Testy odhalí alkoholiky  
Zapírat již nemá smysl, testy na ethyl glucuronid, fosfatidyl ethanol a na estery mastných kyselin jsou schopny určit kdy, kolik a jak často holdujete alkoholu.

Pokud máte tendence být v odpovědích na otázku „kolik pijete“  méně upřímní, mohly by vás překvapit nové testy, které z krve, moče a vlasů odhalí nejen to, jak mnoho alkoholu jste bezprostředně vypili, ale také s jakou vervou  jste alkoholu holdovali během uplynulých týdnů a měsíců.

První, kdo začnou využívat nové poznatky o následcích požití alkoholu, na kterých jsou nové testy založeny, budou lékaři specializující se na léčbu pacientů se sklonem k alkoholismu. Neméně lákavé je využití nových poznatků také pro zaměstnavatele, pojišťovací společnosti a především pro soudní praxi.
Aerolinie mohou novými testy například odhalit piloty, kteří jsou notorickými pijáky.
O vašich prohřešcích se zaměstnavatel může dovědět z pouhého vyšetření vlasů.
Z rozboru moči může nyní policie zase dokázat to, zda řidič pil alkohol před nehodou a to i tehdy, když se testu podrobí až mnoho hodin, nebo dokonce i dnů po nehodě.
Použití celé sady dnes dostupných testů  poskytne přesný obraz chování sledované osoby a její vztah k alkoholu.
„Nové testy zjistí, kdy jste byli naposledy opilí a také to, zda jste občasní, nebo notoričtí pijani“, říká Friedrich Wurst z University od Basel ve Švýcarsku, člen mnohonárodního týmu, který se na vývoji a zkoušení funkčnosti testů na alkohol podílel.

Nepřímé důkazy
Samotný alkohol zmizí z organismu během několika hodin. Existují ale metody, které mohou odpovědět na otázku, zda jste pili alkohol. Většina v současnosti používaných testů je založena na nepřímých důkazech jakými  jsou stanovení hladiny jaterních enzymů, které se po konzumaci alkoholu uvolňují do krve. Tyto metody mají ale mnoho omezení, která vyplývají z toho, že také jiné toxiny a dokonce i samotné těhotenství  mění hladiny těchto enzymů takovým způsobem, že žádný z testů na jaterní enzymy není dokonalý a specifický.O důvěrném vztahu k alkoholu svědčí i játra. Ta na spodním obrázku jsou postižena cirhózou.

Test na EtG
V minulém desetiletí různé skupiny výzkumníků z různých koutů světa studovaly rozpadné produkty specifické pro alkohol. Zjistili, že jeden z indikátorů – ethyl glucuronid (EtG) se začne akumulovat v krvi a to i poté, co hladina alkoholu již klesá.
Přítomnost ethyl glucuronidu, i když v krvi žádný alkohol není, svědčí o „po alkoholovém“  stavu. Přítomnost EtG usvědčí pachatele nehody z opilosti i v případě, že se dostaví k testu na alkohol až po několika hodinách, nebo dokonce i po několika dnech po události. EtG totiž přetrvává v moči po stavu opilosti až po dobu pěti dnů.  

Test na Peth
Jiný test, který sleduje přítomnost látky fosfatidyl ethanol (Peth), je zase schopen poskytnout jiný druh informace. Peth přetrvává v krvi po dobu tří týdnů, ale jen tehdy, pokud zkoumaná osoba konzumovala dávku alkoholu odpovídající třem pivům za den opakovaně. Wurstův tým tvrdí, že tento ukazatel je mnohem přesnější ukazatel dlouhodobějšího chování, než jaký dosud poskytovalo sledování hladin jaterních enzymů. A dodává „prakticky jsme nezaznamenali při svém sledování falešnou reakci, neboli omyl špatným vyhodnocením tohoto testu“.

Test na FAEEs
Chemický rozbor, kterým se zjistí zastoupení čtyř esterů mastných kyselin ( FAEEs ) ve vlasech, poskytne ještě dlouhodobější pohled do minulosti sledované osoby. Změny v hladinách esterů mastných kyselin se sice objeví v krvi již v průběhu dvanácti až osmnácti hodin po konzumaci alkoholu, ale tyto změny se natrvalo zabudovávají do vlasů. Složení vlasů je tedy schopno vypovídat o chování alkoholika i dlouho „poté“.

 Složení esterů mastných kyselin, zabudovaných ve vlasech, je schopno poskytnout důkaz o vašich alkoholových prohřešcích. Přinejmenším do doby, než se stavíte u holiče.

Odborníci většinou hodnotí nové testy jako významný přínos, který nedovedeme v současné době ani dost dobře docenit. Jako jeden z příkladů možného využití uvádějí i to, že pokud matka v průběhu těhotenství pije, lze to zjistit vyšetřením meconia - prvních výkalů novorozence. Pokud se v meconiu přítomnost FAEEs prokáže, je to doklad o tom, že matka svým chlastem své dítě v době těhotenství ohrožovala. Tento poznatek, byť získaný pozdě, lze využít k tomu aby v průběhu dalšího těhotenství byla novými testy nezodpovědná matka monitorována. A v případě potřeby aby byla přijata příslušná opatření na ochranu ještě nenarozeného dítěte.
Kdy se u nás nové testy začnou uplatňovat bude záviset i na tom, jak rychle jejich zavedení do soudní praxe umožní naše legislativa. O tom, jak se v této kauze zachovají zákonodárci, kterým při odjezdu z náročných nočních jednání občas překážejí i zaparkovaná auta, si netroufáme spekulovat.Pramen: Alcohol and Alcoholism, vol 39, p 33

Datum: 14.02.2004
Tisk článku


Diskuze:

Není to až tak neřešitelný problém

Pavel Brož,2004-03-03 13:50:49

Případy, kdy rodiče mají děti kvůli sociálním dávkám, nejsou v Čechách až tak celospolečensky palčivé, tento problém se projevuje ve větší míře spíše např. na Slovensku u romského etnika (tím neříkám, že u nás tento fenomén vůbec neexistuje, pouze tvrdím, že není dominantním problémem ve vztahu k problematice ohrožených dětí). Pokud by navíc fungovalo bez mnohaletých průtahů odebírání dětí z je ohrožujících rodin (ono skoro neprobíhá vůbec), tak by tito rodiče záhy přicházely o sociální dávky pobírané na tyto děti, takže by velmi rychle přišli na to, že rodit děti kvůli výdělku na sociálních dávkách se jim jednoduše nevyplatí. Jenže to se znovu okruhem vracíme k naprosté neochotě společnosti ohrožené děti chránit. Vyznívá potom dost pokrytecky, když se tato společnost hrozí z mediálně známých případů týraných až utýraných dětí, a přitom právě ta samá společnost si nechce pálit prsty proto, aby tyto děti ochránila.

Odpovědět

Ad ochrana ditete

Jirka,2004-03-03 09:02:16

Sice je to tady mimo misu, ale ochrana ditete pred rodici je neresitelny problem. Neni treba mozne zakazat rodicum, kteri se evidentne nedokazi dostatecne postarat o sve dve deti, aby meli dite treti. A to ani v pripadech, kdy existenci ditete sami rodice pouze zneuzivaji (treba k socialnim davkam) a pritom mu nepredavaji zakladni socialni ani jine znalosti vyzadovane spolecnosti.

Odpovědět

Jenže to je úplně o něčem jiném

Pavel Brož,2004-02-18 17:12:44

Ono i u nás je neuvěřitelně obtížné adoptovat dítě. Matka mého kolegy dělá v kojeneckém ústavu, a přesto, že by byla ideální matkou pro jedno ohrožené dítě, nemá šanci jej adoptovat, protože biologická matka k tomu nedá souhlas, ačkoliv se sama o dítě odmítá starat. Naopak matky těžké alkoholičky, jejichž alkoholismus je průkazný i bez těchto nových testů, mají u nás jistotu, že jejich jimi ohrožované dítě jim soud nikdy neodebere. Jinými slovy - sebenovější a sebelepší testy postavení dětí alkoholiček nezmění, pokud tady nadále nebude existovat na straně soudů vůle tyto děti chránit - a tato vůle tady opravdu není (doložitelných případů tohoto tvrzení jsou bohužel stohy).

Odpovědět

už toto se v praxi děje

Jarda,2004-02-18 17:03:44

Má známá ve Francii chtěla adoptovat dítě a musela předtím absolvovat podobný test u lékaře, který jí prokázal několik sklenek vína v před třemi týdny před vyšetřením a protože by byla její žádost o adopci zamítnuta pro náklonost k alkoholu musela požádat známého lékaře, aby sfalšoval výsledky a dal jí potvrzení, že test byl negativní. To svědčí, že se tyto testy brzy rozšíří.

Odpovědět

To sice ano, jenže ony ty testy nebudou podstupova

Pavel Brož,2004-02-17 13:41:35

Dokáži si živě představit ten povyk, který by se spustil, pokud byste snad chtěla nechat matky paušálně podrobovat takovým testům. Kdejaký právník navíc kdykoliv výsledek sebelepšího testu zpochybní tvrzením, že žádný test nefunguje s jistotou na rovných 100%. Přiznám se, že v tomto ohledu jsem naprostý technopesimista - nevěřím tomu, že sebedokonalejší lidské vynálezy ochrání lidi před nima samýma. Např. k ochraně malých dětí by tady musela být především vůle, a ta tady jednoduše není, stačí si připomenout ty případy absurdních soudních rozhodnutí, kdy ohrožené děti byly opakovaně svěřovány do výchovy právě těm rodičům, kteří je ohrožovali, a kdy některé z těchto případů skončily nakonec tragicky. Na tomto stavu bohužel i ty sebezázračnější testy samy o sobě nic nezmění.

Odpovědět

matky alkoholičky

jana dvořáková,2004-02-17 09:58:32

Myslím, že hlavní výhodou testů, které by ukázaly na zatloukající nastávající matky, není to, že bychom je pak mohli potrestat. Důležité je, že se hned dozvíme, proč ten mrňous roste tak pomalu a budeme vědět, jaké další zdravotní problémy ho čekají. Pak mu snad budeme moci v rámci omezených možností pomoci. Také si myslím, že nemálo těhotných, které jsou přesvědčené, že jednu dvě sklenky mohou v klidu zatlouct, riziko prozrazení odradí.

Odpovědět

A k čemu ten test na matku alkoholičku v praxi bud

Pavel Brož,2004-02-16 19:23:14

V tomto směru jsem skeptik - dostatečně cynický právník dokáže vysekat z trestu i vražedkyni vlastního dítěte, možná si na ten případ vzpomínáte. Jinými slovy, je pěkné, že existují testy prokazující alkoholismus matky, jenže v reálu bude vždycky možné, aby obhájce uspěl se sebeabsurdnějším tvrzením v její prospěch, a pro soud sebeprůkaznější test na alkoholismus stejně není důvodem pro odebrání dítěte - v minulosti jimi v mnoha případech nebylo ani prokazatelné týrání dítěte, takže matky alkoholičky mohou mít bohužel nadále klidné spaní, i kdyby jim nové testy ukazovaly promile alkoholu v krvi přímo na čele.

Odpovědět

To Pavel

Chose,2004-02-16 11:58:32

Neznáte Járu Cimrmana ? V posudku budete mít napsáno že jste chlandil před dvaceti dny plusmínus dvěstě let, je to jen další nepřesná metoda kterou na vás bude moct úředník použít když se mu to bude hodit.

Odpovědět

hm...

majkl,2004-02-16 11:08:47

Pokud způsobím nehodu a zjistí se, že před 5 dny jsem si dal 3 píva, tak to jako bude přitěžující stejně, jako když nadejchám? To je snad blbost, ne?

Odpovědět

Přesnost?

Pavel,2004-02-16 10:40:20

S jakou přesností dokážou tyto metody určit dobu požití alkoholu? Co když řidič bude tvrdit, že si dal panáka po nehodě?

Odpovědět

ajajaj

pavel houser,2004-02-15 17:25:15

no - ktery biochemicky hacker tento test dokaze osidit? nechci do ustavu!

Odpovědět


Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace