Pouze je značte  
Příznivci biopotravin požadují povinné zavedení označování potravin z geneticky modifikovaných plodin. Kolotoč medializace podpořený pochodem na Bílý dům se rozjel. Požadavek má údajně podporu 93 % oslovených.

 

Načíst stránku
Nezisková organizace Centrum pro bezpečnost potravin (Center for Food Safety – CFS) má sídlo ve Washingtonu.

Dvacetipěti stránková petice adresovaná orgánům státní moci a dokonce i hlavě státu, ohání právem spotřebitele vědět, zda si kupuje potraviny vyrobené z produktu připraveného gmo-technologií. Navrhovatelé chtějí, aby výkonný orgán, který je nejvyšší autoritou dohlížející nad povolováním léčiv a zdravotní nezávadnosti potravin v USA - Food and Drug Administration (FDA), vyžadoval na výrobcích potravin, aby své výrobky označovali, budou-li obsahovat složky z geneticky modifikovaných plodin.

 

Pokud by navrhované opatření došlo u zákonodárců sluchu, bude to znamenat nejen povinnost značit, ale též kontrolovat dodržování zákonné normy. Problém je v tom, že ve stávající legislativě je již zakotveno, že potravina musí být zdravotně nezávadná a jako taková musí projít testy. Na nátlak veřejnosti již dříve vědci dělali celou řadu dodatečných nákladných zkoušek, které se u běžných potravin nedělaly, nedělají a dělat nebudou. Výsledky vždy dopadly stejně a jejich závěr zní: konzumace gmo není zdraví škodlivá. V tomto směru FDA vydala své stanovisko o bezpečnosti takových potravin.
Petice tedy požaduje nebrat na stávající stav znalostí zřetel a zákonem vyžadovat dodržování něčeho, co neškodí a ještě to kontrolovat. V praxi by to znamenalo zdražení potravin, což by nebylo asi to hlavní. Vetší problém by mohl nastat, pokud by státní aparát sankcionoval výrobce a prodejce za nedodržování takového nařízení. Případný soudní spor by zdaleka nebyl jednoznačný. Argumentace státní moci by neměla oporu ve vědeckých poznatcích. Byl by to oříšek i pro soudce, protože ukládat tresty za porušení něčeho, co nikoho neohrožuje, logiku postrádá. Přesto je těžké odhadnout, jak nakonec celá kauza dopadne. Demokracie je totiž o tom, že přání občana je třeba respektovat.
Než ale začneme Američany odsuzovat, bude dobré se z jejich petice, kterou připravili právníci, seznámit s ještě jedním odstavcem: "Geneticky upravené potraviny musejí být označeny v 15 státech Evropské unie, Rusku, Japonsku, Číně, Austrálii, Novém Zélandu a mnoha dalších zemích světa,"... „jako Američan pevně věřím, že bych měl mít také právo vědět, zda moje potraviny byly touto technologií připravovány“.
  

 

Aktivisté se vydali na pochod

Načíst stránku
„POUZE JE ZNAČTE“ hlásá požadavek na petičních stránkách.

Jednou z akcí pořádaných na podporu petice je 16-ti denní pěší tůra z New Yorku přes Philadelphii a Baltimore do Washingtonu. Koná se pod heslem „Průhlednost v označování geneticky modifikovaných potravin“.  Průvod má dorazit k bráně Bílého domu 16.října. Organizátoři hodlají předat požadavek Baraku Obamovi osobně. Podle slov Kena Cooka, představitele hnutí a výkonného ředitele pro životní prostředí pracovní skupiny Centra pro bezpečnost potravin, se jejich akce setkává s velkou podporou a 80 – 90 % oslovených se vyjadřuje ve prospěch požadavku značení potravin. Cook se netají tím, že hájí zájmy asociace výrobců organických potravin. Ve svých cílech má jasno. Ekonomické hledisko výroby potravin je jen jednostranným přístupem a podle něj je tu ještě hledisko „zelené ekonomie“.

 

Politici jsou tak trochu v pasti. Na jedné straně již nyní platí, že potraviny získané z geneticky modifikovaných rostlin musí splňovat stejné bezpečnostní a právní normy jako potraviny z jejich ne-geneticky upravených protějšků, na straně druhé tu je oblíbené rčení latiníků „Vox populi, vox Dei“. Možná bychom ale nemuseli tentokrát citaci z dopisu Alcuina Karlu Velikému krátit.  V roce 798 napsal: „Nec audiendi qui solent dicere, Vox populi, vox Dei, quum tumultuositas vulgi semper insaniae proxima sit.“ A těm, kdož říkají, že hlas lidu je hlasem Božím, nemá se věřit, neboť rozmařilost davu je vždy velmi blízka šílenství.
 

 VIDEO: „Nebuďte slepí u geneticky upraveného jídla

Poznámka: článek Nobelova cena 2011 za fyziku byl doplněn do další informace. http://www.osel.cz/index.php?clanek=5907

Datum: 06.10.2011 15:18
Tisk článku

Související články:

Němečtí aktivisté přitvrdili     Autor: Josef Pazdera (16.07.2011)
Hrozí Evropě nedostatek krmiv?     Autor: Jaroslav Petr (12.10.2007)
Francouzský soud osvobodil aktivisty ničící GMO     Autor: Jaroslav Petr (12.12.2005)Diskuze:Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace