurrence)

A byla bych moc ráda, kdyby v diskusi (v dalším článku) někdo racionálně rozvedl problém vlivu molekul různých látek na stratosférický ozón - nejen těch, za které může lidstvo, ale i těch "dobrých", produkovaných přírodními procesy.
Chemikálie, které ozón za spolupůsobení slunečního záření rozkládají, se totiž do atmosféry dostávají i kdybychom zde nebyli. Navíc zimní úbytek ozónu nad póly je přirozený a souvisí více se slunečním zářením a opakující se atmosférickou situací, a je otázkou, nakolik skutečně k němu přispíváme. Ale cíleně se u laické veřejnosti vytvořil víc než zkreslený obraz a tak jsou - a to jsem si ověřila - lidé přesvědčeni, že ozónovou díru způsobujeme my a že je nad oběma póly neustále. A nikdo z klimatologů se to nesnaží uvést na pravou míru. Jsou dezinformace, které vyhovují a dá se na nich stavět...
Proč se v nedemokratických systémech likvidují vzdělaní a zorientovaní lidé? Pravda je velmi nebezpečná věc.

Odpovědět


Miroslav Novak,2011-09-04 16:43:06

Rusom trvalo 25 rokov, nez sa zbavili Lysenka:
http://cs.wikipedia.org/wiki/Trofim_Lysenko

Prajem prijemny den
miro novak

Odpovědět

Před deseti lety v roce 1991...

Radim Dvořák,2011-09-04 05:39:46

Utíká to, co? :-)

Odpovědět


:D :D

Dagmar Gregorova,2011-09-04 07:07:48

...mi povídejte... čím dál, tím rychleji...
Nejen léta a desetiletí, ale i dny. Začínám se obávat, jestli zanedlouho večer nedožene a pak i nepředběhne ráno. Navzdory zpomalování zemské rotace.

Odpovědět

-

Zdeněk Jindra,2011-09-03 21:45:22

Je to akorát další záminka na grant. Podvodníci! To bude, jako když bílý muž předstíral ovládání zatmění indiánům.

Odpovědět


Dagmar Gregorova,2011-09-04 02:41:24

to zdaleka není jediný "smysluplný" výzkum Britů... recykluji jeden svůj starší diskusní příspěvek - snad odkaz na pořad v ČT je ještě "živý":

http://www.ceskatelevize.cz/porady/10095523948-prizma/211411058100031/video/
Když si video pustíte od 14:05 minuty, dovíte se, jak vědci z University v Novém Walesu bojují proti globálnímu oteplování tím, že česnekem zabíjí metanogenní bakterie v trávícím ústrojí přežvýkavců - tedy hlavně krav (zatím). Na toto týrání za tři roky minuli 4 MILIONY LIBER! A doufají, že rozběhnou "velký byznys". (vše je v příspěvku).

Odpovědět


Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace