Alternativní medicína má problém  
Connecticutská universita obeslala více než deset vydavatelství s upozorněním, že jejich pracovník profesor Dr. Dipak Das podváděl. Vědecké práce propagující ajurvédu a prodlužování života jsou podvrhem. Léčba rakoviny výtažkem z hroznů, napravování umdlévajícího srdce česnekem také zřejmě stojí na vodě.

 

 

Zvětšit obrázek
Která z doporučení stojí na podvodu?

Dobře se to čte, když se v úvodu článku uvede, že základem jsou poznatky alternativní medicíny z Indie z doby před 4500 lety. A když se zdůrazní jak Staří Hindové ve svých lékařských knihách velebili “darakchasava” (kvašenou šťávu z červených hroznů) a podtrhne se to textem z Bible o červeném vínu jako „daru Božím“, pak už ve schopnosti hroznového džusu léčit neduhy všeho druhu uvěří hodně lidí. Dipak Das v této víře dospěl tak daleko, že pracné získávání dat na podporu tradovaných pravd začal považovat za ztrátu času.

 

 

Zvětšit obrázek
Profesor Dipak K. Das, PhD, (Kredit: UConn)

V omluvné zprávě university se píše o výsledcích interního šetření z něhož vyplynulo, že pan profesor  podváděl nejméně sedm let a že lze dokázat falzifikaci ve 145 případech. Zatím. Ještě není jasné do jaké míry vyrábění a překrucování výsledků pokusů ovlivnilo celkový závěr a vyznění jeho vědeckých publikací, ale i to by časem mělo vyplout na povrch, protože americký úřad bdící nad čestností ve výzkumu (U.S. Office of Research Integrity) již zahájil nezávislé prověřování výsledků. 

 

Ředitel Výzkumného kardiovaskulárního centra svéráznou podporou ajurvédy připravil svému chlebodárci (University of Connecticut) ostudu, která se bude dlouho skloňovat. Protože jde o uznávaného vědce s mnoha oceněními, dostala důvěra veřejnosti ve vědu hodně na frak. Stahovat a dementovat vědecké články bude zřejmě jedenáct vědeckých časopisů a vrásky na čele se asi udělají i těm, kdož uvěřili příbalovým letákům a utráceli za léky z oblasti alternativní medicíny.

Zvětšit obrázek
Na místo ředitele Kardiovaskulárního centra University of Connecticut School of Medicine ve Farmingtonu asi bude brzo vypsán konkurz. (Kredit: UConn)

Universita přišla o 890 000 dolarů, které jeho pracoviště získalo z federálních grantů na pokračování "výzkumu" Dr. Dase. Musí odmítnout i další finanční podpory na činnost jeho kardiovaskulárního centra. Židle na kterou usedl v roce 1984 a na níž v roce 1989 získal definitivu, asi bude brzo volná. Universita zahájila odvolací řízení, předat se vyrozumění Dasemu, ani získat jeho vyjádření k této kauze se nepodařilo, není k zastižení. Tristní na této kauze je, že nebýt anonymního udání, které na podvod s vymyšlenými daty upozornilo, asi by pan profesor dál požíval té nejvyšší společenské důvěry a lékaři by se ve své praxi řídili výsledky pramenícími z jeho „objevů“.

 

Profesor Dipak K. Das je autorem a spoluautorem mnoha vědeckých a široce citovaných publikací. Nad tím, jak to nyní udělat s produkty podvodníka, aby to co nejméně poškodilo vydavatele, si hlavu lámou editoři i takových periodik, jakými jsou například: FEBS Letters, American Journal Physiology,  Heart Circulatory Physiology, Cardiovascular Ressearch, Journal of Molecular and Cellular Cardiollogy, Cellular and Molecular Biology, Annals of the New York Academy of Sciences - Sborník americké akademie věd, Drugs Experimental Clinical Research, Cell Biochemistry and Biophysics, Pharmacolology, a další.

 

Zvětšit obrázek
Resveratrol (trans–3,4,5–trihydroxystilben) asi nebude takovým všelékem, jaký z něj udělal profesor Dipak K. Das.

Rozsah podvodů je tak velký, že vyznat se v tom, které závěry  vědeckých prací jsou zmanipulované a bezcenné a které ne, by v tuto chvíli nedokázal asi ani sám autor. Bude dobré se k jeho pracem i k těm, na nichž se nějakou formou podílel, po čase vrátit.  Určitě jich hodně bude zopakováno. Nikdo nebude chtít aby stín  manipulace padl i na jeho hlavu. Do doby, než opakované testy udělají za Dasovým mistrovským dílem definitivní tečku, bude dobré téměř zázračné působení resveratrolu, „dokázané“ na  obézních myších, jimž přídavek této substance z červeného vína  prodlužoval život, brát tak trochu s rezervou. Rozumnější asi bude si místo alternativního léku koupit třeba i jen obyčejnou Frankofku. Když ne život, tak ta prodlouží aspoň dobrou náladu. Co je pravdy na tom, že výtažkem z hroznových slupek či česnekem lze zvládnout ischemickou chorobu srdce, atherosclerózu a srdeční arytmii, čímž se Dr. Das stal mezi „alternativci“ celosvětově uznávanou kapacitou, se asi teď nebude chtít nikdo vyjadřovat. Jak rychle z příbalových letáků přípravků alternativní medicíny zmizí dobrozdání opírající se o výzkumné závěry podvodníka, si také netroufáme odhadnout.     

 

Datum: 17.01.2012 08:49
Tisk článku


Diskuze:

Jaký problém?

Katka Valenčíková,2012-02-01 03:45:32

Alternativní medicína je něco jako političtí představitelé, ani GORILA ani jiny sebevetsi odhaleni podvodu a korupce nejvyssiho kalibru jim neuskodi. Dosadi si na mista lidi, kteri jim zaruci skartovani dukazu. A Ty obcane si muzes chvili rvat na namesti, az Ti bude zima, tak zase pujdes domu a pracovat, protoze nejak si na chleba a na najem vydelat musis.

Odpovědět

makrobiotické prasa

Martin Smatana,2012-01-20 07:08:05

Na stránke zahady.cz som našiel vydarený textík, tak si dovolím dať ho sem do diskusie na odľahčenie.

Byl jsem autorem petice Makrobiotická strava do našich chlévů, aby jsme měli zdravé maso, a zároveň aby i zvířata mohla mít šanci na pročištění těla vyladění se na jemnější vibrace a tím pádem i na duchovní vzestup. Mezi lidmi jsem neuspěl, a tak jsem se rozhodl dát duchovní šanci aspoň svému praseti. Vařil jsem mu makrobiotickou stravu, převážně vegetariánskou. Po nějakém čase mi však prase onemocnělo. Rychle jsem skočil do obchodu s léčivými kameny a dle návodu jsem mu některé přikládal na tělo a z některých mu vařil léčivé čaje. Zkoušel jsem i sestavovat léčivé a posilující mandaly. Nic. Zkoušel amulety přímo od Amazonských šamanů zajišťující zdraví a vitalitu. Zase nic. Pak mě to napadlo. Urinoterapie. Nařídil jsem tedy praseti půst, odebíral jsem jeho ranní moč a tou jsem ho napájel. Nic nezabíralo a tak jsem se připravil na nejhorší. Celou místnost jsem vysvětil svěcenou vodou z kostela umístil jsem krucifick na zeď, zapálil svíčky a začal praseti předčítat z tibetské knihy mrtvých o bardech, aby jeho duše nezabloudila a mohla se pak inkarnovat do člověka a pak dosáhnout osvícení. Prase záhy na to umřelo. Pevně věřím, že jsem pro něj mnoho vykonal a že ono je mi velice vděčné, za mou lásku, soucit a starostlivost i za to, že mělo to štěstí seznámit se z lidským 'duchovnem'."

Odpovědět

poškození slova alternativní?

Jarda Souda,2012-01-19 09:27:42

Aby nedocházelo k nedorozumění hned ze startu je dobré si pojem alternativní medicína definovat. Z článku chápu spíš že šlo o pokusy a techniky běžné medicíny s přírodními látkami, což nepovažuji za alternativní.... Tedy i já bych se přikláněl k jinému nadpisu, méně zavádějícím: Výzkumný lékař, profesor Das padělal závěry svých výzkumů...
O podvodech běžné medicíny se příliš nemluví (mají několikanásobně vyšší příjmy- proto i lepší krytí?) To jak fungují farmaceutické firmy doporučuji přečíst něco od Johna Virapena....
Další ze zvláštních postupů klasické medicíny byla prasečí chřipka, od objevení prvního případu k ohlášení vakcíny stačilo několik málo měsíců, za takovou dobu není možné provést klinické testy s odpovídajícími výsledky. Očkovaní dostávají chřipky se silnějšími průběhy...ale články proti těmto farmaceutickým gigantům jaksi chybí... Nezastávám se podvodného Dase a jeho týmu, ale kolik takových týmů je a kolik jich zatajují i vedlejší účinky? Je totiž rozdíl jestli podvádím tak že zvětším míru hlavních účinků a nebo nezahrnu účinky vedlejší. Paušalizování podvodníků není možné každý podvod mese jiná rizika...

Odpovědět


Tomáš Hluska,2012-01-19 12:40:33

paušalizování podvodníků není možné? Tak proč to děláte?
Zase ta samá pohádka o zlých farmaceutických firmách. Proč je teda už konečně někdo nezažaluje, když jejich produkty přinášejí zdravotní problémy?
Myslíte, že na každou sezonní chřipku se dělají několika leté klinické testy? To by ta vakcína byla víte na co.

Odpovědět


Alternativní ano, nebo ne?

Josef Pazdera,2012-01-19 21:42:42

K opakujícím se námitkám, že nejde o alternativní medicínu a že by bylo dobré změnit alespoň název článku. Nemyslím si to. Například proto, že jeden z nejcitovanejších článků pana profesora Dase má název: "Resveratrol in cardioprotection a therapeutic promise of alternative medicine" (Mol Interv. 2006 Feb;6(1):36-47.). Sám profesor tedy dává do svých článků termín ALTERNATIVE MEDICINE. Dostával peníze z grantů na řešení "alternativní" medicíny. Proto si myslím, že by nebylo správné slovo alternativní zamlčovat a tvářit se, že se jeho práce alternativní medicíny netýká.

Odpovědět

alternativní medicína

Miluše Raabová,2012-01-19 07:29:15

by měla nastoupit jako následné podpůrné léčení, když klasická medicína toto nedovede. Klasická medicína má skvělé výsledky, ale jedná s pacientem jak s houskou na krámu. Zoperuje a odloží. A co pak? Co psychika? Co pohoda, která pomáhá léčit? Mezi alternativci je hodně podvoníků, ale ze své vlastní zkušenosti vím, že zajit si po operaci na rei-ki vám psychicky natolik pomůže, že máte zase chuť do života a o tom to je. Nenechat padnout do chmurných následných vizí. Zázračné léky nejsou - kdyby byly, tak jsme všichni zdraví, štíhlí a dlouhověcí.

Odpovědět

Maximální Podiv

Lukáš Florner,2012-01-18 11:11:11

Trochu se mi vaří krev v žilách. Omlouvám se autoru i Oslovi, jestli jsem něco nepochopil, ale co je, proboha, alternativního na práci výše zmíněného podvodného profesora? To, že zkoumal resveratrol a dost možná i jiné fytochemické látky? To je alternativní medicína? Copak je Výzkumné kardiovaskulární centrum při Univerzitě v Connecticutu správně Střediskem alternativně kardiovaskulární medicíny? Chcete tím říct, že každý věděc (případně podvodník), který zkoumá přírodně vzniklé chemické látky, ať už na vinicích Francie, stromech Amazónie, v prasečích tělech apod., je "aternativec" ? Pokud ano, pak Bomba! V tom případě vlastně klasická medicína skoro neexistuje, protože včetně plísně na krajíci chleba, co si Fleming zapomněl v laborce, je skoro všechno blahodárné léčivo prapůvodem přírodní.

Nebo mi, prosím, ozřejměte pojem alternativní medicína a v čem se liší od medicíny klasické...z článku to jasné opravdu není.

Odpovědět


Barak Obava,2012-01-18 13:19:30

Lukáši klid, praskne ti cévka.

Odpovědět


conventional medicine and complementary methods -

Josef Pazdera,2012-01-18 14:44:10

Profesor Das výzkumničil za peníze projektu: Integrative care designed by both, conventional medicine and complementary methods to improve a patient's quality of life.
Pojmem complementary methods je míněno právě ta alternativní medicína, která používá při léčbě výtažky z rostlin. Jím používané "natural" přírodní extrakty byly reservatrol a česnekové silice. Tyto produkty spadají do tzv. Complementary and alternative medicine. Sám Dr. Das ve svých pracech pro to používá zkratku "CAM".

Odpovědět


Lukáš Florner,2012-01-19 14:48:26

Barak Obava: Díky za radu...to by za to nestálo. Dám si alternativní čaj, zkouknu nějakou alternativní tvorbu na ČT2, nebo si pustím nějakou alternativní music a budu zase v klídku.

Odpovědět

Všechno dobré, až na ten bulvární název

Martin Samek,2012-01-17 20:02:59

Je nezpochybnitelné, že alternativní medicína jako taková přitahuje spoustu podvodníků. Stejně tak je nezpochybnitelné, že ziskem hnaná klasická medicína má svých problémů až nad hlavu. Zfalšované, nebo minimálně přiohnuté klinické testy, podvodní lékaři apod. Všem rozumným lidem je jasné, že spoustu věcí funguje (a nefunguje) jak v klasické, tak v alternativní medicíně.
Proto mě mrzí, že když odhalíme jednoho podvodníka, paušalizujeme všechno související. Určitě bychom našli podobný případ mezi normálními lékaři nebo farmaceutickými firmami. Jak by se pak vyjímal název "Klasická medicína má problém"? Trochu zavádějící, že?
Je to škoda. Osel.cz nemá zapotřebí dávat svým článkům bulvární názvy.

Odpovědět


OK

Josef Pazdera,2012-01-17 21:43:27

Napište sem prosím, jaký název by se Vám zamlouval? Díky.

Odpovědět


navrhuji

Leona Kromholz,2012-01-17 22:40:16

Das podvodnikem :)

Odpovědět


nedelejte si prcu, to zni taky bulvarne

Franta Langer,2012-01-17 22:45:34

Navrhuji: Resveratrol, cesnek a vitamin E neucinkuji tak jak alternativní vědec presentoval.

Odpovědět


taky treba:

Franta Langer,2012-01-18 05:22:34

Naštvaní alternativci. Anebo:
"Alternativec" podváděl

Odpovědět


Návrh

Olda Langmayer,2012-01-18 08:23:24

Vědec v účincích resveratrolu u ischemické choroby srdce, atherosclerózy a srdeční arytmii podváděl

Odpovědět


Palo Priezvisko,2012-01-18 09:35:25

v klasickej medicine funguje skoro vsetko. co funguje v alternativnej?

Odpovědět


Drazí v Oslu

Katka Valenčíková,2012-01-18 10:50:20

Doporučuju název: "Martin Samek má problém" :)

Odpovědět

Závislák resveratrol

Lukáš Florner,2012-01-17 14:43:48

Chudák resveratrol, stačí jeden podvodník a ze zdravotně zajímavě vypadající látky je najednou jen inertní výplní hroznových bobulí...nebo ne?
Naštěstí zřejmě ne, protože studie resveratrolu (a dalších potenciálně prospěšných látek) neprováděl jen titulovaný Baron Prášil. Pozitivní účinky se projevily i u jiných výzkumných skupin (Valenzano DR, Terzibasi E, Genade T, Cattaneo A, Domenici L, Cellerino A. Resveratrol prolongs lifespan and retards the onset of age-related markers in a short-lived vertebrate. Curr Biol. 2006;16(3):296-300., Baur JA, Pearson KJ, Price NL, et al. Resveratrol improves health and survival of mice on a high-calorie diet. Nature. 2006;444(7117):337-342., Bhat KP, Lantvit D, Christov K, Mehta RG, Moon RC, Pezzuto JM. Estrogenic and antiestrogenic properties of resveratrol in mammary tumor models. Cancer Res. 2001;61(20):7456-7463,...).
...a kdyby nic jiného, pořád je tu alespoň záhadný francouzský paradox, ve kterém je resveratrol (možná ve spojistosti s dalšími chemickými kamarády) hodně často skloňovaným (a konzumovaným) pojmem.

A dost, jdu si nalít dvojku.

Odpovědět


Doplnění

Miroslav Stuchlík,2012-01-18 00:21:15

Resveratrol Ameliorates Muscular Pathology in the Dystrophic mdx Mouse, a Model for Duchenne Muscular Dystrophy: http://jpet.aspetjournals.org/content/338/3/784.abstract

Odpovědět

A co ta "nealternativna" ?

Martin Chabada,2012-01-17 11:14:37

Otazne je, kolko podvodov je vo vedeckych studiach, ktore sa zaoberaju ucinnostou "klasickych" chemicko-farmakologickych lieciv. Hlavne tych, ktore su patentovane.

Odpovědět


-

Zdeněk Jindra,2012-01-17 19:54:45

Naštěstí doktoři rutinně zkoumají dopad léčby na pacienty, takže po nasazení do praxe by problém rychle vyplaval. Mnoho léků dokonce přímo ovlivňuje nějaký snadno a objektivně měřitelný ukazatel.
Naproti tomu podvody takové soustavné kontrole nepodléhají.

Odpovědět


Neda sa odlisit od placeba

Martin Chabada,2012-01-17 21:55:05

Rozlisit, ci zlepsenie/zmena fyziologickych parametrov nastala ako ucinok "placebo efektu" alebo ako ucinok daneho lieciva je nerozlisitelne. Pochybujem, ze pri beznom podavani lieku sa pouziva "dvojito slepy" pokus.

Odpovědět

k titulku

Libor Kiss,2012-01-17 11:07:41

Alternatívna medicína nemá a nebude mať žiaden problém ;-)

Odpovědět


-

Zdeněk Jindra,2012-01-17 19:46:51

To je fakt. To by totiž musel o tom podvodu napsat Blesk, což se nestane.
Věřící mají na vědu i pravdu hroší kůži a je jim jedno, kdo co o zázračném léku říká.

OdpovědětTento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace