Najdeme mimozemšťany podle umělého osvětlení?  
Astronomové navrhují pečlivě prozkoumat blízké hvězdy s teleskopy, které by zvládly zachytit rozdíl mezi denní a noční stranou planety, pokud je v noci osvětlená civilizačními vynálezy.

 

Zvětšit obrázek
Najdeme je podle záře měst? Kredit: David A. Aguilar (CfA).

Z nějakého důvodu jsme velmi žhaví zjistit, zda se někde poblíž nenachází civilizace podobná té naší. Historie nám sice říká, že kontakty mezi civilizacemi obvykle končí velmi smutně, a že bychom měli být přinejmenším opatrní, přesto se ale poměrně usilovně snažíme po mimozemšťanech v rámci možností pátrat.

O popularitě lovu na mimozemšťany svědčí například zapojení tisíců nadšenců z celého světa do projektu distribuovaných výpočtů SETI@home, kdy dobrovolníci nabízeli strojový čas svých počítačů ke hledání vzkazů mimozemšťanů v datech z radioteleskopu Arecibo. Zároveň netušíme, co vlastně hledáme a tak není divu, že v hledání mimozemských civilizací panuje zmatek. Astronomové prohledávají snad úplně všechno, od rádiových signálů, až po krátké laserové záblesky komunikujících mimozemšťanů. Jak asi všichni vědí, veškeré snažení v tomto směru bylo doposud zcela marné.

Zvětšit obrázek
Důvěrně známý design software SETI@home. Kredit: SETI@home

 

Se zajímavým nápadem, jak v blízkých hvězdných soustavách hledat cizí civilizace, přicházejí Avi Loeb z Harvard-Smithsonian Center for Astrophysics a Edwin Turner z Princeton University. Jejich koncept se vlastně podobá známému projektu hledání mimozemských civilizací SETI (Search for Extra-Terrestrial Intelligence), který se zaměřuje na zachycování radiové komunikace případných emzáků a také na občasné vysílaní rádiových vzkazů do vesmíru, jako byla například Zpráva z Areciba, vyslaná v roce 1974 do kulové hvězdokupy M13 v souhvězdí Herkula. Loeb s Turnerem navrhují sledovat nikoliv rádiové vlny, ale umělé světlo vyzařované cizí civilizací, pokud by ovšem taková civilizace umělé osvětlení potřebovala. Stačí letmý pohled na povrch Země během noci a hned je každému úplně jasné, o čem je řeč. Lidstvo totiž v noci velmi intenzivně svítí, přinejmenším v hustě osídlených oblastech s moderními velkoměsty.

 

Sledovat osvětlení případných cizích civilizací není snadné, ale rozhodně to prý není nemožné. Planeta s cizí civilizací by při oběhu mateřské hvězdy byla osvětlovaná z různých stran, přičemž by od její noční strany přicházelo o něco více světla, než od strany denní a my bychom tyto jemné rozdíly mohli pozorovat a odlišit od sebe planety s umělým osvětlením od planet bez něj. Dnešní teleskopy to ještě nezvládnou, mohly by to svést až jejich nástupci v blízké budoucnosti. Už dnes si ale můžeme vyzkoušet, jak tahle technologie funguje a to v hranicích Sluneční soustavy.

Zvětšit obrázek
Země v noci. Kredit: NASA, Wikimedia Commons.

 

Loeb a Turner spočítali, že naše nejlepší teleskopy by dnes zachytili světlo velkoměsta velikosti Tokya, pokud by se takové město rozkládalo na tělese v Kuiperově pásu, tedy v místech, kde kolem Slunce obíhá bývala planeta Pluto, Eris a spousta dalších zmrzlých balvanů. V ledovém tichu Kuiperova pásu sice žádné takové město nejspíš nebude a srovnání se planetou v obyvatelné zóně (kde může být tekutá voda) vlastně pokulhává, protože denní strana objektů Kuiperova pásu je v průměru 1000krát tmavší než denní strana Země, ale operátoři teleskopů alespoň mohou trénovat, aby byli připraveni na průzkum nejbližších planet podobných Zemi, jejichž objevy jsou už jenom otázkou času.

Zvětšit obrázek
Avi Loeb. Kredit: A. Loeb, Harvard University.

 

Pozemská civilizace v důsledku bouřlivého rozvoje komunikačních technologií poměrně svižně přešla z marnotratného vysílání rádiových vln na optická vlákna a stala se tak  mnohem méně viditelnou ve vesmíru a něco podobného by se mohlo povést i eventuálním dalším civilizacím. V takovém případě by pozorování světel civilizací jistě přišlo vhod, pokud ovšem tyto civilizace běžně nerozvíjejí technologie, které by jejich osvětlení skrývaly. Pokud jsou emzáci paranoidní srovnatelně s námi, tak to určitě nemůžeme vyloučit.

 Prameny: Harvard-Smithsonian Center for Astrophysics Press Release 3. 11. 2011, Cosmos Magazine 11.11. 2011, Wikipedia (SETI@home).


 

Datum: 25.11.2011 13:14
Tisk článku


Diskuze:

teda vidí, ale jinak něčim jinym

Karel Krolský,2011-12-15 01:38:36

Vidí magnetický pole, vidí ultrazvukem, já nevim, jsou řeba inteligentní, ale nemají potřebu nic vynalézat :)

Odpovědět

ufoni maj perfektní vidění, nebo jiný smysl

Karel Krolský,2011-12-15 01:36:56

nebo žijí v podzemních městech, nebo v noci prostě spí a nesvítí, neválčí, nekradou a nikam nechoděj, takže ty lampy prostě nepotřebují

Odpovědět

Skoda penez

Jan Hruska,2011-11-28 12:13:57

Hledani mimozemstanu to je pouhy populismus na ktery lide slysi, ale vubec nepremysleji k cemu je to dobre. Kdyz pominu mizivou sanci nekoho najit, je dobre se zamyslet co z toho bude. Nalezena civilizace bude o miliony mozna desitky milionu let vyspelejsi a nestoji ji za to letet se na nas divat, budeme pro ne mnohem mene zajimavi nez jsou pro nas mravenci. Oni maji sve duvody proc nas nekontaktuji nebo vubec neexistuji. Muzeme si take uskodit pokud nas signal zachyti a zjisti jak tu plytvame zdroji na mozna i pro ne bohate planete a to pak nemusime dopadnout nejlepe. To je o dost pravdepodobnejsi nez ze se na nas budou jezdit divat jako na zvirata v zoo. To ze budou "jen" o +-10000 let od nas je velmi optimisticke.

Odpovědět


Nevím, možná že to až tak k zahození není.

Václav Spěvák1,2011-11-28 19:55:00

Pane,
Souhlasím s vámi v tom, že hledání příliš pokročilých civilizací může být nebezpečné. Pravdou však je, že už samotný termín ,, vyspělost'' není zcela relevantní, protože, neznáme žádnou jinou civilizaci než lidskou, a i když si ,, vyspělost'' přesně definujeme, náš termín bude platit jen pro lidi. Nemůžeme tedy o mimozemském životě tvrdit, že je vyspělejší. Rovněž si myslím, že život může mít natolik rozličné formy, že s nimi nebudeme možná nebudeme moci komunikovat. A tak dále. Uvažování o kontaktu s mimozemským životem je zkrátka dost ošemetné, a to z toho důvodu, že žádný neznáme, a naše představy jsou tedy irelevantní. Především si však myslím, že budoucnost lidstva je především ve vesmíru, o kontaktu minimálně s primitivními formani cizího života se nemůžeme vyhnout.
Dále tu pak jde o jisté filosofické hledisko: Člověk vždy přemýšlel, tvořil, uvažoval a objevoval sám, Nikdy tedy neměl pohled na věc než-li lidský. Nyní můžeme získat oponenta.
Děkuji

Odpovědět

Umělé osvětlení

Pavel Krůžela,2011-11-25 15:34:54

Obrázek naší planety v noci mě vždcyky fascinoval :)) Dívám se, že Indie na to jak je chudý stát tak docela svítí....nebo třeba Skandinávie na to jak malý počet obyvatel má......

Odpovědět


-

Zdeněk Jindra,2011-11-25 17:46:11

Také jsem se nad tím obrázkem zamýšlel. On bude nejspíš problém v tom, že podobné metodiky si lidé vymýšlejí sebestředně. Podívají se, co sami dělají nejvíc a to pak prohlásí za vyspělý standard. Podívejte se na Wikipedii na "Vyspělé země" - zářný příklad. Asijští mniši by se asi divili, co ti "primitivové" považují za vyspělost.

Odpovědět

Dobrý nápad,

Barak Obava,2011-11-25 14:57:02

ale vzhledem k tomu, jakým způsobem v současnosti hledáme planety, budeme potřebovat asi tak milionkrát citlivější teleskopy. Kde je vzít ten pán taky poradil?

Odpovědět


Diskuze je otevřená pouze 7dní od zvěřejnění příspěvku nebo na povolení redakce
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace