Školáci a výzkum hornin z Marsu  
Zajímavou akci spouští americká NASA. Hodlá zapojit školáky z celého světa do programu výzkumu Marsu.
Zatímco se sonda Oportunity po drobných problémech připravuje k odběru vzorků martské půdy, NASA v rámci pěstování dobrých vztahů s veřejností vyhlásila zajímavý program pro školáky z celého světa. Pro srovnání výsledků analýz martské půdy použije NASA výsledky rozboru co nejpestřejšího souboru pozemských hornin. A právě s vytvořením téhle databáze by měly děti vědcům pomoci. Mají poslat do USA vzorky hornin z místa svého bydliště. NASA očekává, že se jí sejdou tisíce vzorků z celého světa a přiznává, že se velmi těší na kousky z exotických oblastí, např. na lávy z rovníkových pacifických ostrovů.

Žáci jsou vyzýváni, aby poslali do NASA kus horniny o velikosti zhruba 10 cm spolu s dalšími údaji. Za to slibuje vystavit obrázek vzorku na své webové stránce i s křestním jménem dodavatele a na adresu svého spolupracovníka pošle certifikát potvrzující účast v akci a výsledky rozborů. Termín uzávěrky akce zatím nebyla vyhlášen.

Pro nás je tahle akce příležitostí k zamyšlení. Ani tak věhlasná instituce, jako je NASA, si nenechá ujít jedinou příležitost k tomu, aby nastavila veřejnosti, z jejíchž daní je placena, cosi jako „lidskou tvář“. A cílí celkem logicky na školáky, protože to jsou budoucí plátci všech daní a jsou to lidé, kteří v následujících desetiletích budou ve volbách rozhodovat o tom, na co peníze z jejich daní půjdou. I v kalupu akcí martské mise se vědcům nestane, že by „měli moc práce“. Mnohé z našich výzkumných ústavů zjevně nepracují na tak žhavých tématech, ale jejich kontakty s veřejností se bohužel omezují na nárazové akce typu „dnů otevřených dveří“, po kterých však dveře do svých laboratoří o to pevněji přibouchnou, aby je snad z jejich bádání nikdo nerušil. Vzorky lze zasílat na adresu

Dr. Phil Christensen
Mars Space Flight Facility
Arizona State University
PO Box 876305, Moeur Building Rm 131
Tempe, AZ 85287-6305

U.S.A.

Podrobnosti o podmínkách účasti v akci lze zjistit na webu na adrese: http://marsrovers.jpl.nasa.gov/classroom/schoolhouse/

Chcete se podílet na výzkumu Marsu a chodíte do školy? Americká NASA vám tu možnost nabízí.
Datum: 16.02.2004
Tisk článku

Související články:

Situace roverů na Marsu se zhoršuje     Autor: Pavel Koten (23.07.2007)
Mr. O na oběžné dráze Marsu     Autor: Pavel Koten (13.03.2006)
Na Marsu existuje vodní led     Autor: Miroslava Hromadová (02.08.2005)Diskuze:

Re: Myslím, že PR to není

kolisko,2004-02-18 22:11:45

Dramenbejs: Ja naopak myslim ze instituce financovane z federalnich nebo statnich instituci se tak chovaji ve valne vetsine. Chcete videt vyzkumna strediska ve Walla Walla? Ale jiste, pojdte se podivat. Chcete si udelat prohlidku hraze mistni prehrady? Neni problem! Vzdyt byla postavena z verejnych fondu.

Netvrdim, ze za touhle akci NASA neni jista davka vypocitavosti, ale je fakt ze dobre vztahy s verejnosti jsou u verejne finacovanych instituci jsou v USA daleko beznejsi nez u nas.

Odpovědět

Myslím, že PR to není

Dramenbejs,2004-02-17 18:41:40

V Americe používají instituce poměrně zajímavých metod, jak optimalizovat svůj chod. Nemyslím, že by to dělali kvůli vztahům s lidmi.

Odpovědět


Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace